בכיר לשעבר במח"ש: "לכל ארגון פשע יש שוטר שעובד בשבילו"

בחמש שנים האחרונות נרשמו 13 מקרים של רכזי מודיעין שחצו את הקווים. הבכיר בריאיון ל"הארץ": "הרכזים הם הקלף הכי חזק של ארגוני הפשיעה"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

כתב אישום חמור הוגש שלשום נגד שלמה סרבי, רכז מודיעין ביחידה מרכזית מובילה במשטרה, שמואשם כי במשך תקופה ארוכה "חצה את הקווים" והזהיר עבריינים מפני פשיטות על בתי ההימורים שהפעילו. בתמורה לסיוע, הוא קיבל מהם סכומי כסף גדולים. המקרה של סרבי הובא לידיעת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בעקבות תלונת רכז מודיעין אחר ביחידה, שהבחין כי העבריינים סגרו את בתי העסק שלהם בזמן פשיטות המשטרה. הרכז הבין כי מידע מודיעיני על מקורות שלו הועבר גם לעבריינים אחרים. במח"ש החליטו להעביר לסרבי מידע מוטעה על אקדח וסם מסוג קוקאין שנמצאו בדירת אביו של אחד ממקורותיו וציינו גם את מועד החיפוש. בשיחת טלפון שהוקלטה, הזהיר סרבי את המקור וכך הבינו במח"ש שהוא הפך לרכז המופעל על ידי עבריינים במקום להפעיל אותם. בכך הצטרף סרבי לשורת רכזי מודיעין שחצו את הקווים בשנים האחרונות ונתונים למעקב צמוד של מח"ש.

"תוך חמש שנים נרשמו יותר מ-13 מקרים כאלה, ומדובר רק במקרים שאנחנו יודעים עליהם", אמרו במח"ש, "חציית הקווים לטובת העבריינים מתרחשת בכל הרמות, ממפקדי היחידות המרכזיות ועד הרכזים הזוטרים".

החקירות המנסות להתחקות אחר רכזי מודיעין שהפכו לעבריינים נחשבות לקשות ומורכבות, בעיקר משום שהרכזים הם אנשי מודיעין המחזיקים במידע מסווג ומכירים את שיטות החקירה. "הם נתפשים כמרגלים, ומתייחסים אליהם כאל מי שמכרו את החברים שלהם", אמר גורם בכיר לשעבר במשטרה, "במקרים רבים, המפקדים מבקשים מאתנו שנאפשר להם לבצע את המעצר בעצמם, כדי להסתכל לאותו רכז מודיעין בעיניים ולומר לו שהוא מכר אותם".

גם כאשר החקירה זוכה להצלחה יחסית, במח"ש מתקשים להגיש כתבי אישום נגד רכזי המודיעין, בעיקר משום שאישום נגד רכז מודיעין יצריך להביא לבית המשפט את המקורות המשטרתיים - מה שיכול לחשוף אותם.

ניצב משנה בדימוס יורם לוי מעיד בועדת זיילר. לוי זוכה מחשד כי קיבל שוחד מהאחים פריניאןצילום: רפי בן חקון

התנאים: שכר חודשי ובונוסים במעטפות

סרבי הוא לא היחיד שחצה את הקווים באותה יחידה. לפני כחודש, נגזרו ארבע שנות מאסר על חברו ליחידה של סרבי, רכז מודיעין בשם משה רווח. על פי הערכות מח"ש, רווח קיבל מעבריינים כחצי מיליון שקלים עבור פעילותו. במשך השנתיים, הוא העביר מידע לעבריינים שהפעילו בתי הימורים בדרום תל אביב והגדיל לעשות כשנהג לשלוח את בלשי היחידה למתחרים של המקורות המודיעיניים שלו כדי לפגוע בעסקיהם. רווח זכה לשכר חודשי של 8,000 שקלים, בנוסף למעטפות שקיבל בפגישות בגנים ציבוריים עם העבריינים.

ניצב משנה בדימוס אלכס אור, ראש זרוע חשיפה לשעבר במח"ש, מכיר מקרוב את חציית הקווים של רכזי המודיעין. אור היה איש המשטרה שהגיע לדרגה הכי בכירה במח"ש והיה אחראי על לא מעט מקרים שבהם נחשפו רכזי מודיעין סוררים. "המשטרה עדין לא נמצאת במצב כמו בסרט ‘השתולים', שם ארגון הפשיעה מגייס את העבריין במתכוון למשטרה. לנו לפחות לא ידוע על דבר כזה", אמר אור ל"הארץ" בריאיון תקשורתי ראשון, "אבל אני יכול לומר ולהעריך כמעט בוודאות שלכל ארגון פשיעה שפועל היום בישראל יש שוטרים מבפנים שפועלים לטובתו ורכזי מודיעין שהם הקלף הכי חזק שלהם. בעניין הזה המשטרה לא יותר מושחתת מכל מקום ציבורי אחר, אבל גם לא פחות מכל מקום אחר. השחיתות במשטרה משקפת את מצב החברה בישראל".

אור, ששימש גם אחראי על רכזי המודיעין במרחב איילון, טוען שהבעיה של הפעלת הרכזים מתחילה כבר עם גיוסם לתפקיד. "במשטרה עדיין לא הפנימו ששוטר סיור טוב או בלש טוב לא בהכרח יכול להיות רכז מודיעין טוב", אומר אור. "מדובר בתפקיד מאוד רגיש עם כוח עצום שמקבל אותו רכז מודיעין לידיים. הוא הופך למלך של המקום שבו הוא פועל ולא כל אחד יכול לקבל את הכוח הזה לידיים. פתאום אומרים לשוטר שהוא צריך לשאול את העבריין מה שלומך, מה עם ההורים, להרים טלפון בחגים ולאחל חג שמח. זה מצב קשה מאוד ובמשטרה אין כמעט בקרה על הנושא הזה. בכל הפעמים שבדקנו, הבקרה על התחום כמעט ולא תיפקדה".

דוגמה לתובנה הזו היא מערכת היחסים בין השוטר יורם לוי לאחים פריניאן. אור היה זה שחקר את לוי, שהיה מפקד היחידה המרכזית שהפך את הקשרים המודיעיניים שלו עם האחים לקשרי חברות. לוי היה הדרגה הבכירה ביותר שנחשדה באותם מעשים, אולם הוחלט שלא להאשימו בגין קבלת שוחד. אבל לוי היה נורת האזהרה של מח"ש והמשטרה עד לאן יכול להגיע הקשר של אנשי המודיעין עם העבריינים.

"חקרתי את יורם לוי וגם היום אני חושב שהוא לא קיבל שוחד", טוען אור לאחר שעות של שיחות עם לוי. "מה שקרה עם יורם לוי זה שהוא הפך לחבר של האחים פריניאן במקום פשוט להפעיל אותם. הפגישות עבור לבית של יורם, הם שתו אלכוהול ביחד. במקרה של יורם, קראדי (המפכ"ל) הורה לו להפסיק להפעיל את המקורות והוא המשיך. זו בדיוק הדרך לחצות את הקווים ממפעיל מקורות עבריינים למצב שבו העבריינים מפעילים אותך".

צילום: מוטי מילרוד

מקרה נוסף הדגים עד כמה רחוק הקשר בין רכז מודיעין לעבריינים יכול להיות מסוכן. ב-2008 הפעיל המחוז הדרומי סוכנת משטרתית סמויה שפעלה נגד סוחרי הסמים בעיר. רכז המודיעין ארז טלקר הזהיר את העבריינים עמם עבד כי הסמויה ל' תתחיל לפעול בקרוב. במח"ש מציינים כי מדובר במקרה רגיש מאוד שיכול להוות איום ממשי על חייו של הסוכן המשטרתי. מלבד כסף, טלקר קיבל גם מתנות יקרות ומשקאות אלכוהוליים.

כאשר גבר החשד נגד טלקר, במח"ש הטעו אותו וסיפרו לו שבשל ביקורו של נשיא ארצות הברית בישראל, רוב שוטרי המחוז הופנו לאבטחה ואין מי שיבצע חיפושים ומעצרים. ההטעיה עבדה וטלקר נשמע בשיחת טלפון מספר לעבריינים כי הם יכולים לעבוד בשקט.

אור סבור שניתן למנוע מקרים כמו של רווח, סירבי וטלקר, אך המשטרה, שמעוניינת בעיקר במידע המודיעיני, לא עושה מספיק ולעתים מתעלמת מההנחיות שלה עצמה. "יש הנחיה להעביר כל כמה שנים את רכז המודיעין מהאזור שבו הוא פועל, אבל זה לא נעשה. מפקד שיש לו רכז מודיעין שמביא לו מידע לא יוותר עליו וייתן לו להמשיך באותו המקום. יש מקורות של רכזי מודיעין שלא הביאו כבר שלוש שנים מידע רלבנטי והם עדיין משמשים כמקורות. הגבול בין המותר לאסור מיטשטש מהר מאוד. זה מתחיל מזה שהרכז יושב עם העבריין בבית קפה והעבריין הוא זה שמשלם על הקפה".

לדברי אור, רכזי המודיעין שחצו את הקווים מקבלים את עונשם כבר בעת מעצרם, כאשר הם נותרים קירחים משני הצדדים. "מהרגע שהם נתפסים, העבריינים לא רואים אותם ממטר. החובה של העבריינים לשמור על החיילים שלהם לאחר שהם נעצרים לא קיימת עם שוטרים".

למשטרה אין ולא יכול להיות תחליף לרכזי המודיעין. אם המשטרה רוצה לדעת מה קורה בעולם הפשיעה, היא חייבת להמשיך ולהפעיל מקורות. במשטרה יודעים שכדי לקבל את המידע הטוב ביותר צריך להיות בקשרים עם עבריינים, משום שאחרי הכול הם אלו שיידעו לספר על הפעילות הפלילית ברחוב טוב יותר מכל אחד אחר. עם זאת, הדברים שמעלה אור מחייבים את המשטרה להגדיל את הפיקוח ולתת מענה לפיתויים הגדולים שהעבריינים מציעים.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מערך רכזי המודיעין הינו מקצועי וערכי. תהליכי העבודה נמצאים בפיקוח מתמיד וכפופים לנהלים מחייבים וברורים. המהלכים השונים הקשורים בעבודתו השגרתית של רכז המודיעין מתועדים ומתבצע מעקב מתמיד אחר תפוקותיו ואיכות עבודתו. הניסיון להיתלות באירוע חריג כזה או אחר, וממנו להשליך על המערך בכללותו חוטא לאמת ומטיל רבב בעובדי ציבור מסורים העושים את עבודתם נאמנה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ