המשטרה שחררה את מרבית המפגינים כי נעצרו בניגוד לנהלים

בעניין חלק גדול מהעצורים לא מולאו דו"חות עיכוב, כפי שנדרש בחוק. "נקטנו צעדים מרתיעים נגד מי שביקש להפר את החוק והסדר ולזרוע הרס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בימים האחרונים נפוצו ברשת תמונות וסרטונים רבים המתעדים אלימות של שוטרים כלפי פעילי מחאה שלקחו חלק בהפגנה במוצאי שבת בתל אביב. עתה מתברר כי חלק גדול מן העצורים נעצרו בניגוד לחוק האכיפה והמעצרים. בעקבות הכשלים במעצרם, שוחררו העצורים ולא הובאו לבית המשפט. בסופו של דבר הוגשו כתבי אישום רק נגד 14 פעילים, על אף שיותר מ-90 בני אדם נעצרו בהפגנה במוצאי שבת.

במוצ"ש סמוך לחצות עיכבה המשטרה כמה עשרות צעירים, שהמתינו בתוך קניון גן העיר להעברתם לתחנת משטרת גלילות. בזמן שכל המפגינים עמדו בחזית המבנה, לחניון בחלקו האחורי הגיעו ניידות שעליהן הועלו העצורים. על פי סעיף 26 לסמכויות אכיפה ומעצרים, חייב כל שוטר שעיכב אזרח למלא דו"ח מעכב בו הוא מציין את האירועים שהביאו למעצר החשוד, ולדאוג שהדו"ח יגיע לבית המשפט בזמן הארכת מעצרו של החשוד.

בזמן ההפגנה עמדה שוטרת סיור בפתח הניידת שהסיעה את העצורים לתחנת המשטרה ודרשה מכל שוטר שמעלה עצור למלא את הדו"ח. בשלב מסוים הגיע למקום קצין יס"מ שהחליט לוותר על ההליך ולשלוח את העצורים ללא הדו"חות. השוטרת הזוטרה ניסתה להסביר לקצין שהוראתו מנוגדת לחוק, אולם הקצין התעלם מדבריה והעצורים הועלו במהירות לניידת ונלקחו מהמקום.

חלק אחר מהעצורים שהו בתוך סניף בנק הפועלים אליו פרצו המפגינים. שוטרי משמר הגבול שאבטחו את המקום עיכבו כמה פעילים, אך לאחר שנקראו לטפל במפגינים אחרים העבירו את האחריות על העצורים לקציני משטרה אחרים. הקצינים שקיבלו את העצורים לידיהם לא ידעו מהי העבירה בגינה נעצרו המפגינים, ולכן דו"חות המעצר לא מולאו. העצורים הגיעו לתחנת גלילות ללא הדו"חות הנחוצים, ולכן החוקרים לא יכולים היו לדעת על מה נעצרו.

4 מתוך 4 |
המשטרה מתעמתת עם מפגינים בהפגנה בת"א, שלשום
1 מתוך 4 |
עימותים בין שוטרים למפגינים סמוך לבניין העירייה בת"א
2 מתוך 4 |
עימותים מין מפגינים לשוטרים בהפגנה בירושלים, שלשוםצילום: שירן גרנות

"אם הדו"חות של השוטרים לא מולאו ואנשים נעצרו למשך יום שלם ונחקרו, זה מעצר שווא. אין לי ספק שהעצורים שהגיעו לבית המשפט הם המקרים שבהם היו דו"חות וכל השאר שוחררו", אומרת עו"ד גבי לסקי, שמייצגת וייצגה מפגינים רבים מהמפגינים שנעצרו.

בבוקר יום ראשון, כאשר החלה המשטרה את שלב הלקחים, ניסו השוטרים להבין מדוע פונו עצורים לתחנת המשטרה ללא דו"חות המעצר, ומדוע השוטרים שעצרו את המפגינים לא הגיעו בשלב מאוחר יותר לתחנה כדי למלא את דו"ח המעצר. "היו שוטרים שאמרו להם לחזור חזרה למפגינים, הם אפילו לא ידעו לזהות את האנשים שהם עצרו בשלב מאוחר יותר", סיפר אתמול גורם במשטרה. "מבחינת המשטרה ניתן להגיע מאוחר יותר לתחנה ולמלא את הדו"ח, אבל גם זה לא נעשה ואין ספק שזה לא היה צריך להתרחש. זו גם הסיבה ששיחררו את מרבית העצורים", הוסיף הגורם.

בסיום ההפגנה נראתה תחנת גלילות כאילו יצאה המשטרה למבצע גדול נגד שוהים בלתי חוקיים, שנעצרו כולם רק משום שנכחו במקום מסוים ללא אישור, אבל אף אחד לא יודע מהי בדיוק עילת מעצרם. אולם למרות הבעייתיות במעצרים, החליטו במשטרה להביא כמות גדולה של פעילים לבית המשפט ולבקש את הארכת מעצרם עד תום ההליכים, כדי ליצור הרתעה לקראת הבאות.

יש לציין כי תיקים שנפתחו נגד לא מעט פעילים שנעצרו באירועי המחאה של הקיץ שעבר עדיין פתוחים. גלעד ניסן, מעצב גרפי בן 29, נעצר על ידי המשטרה ביולי 2011. בתוך פחות מ-24 שעות הוגש נגדו ונגד ששה פעילים נוספים שנעצרו עמו כתב אישום. "המשטרה מבקשת מעצר עד תום ההליכים מאלו שנעצרים היום וצריך להבין שבעצם מדובר בהליך שאצלי מתנהל כבר שנה", סיפר ניסן ל"הארץ". "המשטרה עוצרת עשרות אנשים נורמטיביים ומגישה נגדם כתבי אישום, בלי להבין את ההשלכות. אני אחד ללא עבר פלילי, והיום יהיה לי קשה להוציא תעודת יושר, להוציא ויזה לחו"ל או לעבוד במגזר הציבורי. ולמה? כי הפגנתי במטרה ליצור פה חיים טובים יותר לאזרחים. ניסיתי לעזור ולשנות את הדברים המעוותים פה. כמוני גם כל אותם עשרות ומאות שנפגעו ונפגעים מהמצב הזה".

גם ההליך שנפתח נגד יגאל רמב"ם, תושב תל אביב שנעצר בהפגנה מול עיריית תל אביב ב-7 בספטמבר בשנה שעברה, עדיין מתנהל. "שלב ההוכחות שלי נקבע רק לחודש נובמבר", סיפר, "כשהמשטרה דורשת לעצור פעילים ומפגינים עד לתום ההליכים, שאנשים יבינו רק מה זה אומר. המשטרה רוצה את האנשים האלה בכלא כל התקופה? עכשיו אני צריך להביא את כל הרזומה שלי לבית המשפט, לספר מה למדתי, מה עשיתי בצבא ושאני אדם נורמטיבי ללא עבר פלילי. אני צריך להוכיח לכולם שאני בסדר כי לקחתי חלק בהפגנה. נכון שהייתי שם ונכון שצעקנו, אבל מי שמכיר אותי יודע שאני לא הרבצתי לשוטרים, למרות כתב האישום".

כשנכנס רב ניצב יוחנן דנינו לתפקיד מפכ"ל המשטרה, הוא ביטל את "תוכנת המנהל", שמדדה את ביצועי המפקדים. אחד השינויים המשמעותיים בגישה החדשה שמנהיג דנינו הוא שמפקדי התחנות יימדדו גם על כמות כתבי האישום שתצליח התחנה שתחת פיקודם להביא למחלקת התביעות או לפרקליטות.

דנינו הציב יעד לפיו על 20% מהמעצרים להבשיל לכדי כתבי אישום, במקום 10% כפי שהיה עד כניסתו לתפקיד. פעילים חברתיים, ובייחוד עורכי הדין שמייצגים אותם, טוענים שהיעד שהציב המפכ"ל עלול לגרום למפקדים לנצל את המחאות בקיץ לטובת קידומם. "בהחלט יש חשש שמפקדי המשטרה ינצלו את המחאה החברתית לטובתם האישית ולקידומם בתוך הארגון. להציב יעדים של עלייה בכתבי האישום דומה למצב בו פקחי העירייה מחויבים לכמות מינימלית של דו"חות חנייה. במקרה הזה של המשטרה, יעד של עלייה בכתבי אישום למעשה מעלים את שיקול הדעת של המפקד, מתוך רצון לעמוד ביעדים של המפכ"ל", אומרת עו"ד לסקי.

"יש שוטרים שיכורים מהכוח שנותן להם החוק"

המפכ"ל הבטיח בעבר מעל כל במה אפשרית שיאפשר את קיום המחאה החברתית אם תיעשה כחוק. אולם בסוף השבוע אירוע כמה מקרי אלימות קיצוניים, ודנינו לא התייחס לסרטונים שהועלו לרשתות החברתיות, שתיעדו את האלימות. בפורומים באינטרנט, בהם מדברים ביניהם שוטרים וחולקים את תחושותיהם ומתנהלות שיחות שמראות עד כמה הם מתקשים לעמוד מול המפגינים, שמייצגים גם אותם ואת משפחתם. "אנחנו יורים לעצמנו ברגל", כתב אחד השוטרים בפורום "חשופים בניידת", "שום נזק לא יכול לצאת לנו אם נרפה קצת ונתן לאזרחים להשיג משהו, גם בשבילנו. הרי בלי קצת אלימות ורעש שום דבר לא יזוז כאן במדינה הזאת. אבל אנחנו 'הצדיקים' – אבוי למישהו מאיתנו שייתקע חצי שעה יותר בנתב"ג או בכביש בגלל איזו מחאה".

מעצר מפגינה ליד גן העיר, בהפגנה במוצ"שצילום: מוטי מילרוד

שוטר אחר כתב "בתוך עמי אני חי. יש שוטרים שהם בעצמם עבריינים בהתנהגותם, בריונים חסרי רסן ושיכורים מהכוח שנותן להם החוק. אני לא מבקש שנעלים עין כשוטרים ושומרי חוק מהמתפרעים ומפורעי החוק, אך אל לנו להתבלבל, כי גם יש דרך לעכב ולבצע מעצרים, ברגישות ונחישות. איפה האיפוק? איפה שיקול הדעת? איפה המדרג? (לחנוק? למשוך בשערות? לבעוט? האם זה כוח סביר?). אל לנו להתבלבל בין אלו שמוחים מחאה שקטה לבין "המיעוט" (הרי תמיד מדובר במיעוט) שמפר את החוק ורוכב על גל ההמון ומסתתר מאחוריו לבצע את מעשיו העבריינים. יש לטפל במיעוט הזה אבל לא להיסחף. הכול במידתיות, ביזיון מה שהיה בשבת".

כשגורמים במשטרה התבקשו להגיב לידיעה ולספק נתונים בנוגע למעצרים של פעילים חברתיים, העלו במשטרה שאלות בלתי פוסקות כגון "מה זה פעיל?", "איזו הפגנה?", "איפה?, מתי?, באיזה מחוז?" ועוד, במטרה לנסות לבטל את הביקורת על התנהלותם.

המשטרה בתגובה: "אין קשר בין מחאת הקיץ לוונדליזם בסופ"ש"

סגן ניצב עמי בן דוד דחה היום (ב') את תשובתו לידיעה במשך שעות ארוכות, ורק הערב העביר את תגובת המשטרה. "משטרת ישראל מכירה בחשיבותם של ערכי היסוד במשטר הדמוקרטי בדבר חירויות המחאה, ההפגנה, וההתקהלות, לצד חופש הביטוי והדעה הנתונים לכל אזרח בישראל", כתב, "יחידות המשטרה והמפקדים הונחו לוודא מתן אפשרות לממש כל ביטוי של מחאה אזרחית לגיטימית, תוך גילוי הרגישות הנדרשת ואיפוק במסגרת ההתמודדות עם ביטויי המחאה, לצד נקיטת צעדי אכיפה נחושים מרתיעים כלפי מי שמבקש להפר את החוק והסדר ולזרוע הרס אגב מחאה זו, ולפגוע שלא כדין ברכוש ובשגרת החיים של התושבים. לא ניתן לקשור בין אירועי המחאה בקיץ שעבר לבין הפרות הסדר, זריעת ההרס והוונדליזם של אירועי סוף השבוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ