אנשי דת דרוזים סירבו להתייצב להקראת כתב האישום נגדם

נגד הקבוצה הוגש כתב אישום בגין ביקורים לא מורשים שקיימו בסוריה ובלבנון. לדבריהם, מדובר במשפט פוליטי. "יש לנו משפחות בסוריה ובלבנון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

14 אנשי דת דרוזים סירבו להתייצב אתמול (רביעי) בבית משפט השלום בנצרת, להקראת כתב האישום בגין יציאתם לביקורים בסוריה ובלבנון. רק שניים מבין 16 הנאשמים התייצבו לדיון בפני השופט ג'ורג אזולאי. שאר הנאשמים בחרו להיות באותה עת בקבר נבי שועייב (הנביא יתרו) שליד כפר חטים, הנחשב למקום המקודש ביותר לעדה הדרוזית. בעקבות כך, הוציא להם השופט צווי הבאה לדיון הבא, שיתקיים ב-12 ביולי.

כתב האישום נגד 16 אנשי הדת, תושבי יישובים דרוזים בגליל ובכרמל, הוגש בעקבות נסיעה לסוריה שערכו ב-2007 ונסיעה שארגנו חלקם ללבנון ב-2010.

על פי כתב האישום, הנאשמים הגיעו לסוריה, דרך ירדן, ביקרו שם במקומות קדושים וקיימו מפגשים עם תושבים מקומיים ועם נציגים של הממשל. בשנת 2010 ארגנו חלק מהם נסיעה של אזרחים דרוזים לכנס בלבנון, שאליה הגיעה המשלחת דרך ירדן וסוריה. בשהותם נפגשו עם ראש ממשלת לבנון ולאחר מכן שהו יומיים בסוריה ופגשו אנשי ממשל סורים בדמשק.

הפגנת דרוזים בדרישה לאיחוד משפחותצילום: דרור ארצי - ג'יני

כתב האישום מייחס לנאשמים עבירות של יציאה שלא כדין למדינת אויב ועבירות נוספות.
עו"ד סלים ווקים אמר בשם הנאשמים שסירבו להגיע לדיון כי הם מתייחסים למשפט כאל משפט פוליטי. ווקים, יחד עם באי כוחם של שאר הנאשמים, ביקש ארכה כדי לבוא עמם בדברים.

השייח עאוני חניפס, אחד הנאשמים וחבר בוועדת הקישור הדרוזית, אמר בשיחה ל"הארץ" כי "מדובר במשפט פוליטי ביסודו. מעמידים אותנו לדין בגין ביקור בסוריה, שם יש לנו משפחות ואתרים קדושים. איפה חופש הפולחן והשוויון שמדינת ישראל מתגאה בהם?", אמר. בתגובה להחלטה בעניין צו ההבאה אמר השייח כי אין לו כוונה לשתף פעולה. "אני לא מוכן להגיע לבית המשפט גם אם ישלחו לי משטרה הביתה. זה לא בא בחשבון והבהרנו את עמדתנו בצורה ברורה".

בתגובה לכתב האישום שלחו חברי הכנסת שכיב שנאן (עצמאות), מג'לי והבה (קדימה) וחמד עמאר (ישראל ביתנו) מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, עו''ד יהודה וינשטיין, שבו דרשו לבטל את כל ההליכים בטענה שמדובר בפגיעה בעקרון השוויון החוקתי וכי קיימת אפליה באכיפה מטעם הרשות המבצעת. "ביקור אנשי דת מכל העדות מישראל במדינות ערב התקיים על פי הסדר שנקבע על ידי הרשות. ראה ההסדר לגבי בני הדתות הנוצריות והמוסלמיות המקיימים במדינות ערב ביקורים דתיים. לגבי הדרוזים תוכן האיסור מעורר תהייה", נכתב.

עו"ד רז וולטר מפרקליטות מחוז צפון אמר לבית המשפט כי חובת ההתייצבות של נאשם בבית משפט אינה עניין למשא ומתן ומדובר בהתרסה בפני בית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ