בית המשפט: לא ניתן להכשיר את עבירות הבנייה של דני דנקנר

הווילה של יו"ר בנק הפועלים לשעבר, שנבנתה ללא היתר בעתלית, לא תוכשר בדיעבד. השופטת מתחה ביקורת על בני המשפחה ש"הביעו זלזול מופגן בחוק"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע היום (ראשון) כי עבירות הבנייה בווילה של יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר בעתלית לא יוכשרו. פסק הדין שניתן על ידי השופטת ברכה בר-זיו, קובע כי אין לבית שהוקם בשטח מפעל המלח בעתלית היתר בנייה וכי ניסיון ההכשרה של העבירות על ידי הוועדה המקומית חוף הכרמל אינו תקף. בחודש שעבר הגיש מינהל מקרקעי ישראל כתב תביעה נגד דנקנר לפינוי והריסת הווילה, על אף שהבנייה בוצעה לפני כ-20 שנה ובמשך השנים המינהל לא פעל כנגדה.

פסק הדין שניתן הבוקר כולל ביקורת חריפה על התנהלות משפחת דנקנר, והעומד בראשה, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר. "דין העתירה להידחות ולו מן הטעם כי ידיהם של העותרים אינן נקיות ואל לו לבית המשפט המנהלי להעניק סעד לעותרים שכאלה", נכתב בפסיקה, "תופעת הבנייה ללא היתר הפכה 'מכת מדינה' וכאשר בענייננו מדובר בעותרים שהביעו זלזול מופגן בחוק כאשר בנו ללא היתר בניין רחב ידיים על קרקע ציבורית שלא הוחכרה אפילו לעותרים, אלא לחברת המלח למטרת ניהול מפעלי מלח ומגורי עובדיה וכאשר אחד העותרים הינו דמות מרכזית במשק ומי שבידיו היה מופקד ניהולו של בנק מהגדולים במדינה". 

עו"ד יוסי בנקל מסר בשם משפחת דנקנר כי לאחר שיילמד פסק הדין ישקול מרשו פנייה לבית המשפט העליון. "על פני הדברים, נראה כי בכל הכבוד, נפלו מספר טעויות מהותיות בפסק הדין, שהבולטת בהן היא ההתייחסות לכך שהבית נבנה כביכול ללא היתר, בעוד שההליך כולו התייחס לחריגות בנייה מינוריות בחומה החיצונית של החצר".

וילת משפחת דנקנר בעתליתצילום: עופר וקנין

על שטח הווילה המדוברת נבנו ב-1962 צריפים שנועדו למגורי העובדים במפעל חברת המלח בעתלית. סך שטח הצריפים היה אז 80 מ"ר. בתחילת שנות ה-90 החלה משפחת דנקנר להתגורר במקום, והרחיבה את הצריפים לאחוזה הכוללת אגפי מגורים שונים, מגרש טניס, בריכה ויקב. לאחר ביצוע ההרחבות, השטח הבנוי במקום הגיע לכ-700 מ"ר, ומסביבו חומה התוחמת כחמישה דונמים. על פי הצהרת העושר שהגיש דנקנר לבנק הפועלים כדי לקבל הלוואה, הבית הוערך ב-15 מיליון שקל.

בבסיס המחלוקת בין דנקנר למדינה עמדה השאלה אם הווילה תואמת את התוכניות החלות על הקרקע, ושמהן ניתן לגזור את היתר הבנייה. צבעי מפת התשריט המקורית למקום דהו עם השנים, אך המדינה טענה כי מדובר בשטח לאזור תעשייה. מנגד, משפחת דנקנר טענה שהתוכנית קובעת כי מדובר בשטח המיועד למגורים. המשפחה לא הצליחה להציג את היתר בנייה שניתן לה, לטענתה. בני המשפחה עמדו על כך שהמסמכים הקשורים לבית, לרבות היתר הבנייה, נעלמו עם צירופה של עתלית למועצה האזורית חוף הכרמל, כשוועדת התכנון העתיקה את משרדיה.

בריכה, יקב ומגרש טניס: צפו באחוזת דנקנר בעתלית

בנושא זה קבעה השופטת בר-זיו כי הנטל להוכחת היתר הבנייה מוטל על משפחת דנקנר, ו"לא ניתן להעבירו לכתפי המשיבות, שלא נתנו וגם לא נטען כנגדן כי נתנו לעותרים בעבר היתר לבנייה כלשהי על השטח". השופטת תמכה בטענת המדינה, לפיה התוכניות המאושרות מגדירות את השטח כמיועד לתעשייה זעירה ולא למגורים.

לפני שלוש שנים, במאי 2008, אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה במועצה האזורית חוף הכרמל את בקשת משפחת דנקנר להכשרת עבירות הבנייה. לפני כשנה חשף "הארץ" כי כשבועיים לפני שאושרו העבירות בישיבת הוועדה, העניקה קרן התרומות בנק הפועלים, אז בראשות דנקנר, תרומה בגובה 350 אלף שקלים, לבית ספר כפר גלים של המועצה האזורית. במהלך הישיבה להכשרת העבירות טען אחד מחברי הוועדה כי קיים ניגוד עניינים בנושא, אך למרות זאת הבניה אושרה.

המדינה ערערה על החלטת הוועדה המקומית במחוז חיפה במשרד הפנים, שם הוחלט לשלול את ההכשר. בעקבות כך, הגישה משפחת דנקנר עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי, שנתן את פסיקתו היום.

את המלחמה על ביתו, בו מתגוררים כיום גרושתו שושנה וילדיו, מנהל דני דנקנר מזה שמונה שנים. בעתירה שהגיש ביוני 2009, טען כי רודפים אחריו בשל הונו. "הגיעה העת כי יתאפשר לעותרים, אזרחים שומרי חוק, להסדיר את ענייני הרישוי של הבית, מבלי להיות מוטרדים עוד על ידי הרשויות", טענו עורכי דינו של דנקנר, "מדובר באזרח שחי למעלה מ-20 שנה בבניין, משלם מסים, ואף אחד לא אמר שאי אפשר לבנות שם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ