פרשת הרפז |

היועמ"ש לא מתייצב לצד המבקר: לא יכול לקבוע אם לפרסם חומרים

וינשטיין הודיע כי אין באפשרותו להחליט האם יש להתיר את פרסום החומרים שהועברו ממשרד המבקר לאל"מ וינר, כיוון שאין בידיו מידע על תוכנם

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום (ראשון) לבג"ץ כי אין באפשרותו לקבוע האם יש להתיר את פרסום החומרים שהועברו ממשרד מבקר המדינה לאל"מ ארז וינר, עוזר הרמטכ"ל לשעבר. זאת, לדבריו, כיוון שאין בידיו מידע על היקפם ותוכנם.

וינשטיין השיב לבקשת שופטי בג"ץ - שדנו בבקשתו של מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס - לאסור על פרסום חומרים שנאספו במהלך עבודת הביקורת על פרשת המסמך במשרד המבקר. החומרים הועברו לווינר ולמבוקרים אחרים לצורך גיבוש תגובתם לטיוטת דו"ח המבקר, ומאז פורסמו חלקים מהם בתקשורת.

וינשטיין התייחס בתגובתו למצב המשפטי בעניין איסור פרסום חומרי חקירה שגובשו כחלק מעבודת הביקורת, שלדבריו אינו חד משמעי. לדבריו, כל בית משפט שיידרש לסוגיה מסוג זה ייאלץ לאזן בין חופש הביטוי לבין אינטרסים נוגדים, שיש לקחת בחשבון.

וינשטיין הוסיף ואמר כי הוא אינו מכיר את 2,500 עמודי המסמכים שהועברו לווינר ממשרד המבקר. לפיכך, לדבריו, "אין בידי היועץ המשפטי לממשלה תמונה מלאה ביחס להיקפם ולתוכנם המלא של חומרים אלו. בנסיבות אלו אין בידי היועץ המשפטי לממשלה לנקוט עמדה לגוף המסמכים, באשר לאיזון הראוי בין האינטרסים הנוגדים שיש להביא בחשבון".

לפני שבוע הטיל בג"ץ צו איסור פרסום ארעי על כלל חומרי החקירה שהועברו לווינר ולמבוקרים האחרים. זאת, לבקשת פרופ' דוד ליבאי, המייצג את משרד מבקר המדינה. לבקשה ביקשו להצטרף כמשיבים העיתונים "הארץ" ו"ידיעות אחרונות", וכן אתר "וואי-נט".

ליבאי כתב בבקשתו כי חומרי החקירה נמסרו למבוקרים רק לצורך גיבוש תגובתם, ולא לשום מטרה אחרת. הוא הוסיף כי החומרים נשמרו בסודיות במשך חודשים ארוכים, ומאז שהועברו הם "זורמים ללא סכר" למקורות שונים וחלקם מתפרסמים באופן מגמתי וחלקי. לדבריו, למשרד מבקר המדינה הגיעו תלונות חריפות של מבוקרים המתריעות על חשיפתם ופרסומם של החומרים.

"מבקר המדינה אינו יכול להשלים בשום פנים עם הפצתם של חומרים אלה לכל עבר, משום שיש בכך כדי לפגוע פגיעה חמורה וקשה במוסרי המידע בפרט ובמוסד הביקורת בכלל", כתב ליבאי.

בבקשת כלי התקשורת, שהוגשה באמצעות עו"ד מיבי מוזר וטל ליבליך, נכתב כי פרשת הרפז אינה ככל הפרשות שנחקרות על ידי מבקר המדינה, וכי כל אמצעי התקשורת מסקרים את התנהלותם של הגורמים המעורבים. עוד נכתב כי לאורך תקופה ארוכה פורסמו בכלי התקשורת עדויות של מעורבים שונים בפרשה.

"נדמה כי פניה של מבקר המדינה דווקא בעת הזאת אינה מטעמים משפטיים דווקא או מטעמי הגנה על מקורות מידע, אלא מתוך מניעים אחרים שלא הוסברו, שהרי אחרת אין הסבר לשתיקת מבקר המדינה ביחס לכל שאר הפרסומים שדיווחו על עדויות שונות, של מעורבים שונים, בפרשת מסמך הרפז לאורך כל תקופת החקירה", נכתב בבקשה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ