פרשת אבו ג'ריבאן |

המדינה דורשת מאסר בפועל לשוטרים שהשליכו את השב"ח למותו בצד הדרך

בדיון בביהמ"ש אמרה נציגת המדינה: "השוטרים היו כה אטומים, שהם לא ראו את האיש שעמד מול עיניהם". המפקד התורן בליל התקרית: "לא כשלתי"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המדינה דורשת מאסר בפועל לשוטרים ברוך פרץ ואסף יקותיאלי, שהורשעו בגרימת מותו ברשלנות של עומר אבו ג'ריבאן, לאחר שהותירו אותו בצד הדרך ללא אוכל ושתיה כשהוא מחובר לקטטר, יחף ומתקשה ללכת.

שלשום, בשלב הטיעונים לעונש בתיק, הקריאה נציגת המדינה, עו"ד בתיה קוליץ, ממאמרו של דויד גרוסמן "למה מי מת", שפורסם בנושא בעיתון "הארץ". "הדברים שכתב מבטאים את האינטרס הציבורי הראשון במעלה שקיים בתיק זה", אמרה.

קוליץ הוסיפה ואמרה כי "השוטרים היו כל כך אטומים, שהם לא ראו את האיש שעמד מול עיניהם. הם ראו משימה: להיפטר מהאיש בכל מחיר. על בית המשפט להבהיר באופן חד משמעי, שאין מקום בחברה הישראלית לגישת 'יהיה בסדר, הוא יתפוס טרמפים, הוא יעמוד בצד'. אנחנו כחברה רוצים להאמין שכל אחד מאיתנו שיעמוד בפני סיטואציה שבה יעמוד מולנו מישהו חולה, חלש, נזרק - לא נהיה קהים לגורלנו וננהג בו כמי שנברא בצלם. הנאשמים פגעו בתדמיתה של המשטרה ושל לובשי המדים". בסיום דבריה אמרה קוליץ כי "העונש ההולם היחיד – הטלת מאסר בפועל ממשי, מאחורי סורג ובריח".

פקד ברוך פרץ, שהיה המפקד תורן של תחנת רחובות בליל המעשה בשנת 2008 ביקש מהשופט שלא לשלוח אותו לכלא, והוסיף כי לדעתו לא כשל. "באתי לעולם משליחות: מחצית מחיי נתתי למדינה, ואמשיך לתת", אמר. "מאז המקרה הזה החיים שלי נהרסו ברמה האישית. ממש נהרסו... חטפתי מחלה... אני סובל מזה ואני סופג, ואני עדיין מאמין שהכל, הכל בידי שמיים. אני מרגיש פגוע ונבגד. לא יכול להיות מצב שמעלי פיקוד, והמפקד יוסי בכר יושב אצלי בבית ואומר לאשתי אין לכם מה לדאוג. אני אחראי. אני נתתי את הפקודה. שערה מראשך לא תיפול".

על אחריותו האישית במקרה אמר פרץ: "היו לי מקרים בעבר שבעקבותיהם הודיתי שטעיתי או כשלתי. במקרה הזה לא טעיתי ולא כשלתי בכלל. האמנתי שהצדק יעשה".
יקותיאלי, השוטר שהשליך את אבו ג'ריבאן בצד הדרך, הביע צער על המקרה. "לצערי הרב התגלגלתי לאירוע הזה, לא העליתי על דעתי שזה מה שיקרה", אמר. "באמת ובתמים רציתי לפתור את המצב שנקלענו אליו. התוצאה היא ואכזרית: מותו של אדם. אין בעצם מה להגיד. אני מצטער, זה דבר שאני כל יום חווה, אני מתבייש בתוצאה, זה ברור לי. הראו לי את הדלת במשטרה".

יקותיאלי הסביר את מצבו הנפשי ואמר: "אני כמו בספינה טובעת. אני מנסה להגן על האשה שלי, על הילדים שלי, על הפרנסה שלי. לא עבר יום אחד שבו לא חשבתי על הנפטר, על המשפחה שלו, על מה שקרה להם. אני מבקש שתנהג במידת החסד ולא במידת הדין. אני מאוד מאוד מתנצל ומצר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ