אמיר אורן
אמיר אורן

ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, "מדיניות מצמצמת בכל הנוגע לחקירת הדלפות, נוכח חשיבותם העקרונית של חופש העיתונות, חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת". קביעה זו נכללת בתשובת היועץ למבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, שהוצגה היום בבג"ץ. הדיון היה בעתירת ארז וינר נגד המבקר, שביקש לאסור פרסום חומרים העוסקים בפרשת בועז הרפז ואשר הועברו לאלוף-משנה וינר.

השופטים עדנה ארבל, אליקים רובינשטיין ונעם סולברג השאירו בתוקפו לעשרת הימים הקרובים את צו איסור הפרסום שהטילו ביום חמישי שעבר. בתקופה זו תגובש ותוגש עמדת היועץ, ובעקבותיה גם עמדות המבקר, וינר ואמצעי התקשורת שהצטרפו כמשיבים ומיוצגים בידי עו"ד תמיר גליק וירון שלמי – "הארץ", "ידיעות אחרונות" ואתר וויינט.

עו"ד גליק טען בדיון כי החוק המסדיר הוצאת צווי איסור פרסום אינו חל כלל על חומרי ביקורת המדינה. להערה של פרופסור דוד ליבאי, המייצג את המבקר מיכה לינדנשטראוס, בדבר התועלת הציבורית הדלה שבפרסום דעתו של שר הביטחון על ראש אמ"ן (רמז לקטע שפורסם לפני שבוע באתר "הארץ", מדברי אהוד ברק, בעדותו בפני המבקר, על אלוף אביב כוכבי), השיב עו"ד גליק כי ניתן רק לשער את גודל העניין הציבורי ביחסי שר הביטחון (משה דיין) עם ראש אמ"ן (אלוף אלי זעירא) ערב מלחמת יום הכיפורים.

במסמך שנחשף בדיון ביטא היועץ וינשטיין את הסתייגותו מחקירת הדלפות. וינשטיין ניסח עמדה זו במכתב ששיגר ללינדנשטראוס ב-15 באפריל, במענה על פניית המבקר אליו, ב-13 במארס, לחקור "פרסום ממצאי ביקורת של מבקר המדינה ללא רשות בפרשת הרפז" – קטעים מטיוטת דו"ח הרפז, שהופצו למבוקרים ושפורסמו בתקשורת.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בחודש שעברצילום: ארטיום דגל

לינדנשטראוס, לפי תגובת וינשטיין, ביקש כי "גורמי אכיפת החוק יתנו דעתם להפרת הוראת סעיף בחוק מבקר המדינה", שלדעת המבקר "התבטאה בפרסום בתקשורת של חלקים מתוך ריכוז ממצאי הבדיקה בפרשת הרפז". וינשטיין, שבחן את בקשת לינדנשטראוס ונועץ "בגורמים המתאימים" (פרקליט המדינה ומשנהו לפלילים, מפכ"ל המשטרה וראש אגף החקירות והמודיעין) החליט שאין מקום לפתוח בחקירה פלילית, במקרה זה.

מתשובת היועץ למבקר עולה כי מדיניותו הכללית של וינשטיין בסוגיית חקירת הדלפות משלבת גישה עקרונית ומעשית – חשיבות חופש העיתונות והביטוי וזכות הציבור לדעת, וכן תקדימים של פרסומים שלא נחקרו, לצד קושי באיתור מדליפים-בכוח ומציאת מסלול חלופי לפלילי, כגון דיון במועצת העיתונות.

וינשטיין כותב, ברמז ברור לכך שמקור ההדלפות יכול להימצא גם בתוך משרד המבקר ולא רק מחוצה לו: "ראשית, בחינת הדברים מעלה כי מספר רב של אנשים, הן במשרד מבקר המדינה והן בקרב הגורמים המבוקרים, נחשף לממצאי הביקורת בפרשה שבנדון". לכן, "בהינתן מספר רב של מקורות פוטנציאליים, דומה כי ישנו קושי של ממש באיתור מקור הפרסום".

טעם שני לסירוב וינשטיין לחקור הוא ש"נדמה כי היקף הפרסומים  במקרה שלפנינו אינו חורג מהיקפם של פרסומים במקרים קודמים" – מקרים שבהם נמנע המבקר מלבקש חקירת הדלפות.

לאור שני נימוקים אלה, "ועל רקע מדיניותנו המצמצמת בכל הנוגע לחקירת הדלפות, לנוכח חשיבותם העקרונית של חופש העיתונות, חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת", החליט וינשטיין שלא לפתוח בחקירה פלילית בעניין פרסום טיוטת דו"ח הרפז.

אשר "למניעת הפרות חוק דומות בעתיד", הציע היועץ למבקר לשקול "פנייה למועצת העיתונות, לשם בחינת דרכי הפעולה האפשריות בעניין" והבטיח כי אם ייזום לינדנשטראוס פנייה כזו, "נשמח לשתף עמכם פעולה גם בעניין זה".

היום השיב לינדנשטראוס לפרקליטי וינר, שביקשו ממנו לפסול את עצמו, כי הוא שולל את הבקשה, כצפוי, והבטיח כי לא יגבש דעה סופית בעניין חלקו של וינר בפרשת הרפז קודם שיבחן את תגובת וינר, שתוגש לו ב-25 בחודש. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ