פרשת רשות המיסים |

שולה זקן קיבלה ארבעה חודשי מאסר שיגולמו בעבודות שירות

מנהלת לשכתו של אולמרט לשעבר הורשעה בראשית השנה במרמה והפרת אמונים. השופט לי-רן: "הנאשמת הפרה את אמון הציבור"

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

בית משפט השלום בירושלים גזר היום (רביעי) על שולה זקן  ארבעה חודשי מאסר שיגולמו בעבודות שירות וחודשיים מאסר על תנאי בגין מרמה והפרת אמונים בפרשת רשות המסים. זקן, לשעבר ראש לשכתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, הורשעה בחודש פברואר האחרון שסייעה למקורבים להתמנות לתפקידים בכירים ברשות. השופט חיים לי-רן לא קיבל את טענותיה בנושא ואמר כי "גרסתה אינה מחזיקה מים, ורב הפרוץ בה על העומד".

בתום הדיון אמרה זקן לעיתונאים: "אנו אנשים מאמינים ונשתדל להישאר בשמחה. אני חוזרת לחיק משפחתי כדי לשמור עליהם". על הפרקליטות אמרה: "אם זאת התנהגות של עובדי מדינה, אני מתביישת".

לפני ארבע שנים וחצי התפוצצה פרשת המיסים. זקן הואשמה כי סייעה לאחיה יורם קראשי לקדם מקורבים אליו לתפקידים בכירים ברשות המיסים, באמצעות הפעלת לחץ על ג'קי מצא, אז ראש רשות המיסים. על פי כתב האישום זקן התנתה את הפגישות של מצא עם ראש הממשלה לשעבר אולמרט בקידום מקורביו של אחיה.

השופט חיים לי-רן אמר בגזר הדין: "הנאשמת הפרה את אמון הציבור.. העמידה עצמה במצב של ניגוד עניינים.. סבורני כי לא התמלאו התנאים לאי הרשעה". באשר לגזר הדין אמר השופט, "ככל שרם מעמדו של העובד הציבורי, כך גבוה רף הענישה... ואולם קיים הבדל מהותי בין רום תפקידה של הנאשמת לזה של מצא (שכיהן אז כראש רשות המיסים, ע"ר) ושל שני הנאשמים המרכזיים האחרים בפרשה קראשי ובן גור. לי-רן אמר כי מעשיהם נמשכו זמן רב יותר לעומתה, והם נאשמו בחמישה סעיפי אישום בעוד זקן הורשעה רק באחד. עקב כך החליט השופט להטיל על זקן, כאמור, ארבעה חודשי מאסר שיגולמו בעבודות שירות, ולא מאסר בפועל, כפי שביקשה הפרקליטות.

הרשעתה של זקן היתה השמינית בפרשה. שלושה מהמורשעים אשר נידונו לעונשי מאסר בפועל היו ג'קי מצא שנידון לשנת מאסר, יורם קארשי, אחיה של שולה זקן, שנידון לשבעה חודשי מאסר ויגאל סער, נציג רשות המסים בארה"ב לשעבר, שנידון לחמישה חודשי מאסר בפועל ו-12 חודשי מאסר על תנאי. ארבעת המורשעים האחרים נדונו לעבודות שירות.

כשיצאו מאולם בית המשפט פנתה זקן אל התקשורת וביקשה להודות לשופט אשר הקל בעונשה, וגם אפשר לה לחגוג את חגיגות בר המצווה של בנה, לפני יומיים. עורך דינה מיכה פיטמן אמר כי "השופט טעה בהכרעת דינה של זקן, כאשר הרשיע אותה. עובדה שמצא ואולמרט נפגשו שמונה פעמים במהלך כהונתו". נציג הפרקליטות יוחאי בן שמואל אמר ביחס לעונש הקל יחסית, כי "בית המשפט לא קיבל את עמדתנו. אנחנו נלמד את החומר ונשקול את צעדנו".

מלבד פרשת רשות המיסים הוגש נגד זקן גם כתב אישום בפרשת הולילנד. זקן נאשמת בקבלת שוחד של כ-350 אלף שקל לכיסוי חובות בגין קניית בית, וכן בהלבנת הון. בכתב האישום שהוגש בינואר השנה, עומדים לדין גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, צמרת עיריית ירושלים לשעבר ושורה של אנשי עסקים הנאשמים במתן ובקבלת שוחד. הדיונים בפרשה יחלו בחודש הבא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ