הציבור ישלם |

ראש העיר רמת השרון חויב בפיצוי, העירייה מערערת בשמו

יצחק רוכברגר נדרש לשלם 25 אלף שקלים, לאחר שפיטר שלא כדין עובדת שפעלה נגד אחותו. עורכי הדין של העירייה ביקשו לעכב את ביצוע פסק הדין

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

עיריית רמת השרון פנתה לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה לעכב ביצוע פסק דין שקבע כי ראש העיר, יצחק רוכברגר, ישלם מכיסו 25 אלף שקלים הוצאות משפט. פסק הדין, שניתן על-ידי בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, מתח ביקורת חריפה על העירייה וקבע כי רוכברגר פיטר עובדת בכירה שלא כדין וממניעים זרים. פסק הדין קבע כי העירייה תפצה את העובדת בסכום של כ-24 משכורות, ותשלם כ-50 אלף שקלים הוצאות משפט, וש-25 אלף שקלים מתוכם ישולמו על ידי ראש העיר.

העירייה ביקשה את עיכוב הביצוע אך ורק על הכספים שאמור לשלם רוכברגר מכיסו הפרטי ולא על הכספים שישולמו מכספי העירייה, שהם כספי ציבור. רוכברגר מיוצג על-ידי עורכי דין של העירייה, ולא על-ידי עורך דין פרטי מטעמו. רוכברגר טוען בתצהיר שצורף לבקשה כי למרות קביעות בית הדין, הוא אינו בעל דין בתיק, כלומר, אינו אחד מהנתבעים.

לפני חודש קבע נשיא בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, מיכאל שפיצר, כי איילת שושני ג'ינו, מנהלת מחלקת הנכסים שעבדה בעירייה 17 שנה, פוטרה שלא כדין. זאת לאחר שהגישה תביעה לפינוי נכס שהוחזק בניגוד לדין על ידי אחותו של ראש העיר, טובה מאיר, בצד תביעה כספית לתשלום קנס על כך.

בית הדין קיבל את טענתה כי לאחר שהתעקשה להמשיך בתביעה, ראש העיר החל להתנכל לה. גם השופטת אריאלה גילצר-כץ קיבלה את טענותיה בהליך הביניים. אך למרות פסק הדין החריף נגד העירייה, בית הדין קבע כי ג'ינו לא תוחזר לעבודה, בין השאר עקב היחסים העכורים בתוך העירייה. כחלופה להשבתה לעבודה, קבע בית הדין שהעירייה תשלם פיצוי גבוה ביותר ברף הנהוג. השופטים נימקו בפסק הדין כי "בכך אנו מביאים לידי ביטוי את סלידתנו הן מהליך הפיטורים והן ממניעיו". לעניין החזר הוצאות המשפט נכתב כי "לטעמנו התנהלותו של ראש העיר בעניין היא רבת משמעות ולכן אין מקום כי ההוצאה כולה תושת על הקופה הציבורית ואנו מחייבים אותו לשאת באופן אישי סכום של 25 אלף שקל". סכום הפיצוי, הנאמד בכחצי מיליון שקל, ישולם מהקופה הציבורית.

בבקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין טוען רוכברגר כי בקביעתו של בית הדין נפלו טעויות מרכזיות, וכי השתת ההוצאות עליו באופן אישי ניתנה תוך חריגה מסמכות. עוד הוא טוען כי ההוצאות הושתו בשיעור בלתי סביר בעליל ושאינו תואם את קביעות פסק הדין. הוא פוטר את עצמו מאחריות בטענה כי מי שזימן את שושני ג'ינו לשימוע וערך אותו היא ועדת פיטורים, שלא היה חבר בה.

רוכברגר, המשתכר מדי חודש משכורת ברוטו של 33 אלף שקל, מדגיש: "הכנסתי היחידה הינה ממשכורתי המשולמת לי מכוח תפקידי כנבחר ציבור וגובהה בהתאם. ללא עיכוב ביצועה של ההחלטה, אאלץ להוציא מכיסי הפרטי את סכום ההוצאות החריג, דבר אשר יביא למעמסה כספית רבה". הוא גם מוסיף בביטחון כי שושני ג'ינו תתקשה להחזיר את ההוצאות, אם הערעור יתקבל.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בבית הדין הארצי, בראשות השופט עמירם רבינוביץ', הציע השופט לצדדים להגיע לפשרה לפיה קביעות פסק הדין האזורי יבוטלו, אך שושני ג'ינו תקבל את כל הפיצויים הכספיים. ג'ינו ועורך דינה אילן סובל דחו את הצעת הפשרה על הסף.

מעיריית רמת השרון נמסר: "צר לנו, אך בהחלטת בית הדין בנוגע לחיובו של ראש העיר בהוצאות נפלה טעות משפטית מהותית, כאשר בין היתר, ראש העיר לא היה בעל דין בתביעה, לא התבקש סעד כלשהו כנגדו בתביעה, ולא זאת בלבד, אלא שלא ניתנה לו ההזדמנות האלמנטארית להתייחס לאפשרות שיושתו עליו הוצאות - דבר המחויב על פי הדין במקרה של השתת הוצאות אישיות. לאור הטעות המשפטית המהותית הזו ביקשה העירייה את עיכוב ביצוע פסק הדין. העירייה הגישה ערעור על כל קביעות פסק הדין כנגדה, אולם לאור ההלכות המשפטיות הנוגעות לעיכוב ביצוע סעד כספי, בחרה שלא לבקש את עיכוב ביצועו של כל פסק הדין. מיותר לציין, כי ראש העיר אינו צד לתביעה שהגישה ג'ינו, אלא רק העירייה, ומשכך הערעור הוגש בשם העירייה בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ