פעילת שמאל וזכויות נשים: מאבטחי אל על בוורשה השפילו אותי

לטענת הפעילה, הבדיקה כללה לדבריה חיפוש גוף פולשני, דרישה לבדיקת חשבון הדואר האלקטרוני שלה וסדרת שאלות מטרידות

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

פעילת זכויות הנשים, בתיה ליטמן, טוענת כי הושפלה במהלך בדיקה ביטחונית לפני שעלתה על טיסת אל על מוורשה לישראל ב-31 במאי. הבדיקה כללה לדבריה חיפוש גוף פולשני, דרישה לבדיקת חשבון הדואר האלקטרוני שלה וסדרת שאלות מטרידות.

ליטמן (30) היא פעילה מרכזית במאבק שדולת הנשים כנגד הדרת הנשים בתחבורה הציבורית, והיתה שותפה לעתירה בג"ץ על קווי המהדרין לאחר שהותקפה בשכונת מאה שערים. בשנתיים האחרונות היא מתגוררת בניו יורק. לארץ היא הגיעה אחרי ביקור בוורשה לצורך ראיון.

בשיחה עם "הארץ" סיפרה הנוסעת על השתלשלות העניינים באירוע. "הגעתי לעמדת הבדיקה הביטחונית והגשתי את הדרכון האמריקאי שלי", היא מספרת, "איש הביטחון שאל אותי, האם יש ברשותי דרכון נוסף, ואז הגשתי לו את הדרכון הישראלי".

אחרי עלעול בין דפי הדרכון - בו קיימות חותמות רבות מנסיעותיה של ליטמן למצרים ולירדן, התבקשה הנוסעת להציג תעודה מזהה נוספת, ומסרה את רישיון הנהיגה שלה. "אז החל שלב השאלות, "ארזת לבד". השבתי עליהן אבל השאלות המשיכו: ‘למה את גרה בניו יורק?' ‘יש לך בן זוג שם?' ‘חגגת את יום העצמאות?' ‘את קשורה לקהילה היהודית?' ‘את מכירה רב יהודי שיכול לזהות אותך?' ‘מי הם חברייך בארץ?'", היא מספרת.

לפי עדותה של ליטמן, בשלב הבא היא התבקשה לפתוח את חשבון האי-מייל שלה "ולספק הוכחות לסיבות השהות בפולין". מאחר שסירבה, נאמר לה שהיא תאלץ לטוס בחברה אחרת.

ליטמן לוותה על ידי אשת ביטחון לדלפק חברת תעופה אחרת, כדי לעלות על טיסה שונה לישראל. "חשבתי שחברת אל על תשלם לי על הטיסה האחרת", היא מספרת, " משהבנתי שלא כך הדבר, חזרתי לעמדת אל על ושוב נדרשתי להציג בפני אנשי הביטחון את חשבון האי-מייל. הצלחתי להתחמק שכאמרתי שמחקתי את כל זימוני הראיון לפולין".

בהמשך, נלקחה ליטמן לחדר בדיקה אחורי. היא מספרת ששני הדרכונים שלה נלקחו ממנה ונשארו בידי הבודקים. "בחדר היו עוד אמריקאי ופולניה", היא מממשיכה ומתארת כי במהלך הבידוק הוצאו כל בגדיה וחפציה מהמזוודה. מכשירי החשמל שלה - אייפון וטלפון סלולרי, נארזו ונשלחו בנפרד. "נערכה לי בדיקה גופנית משפילה אשר גרמה לי לבכי בלתי נשלט", היא אומרת, " לאחר כל זה, דרכוני הוחזרו לי וזכיתי לליווי צמוד של הבודק הביטחוני שעזב אותי לנפשי רק בפתח המטוס".

בחברת אל על דוחים את טענותיה של ליטמן ומכחישים את קיום הבדיקה הגופנית. בתגובת החברה נכתב כי "הנוסעת עברה תהליך בידוק שגרתי לחלוטין במהלכו התבטאה בצורה חריגה ופרובוקטיבית כלפי המדינה. התבטאויותיה הביאו לשאלות נוספות של צוות הביטחון בסיומן נבדקה כבודתה. טענת הנוסעת, כי עברה בידוק גופני פולשני, אינה נכונה ומוכחשת מכל וכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ