רק עבודות שירות לזוג שהחזיק עובדת זרה בתנאי עבדות

בית המשפט המחוזי בי-ם קבע כי יש להקל בעונש בשל תקדימיות ההרשעה. השניים שכנעו את העובדת מהפיליפינים לא לצאת מהבית כי היא עלולה להיעצר

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (ראשון) ארבעה חודשי עבודות שירות על בני זוג מירושלים, שהורשעו בהחזקת עובדת זרה מהפיליפינים בתנאי עבדות בביתם. השניים, אברהים ובאסמה ג'ולאני משועפאט שבצפון ירושלים, הורשעו בחודש פברואר השנה כי החזיקו בביתם במשך כשנתיים את האשה, מרי אן פאויג, לצורכי עבודה, תוך ששלטו בחייה ושללו את חירותה. מדובר בכתב אישום ובהרשעה תקדימיים בעבירה זו, והם צפויים לסלול את הדרך להגשת כתבי אישום דומים נגד מעסיקי עובדים זרים בתנאים קשים.

בית המשפט הטיל עליהם גם קנס בסך 2,000 שקלים, ובפיצוי העובדת ב-15 אלף שקלים. הפרקליטות ביקשה להטיל על בני הזוג את עונש המינימום הקבוע בחוק לעבירה זו - 4 שנות מאסר. פרקליטם של בני הזוג, עו"ד אריאל עטרי, טען כי אין להטיל עליהם מאסר בפועל בשל תקדימיות ההרשעה.

בגזר הדין כתבו השופטים יעקב צבן, מרים מזרחי ורפי כרמל, כי העבירה שבה הורשעו בני הזוג היא מהעבירות החמורות בספר החוקים הישראלי, שנועדה להתמודד עם תופעה חברתית רעה של עבדות מודרנית, שבה נעשים בני אדם מעין חפצים המחוזקים כרכוש על ידי אחרים, השולטים בחייהם. יחד עם זה, בין היתר, לאור תקדימיות ההרשעה בעבירה שנכנסה לספר החוקים ב-2006 ולאור העובדה כי מדובר בפסק דין ראשון בעבירה החליטו השופטים להקל עם בני הזוג.

אברהים ג'ולאני בביתו בשועפאט, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

אן פאויג, בת 25, הגיעה לישראל דרך ירדן ב-2007, לאחר שעבדה אצל בני משפחה של הזוג ג'ולאני. דרכונה נלקח ממנה על ידי באסמה ג'ולאני ולא הוחזר לה למרות בקשותיה. בספטמבר 2009, בתום שנתיים בווילה של בני הזוג ג'ולאני, היא ברחה מהמקום, בתיאום עם פעילה בקהילה הפיליפינית בירושלים, והגישה תלונה נגד השניים. בזמן בריחתה נשמט דרכונה של פאויג, וג'ולאני אספה אותו והתלוננה במשטרה כי גנבה ממנה תכשיטים.

עו"ד עטרי מסר בתגובה כי "העונש הקל משקף את העובדה שלפי עדות העובדת הזרה התייחסו אליה בני הזוג בכבוד רב. בכוונתנו לערער על ההרשעה שכן כשאדם משלם לעובד משכורת, נותן לו חדר, שני טלפונים ניידים ושיחות חינם וכאשר העובד מודה שיצא להיפגש עם חברים ושאילו יכול היה לעזוב – היה בוחר להישאר בבית מעסיקו – יש לזכות את המעסיק זיכוי מלא".

הרשעת בני הזוג היא בגדר הישג משמעותי לפרקליטות, משום שבית המשפט שרטט לראשונה את גדר העבירה. מאז הוגש כתב האישום נגד השניים, הגישה הפרקליטות עוד שלושה כתבי אישום באותה עבירה, שעדיין מתנהלים.

בהכרעת הדין קבעו השופטים כי אן פאויג הוחזקה בחדר שירותים ומקלחת, שאליו הוכנסה גם מיטה. היא לא זכתה לימי חופשה, על אף שביקשה זאת, ועמדה לרשות בני הזוג בכל שעות היממה, מלבד זמן פנוי מוגבל שקיבלה בזמן ימי העבודה. נוסף על כך, היא קיבלה סכום זעום של 150 דולר בחודש ויצאה מפתח הבית בליווי בני המשפחה, מלבד יציאות קצרות לסידורים בקרבת הבית. השופטים קבעו כי החופש שניתן לה היה מצומצם, וכי לעתים בני הזוג שכנעו אותה כי מוטב שלא תצא כלל מהבית כי היא עלולה להיעצר.

לדברי השופטים, בני הזוג ג'ולאני אמנם אפשרו לה להתקשר מביתם לפיליפינים ואף קנו לה טלפון נייד וכרטיסי חיוג, אך הדגישו כי "מיעוט יעדי החיוג יכול אולי להעיד על היעדר מפגשים חברתיים ואפשרות ליצור קשר עם אנשים נוספים". השופטים הוסיפו כי בני הזוג העניקו לפאויג במתכוון תחושה שלפיה מוטב לה שלא ליצור קשר עם זרים אחרים, בכך שהתלוו אליה או השגיחו עליה באופן הדוק כמעט בכל המפגשים שאליהם יצאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ