יועץ המבקר לשעבר: פרסום דו"ח הרפז בזמן - ממניעים אישיים

לדברי מאיר גלבוע, אם מבקר המדינה רוצה לפרסם את הדו"ח בלו"ז שנקבע הוא יאלץ "לכופף נהלים". משרד המבקר: כל הנהלים יישמרו כמקובל

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

"אם מבקר המדינה יעמוד על פרסום דו"ח הרפז בלוח הזמנים שנקבע, לא תהיה לו ברירה אלא לכופף את נוהלי העבודה המקובלים". כך אמר ל"הארץ" ד"ר מאיר גלבוע, יועצו הבכיר לשעבר של המבקר למאבק בשחיתות. לדבריו, התעקשותו של מיכה לינדנשטראוס לפרסם את הדו"ח עוד בתקופת כהונתו נובעת ממניעים אישיים, כדי לפגוע בווינר על שעתר נגדו לבג"ץ בעניין ובנוסף כדי להאדיר את שמו של המבקר.

אתמול (שני) קבע בג"ץ כי על וינר להשיב לטיוטת דו"ח המבקר בפרשת הרפז בתוך שלושה שבועות, עד ה-25 ביוני, כך שלמבקר יעמוד פרק זמן של כשבוע עד לסיום כהונתו לפרסם את הדו"ח.

לדברי גלבוע, סדר העבודה במשרד המבקר הוא כזה, שלאחר שצוות הביקורת מקבל את תגובת המבוקר לטיוטה, נערכת בדיקה קפדנית אל מול הראיות שנאספו, ומחליטים מה מבין טענות המבוקר מקבלים ומה דוחים. "ככל שהביקורת יותר עמוקה ורחבה, בירור התגובה של המבוקר אורך יותר זמן", אמר גלבוע.

מיכה לינדנשטראוס ומאיר גלבוע ב-2009צילום: דודו בכר

היועץ הבכיר לשעבר הוסיף כי לאחר שצוות הביקורת משלים את הבדיקה, הדו"ח עובר לאישור מנהל אגף ומנהל חטיבה, שכל אחד מהם מעיר את הערותיו. לעתים חוזר דו"ח הביקורת לצוות הביקורת שממנו מבקשים בירור או השלמה של פרטים. לאחר מכן, אומר גלבוע, נבדק המסמך על ידי גורמי הבקרה במשרד המבקר, בהם היועץ המשפטי ולעתים גם יועץ כלכלי.

בנוסף, קורא את המסמך גם גורם נוסף במשרד המבקר שלא לקח חלק בעבודת הביקורת, בדרך כלל מחטיבה אחרת במשרד המבקר, כדי שיחווה דעה כאדם חיצוני לעבודת הביקורת. לדברי גלבוע, המסמך מועבר אחר כך, בדרך כלל לאחד, מיועצי המבקר, ובסוף מגיע לאישורו הסופי של המבקר.

"אני כבר לא מדבר על הזמן שלוקח להדפיס דו"ח כזה, אלא על הליך, שבדרך כלל לוקח שבועות באופן רגיל, של בדיקה ובקרה של טענות מבוקר. דחיסת ההליך לשבוע לא תאפשר עבודת ביקורת מעמיקה ובחינת הטענות של וינר ביסודיות. בלוח הזמנים הזה, ספק אם בחינת טענותיו של וינר תהיה בנפש חפצה. אם הדברים ייעשו בתוך שבוע – זה יהיה לצאת ידי חובה, ואי אפשר יהיה להתייחס לזה כאל דו"ח".

אל"מ ארז וינרצילום: ניר קידר

גלבוע עצמו תומך בחקירה פלילית בפרשה – אם נכונים הדברים שפורסמו בימים האחרונים, לפיהם הרפז היה מעורב במינויים בצה"ל.

ממשרד המבקר נמסר בתגובה כי "בשלב זה, מבקר המדינה יחד עם צוות מורחב של עובדים מקצועיים בחטיבת הביטחון, הייעוץ המשפטי ועוזרי המבקר, עושים מאמץ לסיים את דו"ח הביקורת ב'פרשת הרפז' במועד הקרוב, בהתאם לזמן שקצב אתמול בית המשפט העליון".

עוד נמסר כי "כזכור, טיוטות הדו"ח המפורטות הוגשו לכל חמשת המבוקרים בפרשה זאת לפני כמה חודשים. שלושה מהם כבר השיבו על הטיוטה. הבדיקה ב'פרשת הרפז' מתקיימת על פי כל נוהלי משרד המבקר. כללים אלה יישמרו כמובן גם בהמשך, ביסודיות ובמקצועיות כמקובל במשרד מבקר המדינה".

הטענות כאילו יש כוונה "להאדיר את שמו של המבקר" בסיום פרשה זאת, וכאילו ההתעקשות לפרסם את הדוח בתקופת כהונת המבקר נובעת "ממניעים אישיים" – היא טענת הבל חסרת כל בסיס", כך על פי תגובת משרד המבקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ