הצעה להקים ועדה שתפקח על המחלקה לחקירות שוטרים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה צפויה להחליט היום אם לתמוך בהקמת ועדה מפקחת על המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) במשרד המשפטים. יוזם החוק בנושא, ח"כ אריה ביבי (קדימה), בעצמו ניצב בדימוס, מציע שהוועדה תבחן את תקינות וטוהר פעילותה של המחלקה, ותפעל לפיקוח על הפעלת סמכויות המחלקה.

ביבי טוען כי הצורך בהקמת הוועדה המפקחת נובע ממקרים שאירעו לא אחת, "בהם נמצאו פרקליטי המחלקה מעורבים בנעשה בשלבי החקירה יתר על המידה, עד כדי הגעה עם החוקרים לבית מתלוננות בעבירות מין, צילום מוצגים ופעילות המטשטשת ואף מבטלת את הגבולות שבין תפקידם לתפקידי החוקרים". לדבריו, "אותם פרקליטים אמורים למעשה לקבל לידיהם את תיק החקירה ולהחליט אם יש להגיש כתב אישום, וזאת על פי כמות ואיכות הראיות המצויות בו. בהינתן המצב המתואר לעיל, של היעדר גבולות בינם לבין החוקרים, עולה חשש לפיו הפרקליטים יקבלו החלטות שאינן אובייקטיביות".

ביבי הבהיר בהצעתו כי היא "באה לתת מענה לשוטרים שניזוקו מחקירתם במחלקה לחקירת שוטרים ולקבוע כתובת לפנות אליה וחוק לסמוך עליו את ידיהם. כתובת זו תהיה ועדה לפיקוח על מחלקת חקירת שוטרים. הוועדה תפקח על הליכי העבודה של המחלקה ותתריע על פגמים בהם".

באותה הצעת חוק דורש ביבי שאם מח"ש תידרש לעצור שוטרים, יהיה עליה לעשות זאת מבלי לפגוע במעמדם, "שלא בפומבי ושלא בנוכחות הכפופים להם". זאת, לדבריו, "לאור מעמדו המיוחד של השוטר כאוכף חוק". אם תוקם הוועדה, בסופו של דבר, היא תכלול שופט מחוזי בדימוס, קצין משטרה בכיר בדימוס ואיש שב"כ לשעבר בדרגת סגן-ניצב, שייפקחו על ליקויים בתפקוד המחלקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ