בית דין ישראלי פסק פיצויים – נציגות ארה"ב מתעלמת

תושב מזרח י-ם עבד 15 שנה בקונסוליה ופוטר ללא שימוע. למרות פסיקת ביה"ד על פיצוי של 114 אלף שקל, הקונסוליה מסרבת לציית לו

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

קרוב לארבע שנים לאחר שבית דין ישראלי חייב את הקונסוליה האמריקאית בירושלים לשלם לעובד שפיטרה פיצויים בסך 114 אלף שקלים, ממשיכה הקונסוליה להתעלם מההוראה – בטענה כי החסינות הדיפלומטית שלה מונעת מבתי המשפט הישראלים להפעיל כלפיה סמכות. "איננו רואים את עצמנו צד לעניין", כתבו לפני כשנתיים למשרד החוץ, בהתייחסות בודדת לסוגיה.

ב.מ, תושב מזרח ירושלים, בן 50 ואב לארבעה, עובד כיום באחד מארגוני האו"ם בירושלים, וחושש להזדהות שמא יסכן את מקום עבודתו הנוכחי. קרוב ל-15 שנים עבד בקונסוליה האמריקאית ברחוב אגרון בירושלים. הוא היה נהג שליחויות, עבד במחלקה הלוגיסטית, במערך האבטחה. אולם בוקר אחד פוטר, ללא שימוע וללא כל התראה מוקדמת. "מאז מאי 1994 עבדתי שם", אמר ל"הארץ", "באפריל 2008 באו אלי ואמרו לי 'לא צריכים אותך יותר'. לקחו לי את המפתחות של הרכב, לקחו את התג שלי, את הטלפון, אמרו תודה וזהו. 'אחרי 40 יום, תקבל את הכסף שלך', הבטיחו לי. יש לי עדיין את כל התעודות שקיבלתי שמראות כי הייתי עובד טוב. לא היו לי בעיות, לא קיבלתי מכתבי אזהרה, אף פעם".

לדבריו, בקונסוליה נאמר לו כי הסיבה לפיטוריו היא משום שבניגוד לנהלים, לא דיווח לממונים עליו כי בנו נכלא שנתיים וחצי קודם לכן. "זה לא נכון, אמרתי להם מיד", הוא טוען. "אבל גם אם נגיד שלא דיווחתי, כשהם פיטרו אותי, הבן שלי כבר היה משוחרר שנה מהכלא. מה הם נזכרו פתאום". עם מכתב הפיטורים הוא פנה לעורך דין, והגיש תביעה נגד הקונסוליה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים. אף כי בקונסוליה טענו כי לא קיבלו ארכה מספקת להגיב לכתב התביעה, בית הדין נתן להם 60 יום לצורך כך, לפנים משורת הדין, לעומת פרק זמן של 30 יום, כמקובל.

ב"מ, תושב מזרח ירושלים. הוא מסתיר את זהותו כי הוא חושש למקום עבודתו הנוכחי, באחת מסוכנויות האו"ם בעירצילום: שירן גרנות

בסוף אוקטובר 2008, לאחר חצי שנה שבה לא התקבלה כל תגובה מהקונסוליה נתנה השופטת יפה שטיין החלטה. היא פסקה פיצויים בגובה 114,201 שקלים שעל הקונסוליה לשלם בתוך 30 יום. פרק זמן זה עבר ודבר לא קרה. גם אין ספור מכתבים מעורך דינו של ב' ומההוצאה לפועל לא סייעו.

רק בדצמבר 2010, למעלה משנתיים אחרי פסק הדין, שיגרה השגרירות מכתב למשרד החוץ ובו נכתב שאינה מתכוונת לשלם לעובד המפוטר את הסכום, שבינתיים תפח ל-158,396 שקלים. על ישראל, טענו, "לשגר הודעה על זימון לבית המשפט בצינורות דיפלומטיים מקובלים... ארה"ב לא תכבד את פסק הדין המוטעה הזה".

עו"ד בסאם אסעד, המטפל בתיק מטעם עמותת "אל-מקדסי" לזכויות אדם במזרח ירושלים. אומר כי "יש פה פסק דין חלוט. כל אדם או גוף אחר שמקבל תביעה משיב לבית המשפט, זה החוק. אבל הם מצפצפים, מתעלמים”.

ממשרד החוץ נמסר כי "התביעה נגד הקונסוליה האמריקאית לא הוגשה בהתאם לדרישות הדין הבינלאומי והישראלי. מאחר ולנושא זה היבטים חשובים בנוגע לכיבוד המשפט הבינלאומי והפנימי, משרד החוץ ומשרד המשפטים מכירים ומטפלים בתיק זה, מבלי לנקוט עמדה בסכסוך".

עו"ד טל ספיר, בעל ניסיון עשיר בהליכים נגד שגרירויות זרות, אמר ל"הארץ" כי "השגרירות היא מעסיק לכל דבר והחוק חל עליה כמו על כל מעסיק אחר".

מהקונסוליה נמסר בתגובה כי היא לא מוסרת מידע אישי, בוודאי לא כזה שנידון בבתי משפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ