לשכת עורכי הדין קוראת להדיח את השופטת ורדה אלשיך

ראש הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, קרא לנשיא העליון ולשר המשפטים להביא לסיום כהונתה של סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בת"א, בעקבות טענות כי שינתה פרוטוקול שלא כדין

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, קרא הבוקר (ראשון) לנשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס ולשר המשפטים יעקב נאמן להביא לסיום כהונתה של סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת ורדה אלשיך. הקריאה באה בעקבות טענות שהועלו נגד השופטת, שלפיהן ערכה שינויים בפרוטוקול של דיון. דרישה דומה צפויים להעביר בהמשך היום ראשי מחוזות בלשכת עורכי הדין.

בשבוע שעבר פרסם נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, את חוות דעתו בפרשה שזכתה לכינוי "הפרוטוקול המשופץ". גולדברג מתח ביקורת חריפה על השופטת אלשיך, וקבע כי ביצעה תיקונים טכניים ומהותיים בפרוטוקול, שלא כדין. בין השינויים שנוספו לפרוטוקול הדיון, גם כאלה שנועדו להחמיר עם תיאור התנהלותו של עורך דין שלקח חלק בדיון בפניה, ונגדו היא הגישה תלונה ללשכת עורכי הדין.

במכתב ששלח הבוקר כתב עו"ד דורון ברזילי כי חוות הדעת אינה מותירה ברירה, "עם כל הצער בדבר - על כבוד השופטת ורדה אלשיך, שמכהנת בנוסף כיו"ר נציגות השופטים, לסיים את תפקידה במערכת המשפט". ברזילי הודיע עוד כי במטרה למנוע מקרים דומים בעתיד, בכוונתו לפעול לחידוש משוב השופטים. "כיום אנו עדים לתוצאה שבסבירות גבוהה יכלה להימנע באם היה קיים משוב, שכן בין מטרותיו היא חשיפת הלכי הרוח המתקיימים באולמות בתי המשפט וזיהוי מראש של כשלים ומחדלים מסוג זה".

השופטת ורדה אלשיך. טענה כי אחד הפרוטוקלים שהופץ היה טיוטה בלבדצילום: תומר אפלבאום

תחילת הפרשה בתיק כינוס נכסיו של אברהם יעקובסון, שהנושה העיקרי שלו הוא בנק הפועלים. בדיון בתיק בחודש ספטמבר בשנה שעברה, נכח עו"ד רפאל ארגז, הנשוי לאחת הנושים בתיק ונציגת כונס הנכסים הרשמי, עו"ד כנרת הרמלין וגר. עו"ד ארגז ביקש בדיון להתמנות למנהל מיוחד בתיק, ואלשיך קבעה כי אין הדבר ראוי בהיותו נשוי לה. בהמשך החליטה לקבל את בקשת כונס הנכסים לביטול הליכי הכינוס.

לאחר שהכתיבה את ההחלטה, עו"ד ארגז אמר כי הבנק נתן את הסכמתו לבקשת כונס הנכסים הרשמי לביטול ההליכים. אלשיך שאלה מדוע הוא לא עדכן אותה בעמדת הבנק לפני שנתנה את ההחלטה, וארגז השיב כי אלשיך לא נתנה לו לטעון בדיון. אלשיך דחתה את דבריו, בהחלטה נוספת. לאחר שעו"ד ארגז חזר על דבריו ולפיהם לא נתנה לו לטעון, היא קבעה שהחלטתה תועבר להנהלת בתי המשפט לצורך הגשת תלונה נגדו בלשכת עורכי הדין.

לאחר שהוגשה נגד עו"ד ארגז תלונה על התנהלותו בדיון, ביקשה ועדת האתיקה של מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין את תגובתו. התברר כי קיימות שתי גרסאות לפרוטוקול הדיון: אחת שנמסרה לעו"ד ארגז במזכירות בית המשפט לאחר הדיון, והשנייה - נוסח שצורף לתלונת הנהלת בתי המשפט שהוגשה ללשכת עורכי הדין. בין שתי הגרסאות לא פחות מ-36 שינויים. ועדת האתיקה החליטה לגנוז את תלונת הנהלת בתי המשפט נגד עו"ד ארגז, וקבעה כי השינויים נעשו בסתר, וללא הסכמת עורכי הדין בדיון. הוועדה הוסיפה כי על פניו נראים השינויים לא כתיקונים תמימים אלא כמכוונים לבסס את הגשת התלונה. לשכת עורכי הדין ביקשה שהנושא ייבדק על ידי השופט בדימוס גולדברג, לאור העובדה כי אלשיך משמשת גם יו"ר נציגות השופטים הארצית.

אלשיך טענה מצדה כי אין שתי גרסאות של מסמך הפרוטוקול, אלא נוסח אחד שהוא "פרוטוקול טיוטה", שאותו מסרה המזכירה שלה בטעות לעורכי הדין בסוף הדיון, ו"נוסח רשמי"' שנחתם בחתימה אלקטרונית לאחר שעבר הגהה על ידה. היא טענה כי משום שהדיון היה סוער והיו הפרעות רבות לא הצליחה הקלדנית להקליד את כל מה שנאמר וכי בטעות החתימה מזכירתה את טיוטת הפרוטוקול בחתימת "מתאים למקור".

באשר לתיקונים בפרוטוקול, קבע גולדברג כי לצד תיקונים לא מהותיים של ניסוח ועריכה, נמצאו בפרוטוקול האחרון תיקונים מהותיים. כך, למשל, שרבוב המלים "הכל מתוך אינטרס", באשר למניעיו של ארגז. "לא ניתן שלא להתרשם, כי בתיקונים הוחמרו הנסיבות להגשת התלונה", כתב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ