לראשונה מאז הקמת המחלקה לחקירות שוטרים: רוב החוקרים הם אזרחים

מאז הקמת המחלקה נשמעה ביקורת על כך שרוב חוקריה הם שוטרים לשעבר המקלים עם הנחקרים. כעת 76% מהחוקרים הם אזרחים, מרביתם עורכי דין ואקדמאים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

לראשונה בתולדות המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), רוב חוקריה לא צמחו בשורות המשטרה. בעקבות קורס החוקרים שהסתיים בשבוע שעבר, 76% מחוקרי מח"ש הם כיום אזרחים שגויסו ליחידה.

מאז הקמת מח"ש נשמעה ביקורת קשה על כך שרוב חוקריה הם שוטרים לשעבר המקלים לכאורה עם האנשים שעמם שירתו עד לאחרונה. במח"ש הבהירו בתגובה כי השוטרים המשרתים ביחידה עוברים מיונים קפדניים שמצאו אותם מתאימים לתפקיד, וכי אין לכך השפעה על מערך החקירות, אולם הביקורת פגעה בתדמית הציבורית של היחידה. בנוסף, סבלו השוטרים שבאו ליחידה מחבריהם ששירתו איתם עד לאחרונה, שלא תמיד ראו באור חיובי את המעבר לגוף שחוקר אותם.

חיסרון נוסף היה תלות של מח"ש במשטרה בהליך גיוס החוקרים לשורותיה, שכן היתה צריכה לקבל את הסכמתה לוותר על חוקרים איכותיים שיחצו את הקווים ויעברו אליה.

הביקורת פגעה בתדמית הציבורית של היחידה, ובשנת 2005 התקבלה החלטה בין-משרדית על "אזרוח" הדרגתי של מערך החקירות במח"ש. עד 2007 כל חוקרי היחידה היו שוטרים לשעבר; בשנה לאחר מכן החל קורס החוקרים האזרחי הראשון שהציב את אחוז החוקרים האזרחים ביחידה על 38% בלבד. הליך המיון והסינון של המועמדים לתפקיד חוקר אזרח במח"ש הוא ממושך וקפדני, וכולל מבחני אינטליגנציה, מרכזי הערכה וסימולציה וכן ראיונות עומק של המועמדים עם בכירי המחלקה.

בשבוע שעבר הסתיים קורס נוסף בנוכחות פרקליט המדינה, משה לדור, ובכירים נוספים שהביא למהפך בתוך היחידה. כל חוקרי מח"ש האזרחים שגויסו הם אקדמאים, למרביתם תואר שני, ורובם המכריע הם עורכי דין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ