העליון הורה לשלוח עציר לבדיקת מומחה, השב"ס התעלם

העציר, המואשם במגע עם סוכן חוץ באמצעות האינטרנט, סובל ממחלה גנטית קשה אך בשב"ס טוענים כי אין זה נכון לשלוח אותו לבדיקה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

בית המשפט העליון קבע כי נאשם המוחזק במעצר וסובל ממחלה גנטית קשה ייבדק על ידי מומחה, שייקבע אם בשל מצבו יש לשחררו. אולם יותר מחודש לאחר החלטת השופטת מרים נאור, העצור לא נבדק עדיין כנדרש. בשירות בתי הסוהר (שב"ס) הסבירו כי הם "לא ראו לנכון לשלוח את העצור לבדיקה".

בחודש ינואר האחרון הוגש נגד מוחמד אסעד, תושב כפר כנא, כתב אישום על כך שקיים קשר באמצעות אתר פייסבוק עם פעילי חמאס בשומרון ובחברון ואף נפגשו עמם. אסעד הואשם בשלושה אישומים של עבירות מגע עם סוכן חוץ ועבירה של קשר לסיוע לאויב במלחמה. בחודש שעבר האריך בית המשפט המחוזי בנצרת את מעצרו עד תום ההליכים. אולם אסעד, סובל ממחלה נדירה שנקראתklipple trenaunay הגורמת להצטברות נוזלים בתוך הגוף. לטענתו, מרפאת הכלא איננה מסוגלת לטפל באופן מספק במצבו הרפואי ועל כן יש לשחררו לחלופת מעצר.

בית המשפט המחוזי עמד על כך שעבירות ביטחוניות מצדיקות ככלל מעצר עד תום ההליכים בשל חשש ממסוכנותו של הנאשם, ומשום שנסיבות המקרה אינן מצדיקות סטייה מכלל זה. זו אף כי פרקליטו, עו"ד חוסיין אבו חוסיין, אמר בדיון כי "מצבו הידרדר ונגרמות לו בצקות והתנפחויות אשר עלולות להביא לפגיעות בלתי הפיכות, וכי רופא שביקר אותו בבית המעצר מצא כי הטיפול שהוא מקבל איננו עונה לצרכיו". בשב"ס טענו אז כי ביכולתם לתת מענה רפואי הולם למחלתו.

בעקבות החלטה זו ערער אסעד באמצעות פרקליטו לבית המשפט העליון. בדיון שנערך ב- 14 במאי הורתה השופטת מרים נאור כי בתוך שבועיים יובא העצור, מוחמד אסעד, בפני מומחה לכלי דם בבית החולים אסף הרופא, ד"ר דוד חן, ויתייחס לשאלה האם ניתן להחזיק את הנאשם במעצר, מהו הטיפול שלו הוא זקוק ואם יש צורך בהמשך מעקב על ידו.

מוחמד אסעד בבית המשפט

בעקבות הפרת ההחלטה של בית המשפט העליון, פנה עו"ד אבו חוסיין לבית המשפט העליון וטען לביזיון בית המשפט: "קיים חשש כבד בדבר החמרת מצבו של הנאשם והסכנה הטמונה בדבר הכשל של שירות בתי הסוהר במתן מענה רפואי נאות לבעיותיו הנדירות".

בתשובה לכך טענה המדינה כי בשב"ס סברו ש"אין מקום לשלוח את העצור לבדיקת רופא מומחה בשלב זה. המדינה הסתמכה על מכתב שכתב ד"ר דימיטרי קלוצקי – רופא במחלקת העצורים הביטחוניים – ביום ראשון השבוע. "מבחינה רפואית לא ראיתי לנכון עד כה לשלוח את האסיר שוב לרופא כלי דם", הסביר. "רק התחלנו את הטיפולים וסברתי שיש להמתין להשגת התקדמות מסוימת בטיפול כדי שהמומחה יוכל לבדוק את מצבו של העצור לאחר התחלת הטיפולים עליהם המליץ וכך יוכל להתרשם מהשינוי ולתת חוות דעת רלוונטית למצב כפי שהוא נכון להיום".

בבית המשפט העליון הפנו את הסנגור להגיש בקשה לביזיון בית משפט שתידון בבית המשפט המחוזי בנצרת. בבקשה, אותה הגיש היום (שלישי) אבו חוסיין כתב: "מסתבר כי רופא הכלא לא ציית להחלטה של בית המשפט העליון וסיכל אפשרות אובייקטיבית להערכת מצבו הרפואי של המבקש". הפרקליט הוסיף כי "במילים אחרות, הרופא הנכבד אומר לבית המשפט כי חרף הציווי החד משמעי של ההחלטה, אני מודע להחלטת בית המשפט, אולם אני סברתי אחרת ולא ראיתי לנכון לציית להחלטה", אבו חוסיין טען עוד כי פנה פעמיים לשב"ס בבקשה לאפשר לשני מומחים בתחום לבדוק את אסעד, אולם פניותיו לא זכו למענה.

תגובת שב"ס לא התקבלה עד לשעת פרסום הכתבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ