תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

חזית חדשה של חברי הכנסת של הימין נגד המשנה לפרקליט המדינה לשעבר, שי ניצן. חברי הוועדה לביקורת המדינה אישרו בצהריים להעביר לבדיקת מבקר המדינה את טענתו של חבר הכנסת יריב לוין (ליכוד), לפיה משרד המשפטים מנסה להביא לבחירתו כמשנה נוסף ליועץ המשפטי לממשלה. בעוד שח"כ לוין טען כי מדובר בדרישה לשקיפות, אמר ח"כ יצחק הרצוג (העבודה) כי מדובר ב"ניסיון חיסול ממוקד לעובד מדינה ראוי". במשרד המשפטים אמרו כי לעת עתה לא אושר אף מינוי, ולכשיהיה על הפרק, "ייעשה לפי הכללים המקובלים". 

שי ניצן, שסיים לאחרונה את תפקידו כמשנה לפרקליט המדינה לעניינים מיוחדים, נחשב ל"אויב" המתנחלים, שכן בתפקידו הקודם שימש בין השאר כאיש הקשר של הפרקליטות בעבודה מול השב"כ, וכמי שאישר צווי הרחקה וצווי מעצר מנהליים. עם סיום תפקידו, ממתין כעת ניצן למינוי בתוך משרד המשפטים, כשעל הפרק נבחן מינויו לתפקיד של משנה חדש נוסף ליועץ המשפטי לממשלה, בתקן שלא קיים היום. 

בדיון בוועדה, שבראשה עומד חבר הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי), טען ח"כ לוין כי למעשה מדובר בניסיון "לייצר" תקן חדש של משנה ליועמ"ש, מבלי שאיש נתן את דעתו לצורך בו. לדבריו, מדובר בניסיון "חמור" שמעלה חשש כי הכוונה "למצוא עבודה למישהו". הוא הוסיף כי בדו"ח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה על המשרות בלשכת ראש הממשלה, הוטחה ביקורת על כך שנוצרו משרות ללא הגדרה ברורה של תוכנן ומהותן. "כל שיטת המינויים במשרד המשפטים חייבת להיות שקופה", אמר לוין ל"הארץ". "דווקא משרד המשפטים חייב לנהוג בשקיפות ולשמש דוגמא, ומוטב שיפעל לפתוח את המכרזים לבכירים למועמדים מחוץ למשרד".

עו"ד שי ניצןצילום: אמיל סלמן

בדיון נשאה דברים גם מנהלת ארגון זכויות האדם ביש"ע, אורית סטרוק, שאמרה כי "כבר שנים אנו מתריעים על כך שבפקידות הבכירה במשרד המשפטים ישנה נטייה לפרש את החוקים, באופן גורף ופוגעני במיוחד כלפי המתיישבים וכלפי מפעל ההתיישבות". ח"כ הרצוג הגיב לדברים ואמר כי "אורית סטרוק בהגינותה הורידה את המסכה, וגילתה שמטרת הדיון היא לעשות חיסול ממוקד לעובד מדינה ראוי. זהו תקדים מסוכן מאוד".

מנכ"ל משרד המשפטים, גיא רוטקופף, אמר בדיון כי "הדיון העקרוני ראוי מאוד", אך הוסיף כי "לא עוסקים באדם כזה או אחר, כי זו סכנה לתפקוד המשרד אם הופכים אדם מסוים לאויב". 

מתנחלים מפגינים נגד שי ניצן בירושליםצילום: סלמן אמיל

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "המשרד רואה חשיבות עליונה בשימור כח האדם האיכותי שלו בתוך המערכת, וכך גם בעניינו של שי ניצן, הממתין לשיבוץ לתפקיד אשר יהלום את כישוריו. בהקשר זה נבחנו ונבחנות מספר אופציות. יובהר בזאת כי כל מינוי שכזה יבוצע לפי כל הכללים המקובלים ובהתאם לדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ