בג"ץ דן בעתירה לבטל העונש לדורס שחר גרינשפן

אביה של גרינשפן שנדרסה ונותרה משותקת אמר כי "הם מקווים לעזור לאחרים" בכך שיבטלו את הסדר הטיעון המקל, אולם בג"ץ שלל אפשרות כזו

תומר זרחין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

זה מול זה, התייצבו הבוקר (רביעי) בבית המשפט העליון בירושלים שחר גרינשפן, שנפצעה באורח קשה לאחר שנדרסה על ידי נהג שיכור, והנהג שדרס אותה, מרק פטריק. משפחת גרינשפן עתרה לבג"ץ לפני כחמישה חודשים במטרה לבטל את הסדר הטיעון שגזר עליו רק 600 שעות עבודות שירות. החלטה בעתירה תתקבל במועד מאוחר יותר.

"אנחנו מקווים שמה שייצא מכאן היום יעזור לאחרים, להציל לפחות נפש אחת בישראל", אמר אביה של גרינשפן, ישראל, בכניסה לאולם הדיונים. הרכב השופטים שדן בעתירה כולל את נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, ואת השופטים עוזי פוגלמן ואסתר חיות.

הוריה של גרינשפן עתרו נגד החלטת התביעה המשטרתית שגיבשה הסדר טיעון מקל עם הנהג. ההורים, נחמה וישראל גרינשפן, טענו כי לא שותפו במגעים לגיבוש ההסדר ולא היו מודעים לעונש אותו ביקשה המדינה להטיל על הנהג הפוגע. בעתירתם לבג"ץ ביקשו כי ימוצה הדין עם הנהג.

שחר גרינשפן עם משפחתה היום בבג"ץצילום: אמיל סלמן

יצוין כי גם פרקליט המדינה משה לדור, ביקר בעבר את הסדר הטיעון והגדיר אותו כ"שגוי ביותר". עם זאת, לדור ציין כי לא ניתן לעשות דבר אחרי שחלף המועד להגיש ערעור על פסק הדין של בית המשפט לתעבורה בפתח תקווה שאישר את ההסדר. לטענת ההורים, נציגי התביעה המשטרתית בתיק מידרו אותם מהעסקה שהתגבשה ומפרטיה.

על פי ההסדר שחתמו באגף התביעות של המשטרה עם הנהג, מרק פטריק בן ה-58, הוא לא ירצה עונש מאסר בפועל אלא ישלם קנס של 1,000 שקלים, יבצע 600 שעות עבודות שירות ורישיון הנהיגה שלו יישלל לשש שנים.

בדיון אמר גרוניס ששימש כראש ההרכב כי ישנה איזושהי אשליה שבג"ץ יכול לשנות משהו, אולם משום שגזר הדין כבר בוצע במלואו, אין ביכלותו של בית המשפט לשנות את העונש. עם זאת, הציע גרוניס כי בהסמת שני הצדדים יישלל רשיונו של פטריק לצמיתות. פרקליטו של הנהג הדורס הביע את הסכמתו.

בדיון טענה עו"ד ענת קאופמן, המייצגת את המשפחה, כי נגרם לשחר ולמשפחתה עוול בכך שגובש הסדר טיעון מקל באופן קיצוני עם הנהג הפוגע תוך התעלמות מתוצאות התאונה. בנוסף, נגרם לדבריה עוול לציבור, בכך שאינטרס הציבור נפגע מעצם החלטת פרקליט המדינה שלא להתערב בהסדר הטיעון שגובש.

עו"ד שחר חסאן סנגורו של הנהג הדורס אמר כי "הכאב שלו הוא כאב כנה. למעשה הוא שילם את המחיר על המעשה באופן יום יומי. בית הדין לתעבורה הבין את הנסיבות האישיות של פטריק. אין חולק שהסדר הטיעון הוא הסדר מקל, אבל מצד שני הנאשם כבר ריצה את העונש".

שחר גרינשפן עם אחותה יעל

פטריק נסע לביתו בדצמבר 2009 כשהוא שתוי ופגע במכוניתו קשות בגרינשפן שבוע לפני חגיגת בת המצווה שלה, בזמן שחיכתה לרמזור ירוק בצומת ליד ביתה. גרינשפן נשארה משותקת עד היום. יעל גרינשפן, אחותה של שחר, פתחה בפייסבוק במאבק נגד עסקת הטיעון, והנושא עלה לסדר היום הציבורי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ