הסחי בפרשת הרפז |

כדי שלא נזכור מי נגד מי

גל הפרסומים משרת מטרה אסטרטגית: מסקנות המבקר נגד מחנה אשכנזי, בטיוטת הדו"ח, אפופות כעת בגודש ציטוטים המביכים את ברק ולשכתו

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

תמלילי השיחות בפני מבקר המדינה, שמצאו דרכם לעיתונות השבוע, חוללו כצפוי מהומת אלוהים. החלטת בג"ץ אתמול, בדבר הוצאת צו האיסור הזמני על פרסום העדויות בפרשת הרפז לבקשת המבקר, דומה לסגירת דלת האורווה רגע אחרי שברח ממנה הסוס האחרון. גם לעיתונאים המתלוננים על דליפת החומר השיטתית אין סיבה להתחסד: ציטוטים מבדיקת המבקר, מטיוטת הדו"ח ומחקירת המשטרה, דלפו בעבר מכיוונם של מעורבים רבים בפרשה. הקריאה בדיווחי העיתונות על התמלילים, עד להוצאת צו איסור הפרסום, בלי ספק מעניינת. שר הביטחון, אהוד ברק, מעמיס על המבקר פרטים ללא צורך, ואגב כך חושף את עולם האסוציאציות המגוון שלו. ראש מטה השר, יוני קורן, נשמע כמי שלקה בפרנויה חמורה (מה שלא אומר בהכרח שאמנם אין רודפים אחריו).

צריך לקוות עבור אל"מ וינר כי יוכל לפחות להסתייע בתמלילים במאבקו להגנה על שמו הטוב, לאחר שזה נפגע בטיוטת דו"ח המבקר. מה שברור הוא שבינתיים, הצליחה ההדלפה לגרור שוב את צה"ל לתוך הגועל. הרמטכ"ל הנוכחי, בני גנץ, עמל קשות כדי להרחיק את הצבא ממה שכינה "ריח הפגר". גנץ השתדל כל כך, עד שבשם הנימוק העקרוני הזה, נמנע עד כה באופן משונה מכל פעולה משמעתית כנגד הקצינים המעורבים שעודם בשירות. עכשיו, באבחת תמליל, המטכ"ל שוב בפנים, עמוק בלב הפרשה.

גל הפרסומים משרת מטרה אסטרטגית. לצד ההתקפות על אמינות המבקר, מיטשטשת התמונה בדעת הקהל. המסקנות החד-משמעיות של לינדנשטראוס נגד מחנה אשכנזי, בטיוטת הדו"ח, אפופות כעת בגודש ציטוטים ופרטים המעמידים את מהלכי ברק ולשכתו באור מביך. עד שייצא הדו"ח הסופי, כבר לא נזכור מי נגד מי. הרמטכ"ל לשעבר מרוצה מההד שעורר כשהאשים שלשום את ברק בניהול קמפיין אובססיבי נגדו. עכשיו, אומרים בקרבת אשכנזי, הוא מתכוון להתמקד במאבק המשפטי במסקנות המבקר.

אבל כל זה לא מועיל בהכרח לארז וינר, עוזרו המסור של אשכנזי. וינר הביך את לינדנשטראוס כשכפה עליו הסדר משפיל בבג"ץ, שבו אולץ להעביר לו את רוב מסמכי הבדיקה, בניגוד גמור לעמדת משרד המבקר. לפי מכריו של המבקר, צמד המלים "רחום וחנון" הולם אותו פחות מאשר התיאור "נוקם ונוטר". כעת, קשה לתאר את לינדנשטראוס זז במילימטר ממסקנותיו נגד וינר בדו"ח הסופי. על וינר, שלא כאשכנזי, חל עדיין חוק השיפוט הצבאי. ביום שבו ייצא לבסוף דו"ח המבקר, אל"מ וינר יכול להתחיל לחשב את קצו לאחור. קצין חינוך ראשי כבר לא יהיה.

קיים הבדל משמעותי אחד בין המידע שדלף עד היום באשר לאשכנזי ולוינר, לבין תמלילי העדויות של ברק ואנשיו. טיוטת המבקר מספרת סיפור ברור, המעוגן בהקלטות: עוזר הרמטכ"ל לכאורה הפעיל את זייפן המסמך, סא"ל במילואים בועז הרפז, לאיסוף שיטתי של מידע מכפיש על ברק וסביבתו (בטיוטה נטען שהדבר נעשה בידיעה חלקית של אשכנזי; הרפז טוען כעת שהופעל ישירות בידי הרמטכ"ל לשעבר. האחרון מכחיש בתוקף את שתי ההאשמות). בצד השני יש לנו דם ואש ותמרות עשן - והרבה מאוד השערות קונספירטיביות, אך לא גרסה מסודרת המסבירה את חטאי ברק. עד כה לא ראינו עדות משכנעת אחת למזימה מצד שר הביטחון ואנשיו. לא להפעלת הרפז נגד אשכנזי, לא לזיוף המסמך, גם לא להדלפתו לערוץ 2.

גם בטענה על מחיקה מכוונת של הקלטות בלשכת ברק, שהמבקר דוחה בטיוטת הדו"ח שלו, גלומות שתי בעיות: האחת - איננו יודעים מה היה כלל בהקלטות ברק (ואילו הקלטות לשכת אשכנזי ידועות ומסבכות את מצבה). השנייה - המחשבה שברק, שחקן ותיק ומיומן שכמותו, יתעד עצמו מראש זומם כנגד אשכנזי, פשוט אינה נשמעת הגיונית.

האם היה בועז הרפז סוכן מתוחכם של אשכנזי אצל ברק או סוכן כפול שזיגזג כראות עיניו בין שני המחנות? האם אסף מידע של ממש או רק רכילות של בתי קפה? הרפז הוא האיש בעל אלף הגירסאות. ככל שחולף הזמן הוא מצטייר כמעין מהדורה חוזרת של יהודה גיל, איש המוסד שהואשם כי בדה דיווחים מופרזים של סוכן סורי וכמעט הצית מלחמה בין שתי המדינות. לפי המבקר, הרפז ידע מה חושב אשכנזי על ברק ותפר עבורו מסמך שאימת את כל הנחות היסוד והחששות של הרמטכ"ל לשעבר. נראה שהצליח במלאכתו יותר מאשר גיל. במקרה של איש המוסד, המלחמה נמנעה והמפעיל שסרח נשלח לכלא. מסמך הרפז הבעיר מלחמת לשכות יוקדת - והאיש שחיבר אותו אפילו עוד לא הועמד לדין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ