יוזמה: להדיח את נשיא ביה"ד השרעי לערעורים

ח"כ ראלב מג'אדלה יזם תיקון לחוק, שנועד לקצר את כהונת נשיא בית הדין השרעי, הד"ר אחמד נאטור, המכהן 18 שנה. הרעיון גרר תגובות זועמות במגזר

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

במגזר הערבי מתנהל בשבועות אלה קרב איתנים, הכולל לחצים, מחלוקות והאשמות הדדיות, בעניין אחת הערכאות המשפטיות הרגישות בחברה הערבית - בית הדין השרעי לערעורים והעומד בראשו, הנשיא הקאדי הד"ר אחמד נאטור.

זהו אחד התפקידים הבכירים במערכת המשפט השרעית המיועדת למוסלמים. לתפקיד יש השפעה בתחומי חיים רבים - בית הדין עוסק בענייני נישואים, גירושים והחזקת ילדים - וכן בענייני הוואקף המוסלמי. הנשיא מטפל במינוי קאדים ובעלי תפקידים במערכת המשפט השרעית. ד"ר נאטור, בן 58, ממלא את התפקיד זה 18 שנים ברציפות.

מערכת המשפט השרעית כפופה לחוק הישראלי, ואת הקאדים השרעים ממנה ועדה בראשות שר המשפטים, בשיתוף חברי כנסת ועורכי דין, חלקם מוסלמים, שמגישים המלצות לנשיא המדינה. את נשיא בית הדין השרעי לערעורים ממנה שר המשפטים, באישור ועדה מקרב הקאדים של בית הדין הזה. בתיקון החוק למינוי קאדים משנת 2002 נקבע כי הנשיא יכהן תקופה של עשר שנים, אך באותו סעיף עצמו נקבע שהתיקון לא חל על הנשיא הנוכחי. כלומר, השופט נאטור, שהתמנה לנשיא בשנת 1994, לאחר שכיהן כקאדי במשך עשר שנים, יוכל להמשיך בכהונה עד גיל הפרישה. בימים האחרונים נחשף ב"רדיו א-שמס" כי ח"כ ראלב מג'אדלה (עבודה) הגיש הצעה לתיקון חוק הקאדים, לפיה תקוצר כהונת נשיא בית הדין השרעי לערעורים מעשר לשבע שנים, והקיצור יחול על הנשיא נאטור. מג'אדלה, מתברר, פועל להגשת החוק זה חודשיים והחתים 53 חברי כנסת, בהם שלושה ח"כים ערבים - חנא סוויד ועפו אגבריה (חד"ש ) וטאלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל). בדברי ההסבר לחוק נאמר שכהונה ממושכת עשויה לשחוק את בעליה, ליצור מערכת התלויה בו, למנוע רענון השורות בבית הדין ולהביא להשתלטות דוקטרינה משפטית יחידה לאורך זמן, דבר המעכב התפתחות הלכתית. הדברים גררו תגובות רבות בחברה הערבית, בשל רגישות הסוגיה ומשום שהשופט נאטור הוא אישיות מוערכת ומכובדת בה. הצעת החוק גם הוצגה כהליך הדחה שמוביל מג'אדלה.

ד"ר אחמד נאטור, נשיא ביה"דצילום: אתר אשמס

כתוצאה מהביקורת, משכו הח"כים סוויד אגבריה וא-סאנע את חתימותיהם מהצעת התיקון. יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, שלח מכתב לשר המשפטים בו ביקש למנוע את תמיכת הממשלה והקואליציה בהצעת מג'אדלה. במכתב, עליו חתמו גם הח"כים סוויד וא-סאנע, טענו הח"כים כי הם תומכים בהגבלת הכהונה, אך כי יש לעשות זאת בחקיקה מסודרת. "הנשיא המכהן מר אחמד נאטור הנהיג רפורמה של מודרניזציה ומינהל תקין במערכת בתי הדין השרעיים", כתבו. "כדי לשמור על השיפורים הניכרים לטובת האזרחים, יש לעשות את החילופים בצורה מכובדת וראויה שלא תזעזע את המערכת, וחקיקה חד-צדדית כמוה כהליך של הדחה, שאין זה ראוי לעשות במקרה דנן. כמו כן, התחולה הרטרואקטיבית, שהיא לב לבה של הצעת החוק הנידונה, היא מאוד בעייתית". למרות פניית הח"כים הערבים, שר המשפטים נאמן העביר את הצעת התיקון של מג'אדלה בוועדת השרים לחקיקה. בשבוע שעבר עבר התיקון בקריאה טרומית בכנסת.

בסיעות הערביות מתחו ביקורת על מג'אדלה משום שנעזר בח"כים יהודים בסוגיה הנוגעת למוסלמים בלבד. חלק מהח"כים הערבים האשימו את מגא'דלה שיוזמתו מונעת משיקולים אישיים, נקמניים, לאחר שהנשיא נאטור מנע מינויים מסוימים במערכת המשפט השרעית. עוד טענו הח"כים הערבים שהסכמת שר המשפטים והממשלה אינה מקרית. אחד הח"כים אמר כי "ידוע שהשופט נאטור חולל מפנה בכל הקשור בשמירה על המקומות הקדושים למוסלמים ולנוצרים בארץ, כאשר קבע לראשונה שקדושת בתי קברות ומסגדים, אף אם ננטשו, היא קדושה נצחית, משמע שאין להשתמש בהם לצורך חילוני אחר. ככל הנראה יש בממסד מי שלא אהב, בלשון המעטה, את העמדה הזאת". ח"כ מג'אדלה דחה את הביקורת והכחיש בתוקף קיום מניע אישי כלשהו. לדבריו, "אין לי שום דבר אישי נגד השופט נאטור. מדובר באדם מכובד שעשה המון למערכת המשפט השרעית. אבל לדעתי, שגה מי שהוציא את השופט נאטור מתיקון החוק ב-2002. אנחנו רוצים מערכת משפט שרעית מודרנית, שקופה ודמוקרטית, וכמו בכל תפקיד ציבורי ומשפטי אחר, נדרשת הגבלת הכהונה בתפקיד הזה. צריך להכניס את התיקון ולהחיל אותו על השופט המכהן".

מלשכת שר המשפטים נמסר כי אין עוררין על התרומה של השופט נאטור ועל תהליך הרפורמות שהוביל, וכי התמיכה בהצעת החוק נובעת מתמיכת הממשלה בחוק הקדנציות. יועץ התקשורת של שר המשפטים, אמציה בר משה, הדגיש עם זאת שאין מניעה לקיים פגישה בין השר לח"כים הערבים וכי הליך החקיקה ייעשה בתיאום עם כל משרדי הממשלה ובהליך שקוף עם מציע החוק והגורמים המעורבים בעניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ