ביהמ"ש בביקורת על המשטרה שתבעה אב כי לא ביקר את בתו

השופט ביטל את כתב האישום, התפלא על כך שהמשטרה כלל הגישה אותו ורמז כי ייתכן שיש קשר לכך שבן זוגה של האם הוא שוטר

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

בית משפט השלום בעכו ביטל בשבוע שעבר כתב אישום שהגישה לשכת התביעות של המשטרה נגד תושב הצפון, בטענה שהאיש לא ביקר את בתו הקטנה ובכך הפר את הסכם הגירושין שעליו חתם. השופט תמה על כך שהמשטרה עוסקת בתיקים מסוג זה וביטל את כתב האישום בטענה שמדובר במקרה חריג.

כתב האישום שהוגש באפריל האחרון נגד האיש, י"א (31), התייחס לשישה מקרים שבהם לא הופיע לאסוף את בתו. הוא הואשם בעבירה של הפרת הוראה חוקית, שניתנה בבית הדין לענייני משפחה בקריות בפברואר 2011 והתייחסה להסכם הגירושין (שקיבל תוקף של פסק דין) בינו לבין גרושתו ולהסדרי הראייה של האב את בתו.

בדיון הסביר סנגורו של הנאשם, עו"ד רונן אביב מהסנגוריה הציבורית, כי אין הוראה המחייבת בצורה מפורשת את מרשו להיפגש עם בתו, וכך לא ניתן לטעון כי הפר החלטת בית משפט. "הסכם גירושין שקובע הסדרי ראייה מקנה לאב זכות לפגישות אך לא חובה", הסביר, "ניתן להישען על פסק הדין במקרה של תביעת מזונות, אולם לא ניתן להגיש בהתבסס עליו אישום פלילי". למרות כל זאת, נציג המשטרה בדיון, עו"ד צביקה שרייר, התעקש כי "הנאשם לא ביצע את שהיה עליו לבצע".

סגן נשיא בית המשפט, משה אלטר, תהה בדיון מדוע המשטרה הגישה את כתב האישום. בעקבות זאת הביעו האב וסנגורו חשש שהגשת כתב האישום החריג קשורה לכך שבן זוגה של האם הוא שוטר במשטרת מעלות תרשיחא, אשר חקרה את י"א. אלטר קיבל את טענות האב והורה לבטל את כתב האישום. אלטר גם מתח ביקורת על התנהלות המשטרה וציין כי "לא אתפלא אם יתברר שכתב אישום זה הוגש משום זהותה של המתלוננת או של מישהו מקרוביה".

האב, י"א. נאלץ לפגוש את בתו עם ליוויצילום: ירון קמינסקי

בשיחה עם "הארץ" סיפר י"א כי נעצר ונחקר עשר פעמים. "בכל פעם שהייתי מחזיר את הילדה לבית אמה היו עוצרים אותי ל-24 שעות כי האמא אמרה שאני מאיים עליה דרך הילדה", הוסיף, "בהמשך היא החלה להתלונן על בת הזוג שלי ועל איך שהיא מתנהגת כלפי הילדה. בשלב מסוים ביקשתי לראות את בתי רק עם ליווי כדי לשים סוף לתלונות. אמה לא הסכימה וכך נולדו התלונות על הפרה של הסדרי ראייה. השופט שאל בעצמו מתי הגישו עוד כתב אישום כזה. לא הוא ולא אני מכירים עוד אבא שהגישו נגדו כתב אישום כזה".   מהמשטרה לא התקבלה תגובה.

עו"ד שרון רינגר, הממונה על מחלקת פיקוח בסנגוריה הציבורית בחיפה, הדגישה כי מדובר באירוע חריג, ומתחה אף היא ביקורת קשה על התנהלות המשטרה. "לא היה כל מקום לחקירה משטרתית במקרה זה, לא כל שכן להגשת כתב אישום", אמרה, "מעולם לא נתקלנו בכתב אישום נגד הורה שלא מימש את זכותו לפגוש קטין במסגרת הסדרי ראייה. לאור האופן בו התנהלה החקירה, אנו שוקלים לפנות בתלונה למח"ש".

מהמשטרה לא נמסרה תגובה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ