ביקורת של העליון |

איש חינוך שהורשע בפדופיליה שב לנהל מוסד חינוכי

העבריין נצפה מחבק ומנשק קטינים במוסד ונאסר עליו להיכנס אליו. הוא ערער, אך ביהמ"ש העליון דחה זאת ומתח ביקורת על הרשויות שאפשרו את המצב

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

איש חינוך מאזור המרכז, שהורשע בביצוע מעשים מגונים בקטינים ושוחרר ממאסר לפני כשלוש שנים, חזר לאחר שחרורו לנהל מוסד חינוכי דתי ונצפה מנשק ומחבק קטין שנכנס למוסד. רק לאחר שנתפס ביחידות בחדר עם קטין אחר, וללא ליווי מפקח, הוחלט לאסור עליו להיכנס למוסד. האיש עירער על ההחלטה לבתי המשפט השלום והמחוזי, שדחו את בקשתו. בית המשפט העליון דחה היום (שני) את הערעור ומתח ביקורת חריפה על הפרקליטות ויחידות הפיקוח שאפשרו קיום מצב בעייתי זה.

האיש ריצה מאסר בשל מעשים מגונים שעשה בקטינים שהכיר במוסד החינוכי שעבד בו כמורה. ב-2009 הוא שוחרר והוטל עליו צו פיקוח ומעקב, בהתאם לחוק ההגנה על הציבור מפני ביצוע עבירות מין. הצו מטיל הגבלות על עבריין המין, כדי לצמצם את האפשרות שישוב ויבצע עבירות מין לאחר שחרורו ממאסר.

בצו נקבע בין היתר כי על איש החינוך לקבל אישור מוקדם מקצין פיקוח לתנאי עבודתו. נאסר עליו לחבור לקטינים ולשהות ביחידות עם קטינים בכל מקום שהוא, אלא אם נמצא במקום בגיר נוסף. הצו היה אמור להישאר בתוקף למשך שלוש שנים מיום שחרורו מהכלא.

למרות כל זאת, לאחר שחרורו החל האיש להפעיל מוסד חינוכי באישור יחידת הפיקוח. לצורך כך נדרש לשכור בגיר שישמש "מפקח", ישהה עמו במוסד ויוודא שהוא לא בא במגע עם קטינים. במארס האחרון החליט קצין הפיקוח לאסור על המורה להיכנס למוסד, שכן עלה חשש בכמה מקרים שהוא מפר את הצו. 

אנשי יחידת הפיקוח מצאו שאיש החינוך מנסה להקל את ההגבלות שנקבעו לו. באחד המקרים הוא נראה מחבק ומנשק קטין שנכנס למוסד – בצורה "חברית", לפי עדותו ולפי חוות דעת הפיקוח – מבלי שהמפקח הבגיר ששכר יפעל למניעת הדבר. במקרה אחר הוא נשאר לבד עם קטין בחדר.

עבריין המין לא ויתר וביקש לערער על החלטת יחידת הפיקוח, אך נדחה בשתי ערכאות. בבית המשפט העליון טען שהיה זה "אירוע תמים" שאין להסיק ממנו דבר. מלבד זאת, טען כי המוסד שהוא מפעיל הוא "מפעל חייו", וכי הרחקתו מהמקום גורמת לו לסבל. 

השופט חנן מלצר דחה את ערעורו וקבע כי אין כל הצדקה לאפשר לו להיכנס למוסד. "אבקש להפנות את תשומת לב הפרקליטות ויחידת הפיקוח למצב שנוצר כאן, שבו הרשויות המוסמכות נותנות היתר לאדם שהורשע בעבירות מין בקטינים, ושהוצא לו צו פיקוח, להמשיך ולעבוד בהיותו עם קטינים בצורה צמודה יחסית, הגם שיש עליו פיקוח מסוים", כתב מלצר. "מצב זה מעורר תהיות ויש לבחון האם ניתן וראוי להמשיך בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ