הותר לפרסום |

12 גששים חשודים בסחר בסמים והעברת מידע מודיעיני לבדואים במצרים

החיילים, העבירו מידע על פריסת כוחות צה"ל בדרום ועל מארבים מתוכננים. בפיקוד דרום מעריכים כי בניית הגדר מצמצמת את יכולת הסוחרים להעביר סמים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

12 חיילים ואנשי קבע זוטרים נעצרו, בחשד שסחרו בסמים בשווי של 800 אלף שקל, וכן העבירו מידע מפורט על היערכות צה"ל בגזרה הדרומית למבריחי סמים, כך הותר היום (שני) לפרסום.

המשטרה הצבאית טוענת כי שני אנשי קבע בדרגת רס"ל וחייל בסדיר היו מעורבים בסחר הסמים, שכללו הרואין, קוקאין, חשיש וכדורי אקסטזי. באחת התפיסות, תועדו חלק מהמעורבים מוכרים שני קילוגרם הרואין בשווי של רבע מיליון שקל, במה שנחשב לאחת מתפיסות הסמים הגדולות ביותר אי פעם בצה"ל.

קצין מהמשטרה הצבאית סיפר היום על חשיפת המקרה: ביום שישי שעבר ביצע סוכן של היחידה את עסקת ההרואין. הוא קנה מחייל את הסמים, שהוסתרו בתוך הגלגל הרזרבי של הרכב והועברו מגבול ישראל-מצרים. בצדי הדרך של כביש 6, סמוך למחלף קריית גת, התבצע המעבר, שתועד על ידי חוקרי מצ"ח שלאחר מכן עצרו את המעורבים. סרטון זה ישמש את מצ"ח בהמשך החקירה ובגיבוש כתבי אישום בעתיד. בנוסף נתפסו עוד חצי קילוגרם של סם מסוג הרואין, חצי קילוגרם של סם מסוג קוקאין, עשרות קילוגרמים של חשיש ומעל לאלף כדורי אקסטזי, בעסקות שונות שביצע סוכן הימל"ם יחד עם החיילים המעורבים.

חבילות הסמים שהוסלקו בתוך הצמיג הרזרביצילום: דובר צה"ל

שישה חיילים נוספים ושני אנשי קבע המעורבים בהברחה חשודים שמסרו מידע שהיה ברשותם על פריסת צה"ל בגבול, ועל מארבים מתוכננים. את המודיעין שאספו הם העבירו באמצעות הטלפון הסלולארי ובהודעות אס.אם.אס לאזרח בדואי, שהעביר את המידע לבדואי אחר, תושב מצרים. כך על פי החשד בוצעו ההברחות ללא כל הפרעה מצד גורמי צבא וביטחון, ובתמורה לכך קיבלו החיילים סכומי כסף המוערכים באלפי שקלים. שלושה אזרחים נוספים נעצרו על ידי יחידת "מגן" של משטרת ישראל.

"לחיילים יש את המידע הנחוץ לבדואים הישראלים כדי שלא ייתפסו בקו הגבול", אמר הקצין. "הם דיווחו על מארבים, על תצורת אופן הבט"ש (פעילות הביטחון השוטפת של צה"ל באזור, ג"כ), מתי הסיור עובר. הם דיווחו על כל דבר שיכול היה לסכל את ההברחה", הוסיף. "הם ידעו שהמידע מועבר לטובת הברחת הסמים וקיבלו את הכסף שלהם על כל הברחה. כל תשתית של הברחת סמים מסוכנת לנו". לטענתו, רשת ההברחות והעברת המודיעין למבריחים פעלה במשך מספר חודשים בגזרה.

לדברי סא"ל גיל ממון, מפקד הימל"ם (היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות במשטרה
הצבאית), היחידה פתחה בפעולות סמויות, יחד עם יחידות מגן של משטרת ישראל, וכתוצאה מכך "הגיע מידע על חיילים שסייעו להברחות. החיילים נעצרו, נחקרו והודו. מצ"ח וצה"ל יפעלו לסכל הברחות סמים ולמנוע שימוש בסמים".

בצה"ל מציינים כי לאור השלמת בניית גדר הגבול בין ישראל למצרים, שמתקרבת כבר ל-200 קילומטרים, המקומות המשמשים להעברת סמים הולכים ומצטמצמים, ולכן המבריחים מרגישים קושי ניכר בהמשך פעילותם. מפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו, הורה בעקבות כך לאנשי המשטרה הצבאית החוקרת לפתוח בבדיקה, האם יש מעורבות של חיילים בהעברות הסמים ובהברחתם.

העצורים בפרשה הינם גששים מאוגדת עזה ומעוצבת אדום שפרוסים על הגבול, ובמסגרת תפקידם אמורים להבחין בעקבות בקרקע ולהכווין את כוחות צה"ל לזיהוי מבריחים וגורמי טרור. גשש נוסף שהיה קשור להברחות הסמים משתייך לחטיבה המרחבית יהודה. חלק מהמעורבים נעצרו ביום שישי שעבר בעת ביצוע עסקת הסמים, וחלקם נעצרו בתחילת השבוע החולף. מחר וביום חמישי צפויים להתבצע הארכות מעצר נוספות בבית הדין הצבאי של פיקוד דרום בקסטינה.

עו"ד רס"ן (במיל') עידן פסח, המייצג את אחד החשודים המרכזיים בפרשה, טוען כי "ככל הנראה מצ"ח הפעילו סוכן ביחידה באופן שחורג מהכללים המותרים. הסוכן הפעיל לחץ בלתי סביר ובלתי ראוי וכנראה גם בלתי חוקי על החשוד". עו"ד פסח, המייצג את החשוד יחד עם סנגור פיקוד הדרום, עו"ד עסאם חאמד, הוסיף כי החשוד, המשרת ביחידת הגששים, "טוען כי הוא אולץ לבצע מעשים בהוראה ישירה של המפקד שלו, שגם איים עליו בצורה פלילית, ולימים התברר שמי שהיה המפקד שלו היה סוכן. יש פה אלמנט של מרות שהיה חייב לציית לה, שאמנם היא לבצע מעשים לא חוקיים, אבל ההפעלה הזו של הסוכן כנראה קשורה להיבטים שחורגים מאמות המידה המותרות, ואנחנו ננסה לבסס את הטיעון בהמשך המשפט, ולמצות טיעון זה בחקירה". מעצרו של החשוד בעבירת הסחר הוארך היום עד ליום ראשון. עו"ד חאמד מייצג בנוסף עוד שני חשודים נוספים בהעברת מידע, שיובאו להמשך מעצר מחר בבית הדין הצבאי בקסטינה.

פרשת הסמים הגדולה האחרונה שנחשפה היתה בדצמבר אשתקד. אז נחשף כי רב סרן ערן קבלו, שמילא אז תפקיד בכיר ורגיש בפיקוד הדרום, סחר בסמים שנתפסו בגבול הדרום בהיקף של 2.5 מליון שקלים.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ