תזכיר חוק: עד 30 שנה או מאסר עולם לרצח

בניסיון ליצור מדרג ראוי בין חומרת העבירות לעונשים מציע משרד המשפטים להמיר גם את עבירת ההריגה לשתי עבירות חדשות שיותאמו לנסיבות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

משרד המשפטים הפיץ היום (שלישי) תזכיר חוק המדרג את עבירות ההמתה בחוק העונשין ומפצל את עבירת הרצח לשני סוגים, לפי מידת חומרתה. כיום יש בחוק העונשין עבירת רצח אחת, שהעונש בצדה הוא מאסר עולם חובה. התזכיר קובע שני סוגי עבירות רצח: עבירה בסיסית, שהעונש המרבי עליה הוא מאסר עולם או עד 30 שנות מאסר אם השופטים בחרו לקצוב את תקופת המאסר בשנים, וכן עבירת רצח בנסיבות מחמירות, שהעונש עליה יהיה מאסר עולם חובה.

הצעת החוק נועדה להבחין בין הנסיבות השונות של ביצוע הרצח, שבמצב החוקי כיום נכללות בכל דרגות החומרה בהגדרה הבסיסית על עבירת הרצח. התזכיר מציין מספר נסיבות מחמירות הנוגעות לעבירה החדשה, ובהן רצח שבוצע מתוך גזענות או עוינות כלפי הציבור, רצח של איש מערכת אכיפת החוק (בכלל זה רצח שופטים, פרקליטים ואנשי משטרה), רצח תוך אכזריות מיוחדת או התעללות בקורבן, רצח במסגרת פעולת ארגון טרור או ארגון פשע ורצח שהקורבן לו הוא עד בהליכים פליליים.

בדברי ההסבר לתזכיר החוק נכתב כי הנסיבות המחמירות כוללות את מקרי הרצח החמורים ביותר, המבטאים חומרה מוסרית מיוחדת. "קביעת עבירת רצח בנסיבות מחמירות מבטאת את משקלם המיוחד של שיקולי האשם, ההוקעה, הגמול וההרתעה במקרים אלה, הן בדרך של תיוג מיוחד של מעשה הרצח כרצח בנסיבות מחמירות והן בדרך של ענישת חובה".

עבירות ההמתה בחוק הישראלי כוללות גרימת מוות ברשלנות, שהעונש בצדה עד שלוש שנות מאסר, עבירת הריגה, המקיפה מקרי המתה מתוך מחשבה פלילית - החל בקלות דעת וכלה בכוונה ספונטנית - שהעונש בצדה 20 שנות מאסר, וכן עבירת רצח, שהעונש בצדה מאסר עולם כעונש חובה.

משפחתו של אריק קרפ, שתוקפיו הורשעו בעבירת הריגהצילום: מוטי קמחי

תזכיר החוק מבוסס על המלצות ועדה בראשות פרופ' מרדכי קרמניצר, שהגישה בשנה שעברה את המלצותיה ביחס לדירוג עבירות ההמתה בספר החוקים. לאחר הפצתו ממתינים במשרד המשפטים לקבלת תגובות הציבור למהלך, ובהתאם להן תגובש הצעת החוק שתונח על שולחן הכנסת.

הוועדה התבקשה לבחון יצירת מדרג ענישה ראוי בין עבירת הרצח לעבירת ההריגה, וכן לבדוק את הצורך בקביעת מדרג ביניים של עבירה או עבירות נוספות, בין עבירת הרצח לעבירת ההריגה. היא המליצה גם לבטל את עבירת ההריגה ולהמיר אותה בשתי עבירות חדשות: עבירת המתה בנסיבות של אחריות מופחתת, שהעונש המוצע בצדה הוא עד 20 שנות מאסר והיא מיועדת, לדוגמה, למקרים בהם המעשים בוצעו כתוצאה מקנטור מצדו של קורבן העבירה. העבירה השנייה שתחליף את עבירת ההריגה היא עבירת המתה בקלות דעת, שהעונש המרבי שמוצע לקבוע בצדה הוא תשע שנות מאסר, המיועדת למקרים בהם מבצע העבירה מקווה שהתוצאה הקטלנית לא תקרה, על אף שהוא מודע לאפשרות התרחשותה.

הוועדה הציעה גם להוסיף לספר החוקים עבירת המתה בעקבות בקשת קורבן ומתוך חמלה, למקרים בהם הקורבן הסובל ממצב רפואי קשה מבקש באופן שקול ומודע להמיתו.העונש המוצע על עבירה עד חמש שנות מאסר.עוד הוחלט לקבוע עבירת גרימת מוות ברשלנות רבתי, לצד עבירת גרם מוות ברשלנות, שתתייחס למקרים בהם מבצע העבירה פועל מתוך מודעות ביחס להתנהגותו ולרשלנות שתוביל לתוצאה הקטלנית.

עדן אוחיון, שהואשם ברצח גדי ויכמן בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, שלקח חלק בניסוח תזכיר החוק, אמר הערב ל"הארץ" כי "עבירת הרצח, כפי שהיא קיימת ומפורשת כיום, אינה חלה על מעשים שחומרתם רבה וראוי לתייגם בדרגת החומרה העליונה של עבירות ההמתה, ומנגד היא חלה על מעשים שמבחינת חומרתם לא ראוי היה לתייגם כרצח". 

נזרי הוסיף כי יש קושי גם בעבירת ההריגה הקיימת, שכוללת מקרי המתה חמורים יחסית של המתה מכוונת ומקרי המתה קלים יחסית, של המתה בקלות דעת. "גם נקודת ההשקה בין עבירת ההריגה לעבירת גרם מוות ברשלנות מעוררת קושי, בשל הפער הניכר בין שתי העבירות, הן במישור האחריות והתיוג הנלווה אליהן והן במישור הענישה (20 שנים להריגה לעומת 3 שנים בלבד לגרימת מוות)", ציין. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ