כתובות נאצה נגד המדינה והציונות רוססו במוזיאון יד ושם

לפחות 10 כתובות רוססו על מיצגי זיכרון וקירות הנצחה. בין יתר הכתובות: "היטלר תודה על השואה". על החתום: "היהדות החרדית העולמית"

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

אלמונים ריססו הלילה (שני) כתובות נאצה נגד מדינת ישראל והציונות בכניסה לרחבת מוזיאון יד ושם בירושלים. בשטח המוזיאון רוססו לפחות 10 כתובות על מיצגי זיכרון וקירות הנצחה. משטרת ירושלים מינתה צוות חקירה מיוחד החוקר את האירוע.

על האנדרטה של גטו ורשה ועל אנדרטת הקרון רוססו הכתובות: "תודה היטלר על השואה הנהדרת שסידרת לנו", "מדינת ישראל היא האושוויץ הרוחני של עדות המזרח", "יהודים התעוררו משטר הרשע הציוני מסכן אותנו", "אם היטלר לא היה, הציונים היו ממציאים אותו", "ציונים רודפים! אתם הכרזתם מלחמה על היטלר בשם העם היהודי, אתם הבאתם את השואה". על חלק מהכתובות, שרוססו באדום ובשחור, מופיעה החתימה: "היהדות החרדית העולמית".

אבנר שלו, יו"ר יד ושם, אמר הבוקר כי הוא "נדהם ומזועזע מאקט בוטה של שנאה בוערת למדינה ולציונות. זה אקט מדאיג שמבטא חצייה של קו אדום שלא ראינו כמותו". הוא סיפר כי הוא דיווח מיידית לשר החינוך שהביע תדהמתו ושאט נפש מהמעשה.

שר החינוך גדעון סער אמר הבוקר כי הוא "מזועזע ממעשה ההשחתה שבוצע הבוקר ומתוכן הכתובת. מי שחילל וטינף את יד ושם בכתובות מופרעות אלה, עשה זאת במטרה לפגוע ברגשות הציבור. אני סומך על משטרת ישראל שתדע לאתר את הפושעים ולהביאם לדין".

אמש רוססה הכתובת "האולפנה" על כלי רכב בשכונת שועפט שבצפון ירושלים. בנוסף, אלמונים ניקבו את צמיגיהם של שבעה כלי רכב בבעלות אזרחים ערבים. ההערכה הראשונית במשטרת ירושלים היא כי אין קשר בין שני המקרים.

לפני כחודשיים רוססו כתובות גרפיטי כתובות בגנות הציונות ונשיא המדינה שמעון פרס במוזיאון שבכניסה לאתר ההנצחה של גבעת התחמושת בירושלים. על אנדרטה המנציחה את שמות הנופלים נכתב: "נהרגו בעוון ההתגרות באומות". במקומות אחרים באתר נכתב: "גינטר גראס חזק ואמץ", ו"משטר הרשע הציוני עוד יקרוס".

כמו כן, נכתבו קללות בגנות שמעון פרס והשר אלי ישי שאותו הגדירו האלמונים "מזרחי ציוני". האלמונים אף ניסו לשרוף את דגל ישראל המתנוסס במקום על ידי הצתת החבל הקושר אותו. הדגל אמנם לא נשרף, אך הוא נפל. עובדים בגבעת התחמושת סיפרו כי הכתובות היו עוד טריות כשהגיעו למקום ועל כן המשטרה מעריכה כי הן רוססו בשעות הבוקר המוקדמות.

השתתפה בהכנת הידיעה: טלילה נשר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ