עצור נוסף בחשד לריסוס כתובות הנאצה ביד ושם

בעקבות מעצרם של שלושה חרדים הלילה נעצר הבוקר אדם נוסף. המשטרה מחפשת אחר אדם נוסף. הארבעה חשודים גם בריסוס כתובות בגבעת התחמושת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משטרת מחוז ש"י עצרה הלילה (שלישי) שלושה צעירים חרדים בחשד שריססו את כתובות הנאצה בגנות הציונות בכניסה לרחבת מוזיאון יד ושם בירושלים וכן כתובות נוספות באנדרטאות לזכר חללי צה"ל באפריל. החשודים יובאו בצהריים להארכת מעצר. בעקבות מעצרם של השלושה, עצרה המשטרה חשוד נוסף, בן 18 מבית שמש הלומד בירושלים, והיא מחפשת כעת אחר חשוד נוסף.

מזה כחודשיים מנהלת המשטר חקירה סמויה נגד השלושה, שהגיעה לשיאה הלילה. במהלך המעצרים נמצאו בבתי החשודים תרסיסי צבע, דגלי אש"ף וחומרים החשודים כדברי הסתה נגד המדינה על גבי המחשבים שלהם. למרות שהשלושה, בני 18, 26 ו-37, מתגוררים בירושלים, בני ברק ואשדוד, החקירה נוהלה על ידי מחוז ש"י משום שהמקרה הראשון ארע בבקעת הירדן, וגם לאחר המקרה ביד ושם חשדה המשטרה שמדובר באותם מבצעים.

החשודים הובאו אחר הצהריים לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בירושלים. אחד החשודים, אלחנן אוסטרוביץ' בן 31, אמר בצאתו מהדיון כי "יד ושם הוא מוסד ציוני צבוע. אני מוחה ההצגה הסלקטיבית של השואה כפי שיד ושם מבצע שנים. שולחים משלחות של צעירים לאושוויץ אך במשך שנים מסתירים מהם שהציונים רצו בעצם את השואה. הם רצו לעשות הון פוליטי מהשואה". מעצרו הוארך בשישה ימים. יצויין כי העצור הצעיר מבין השלוש מוכר מאוד למשטרה מאירועים אנטי ציוניים בשכונות חרדיות, בהם יודו אבנים ונשרפו דגלי ישראל.

אחת הכתובות שרוססו ביד ושםצילום: מיכל פתאל

לפני כשבועיים, התגלו על האנדרטה של גטו ורשה ועל אנדרטת הקרון ביד ושם הכתובות: "תודה היטלר על השואה הנהדרת שסידרת לנו", "מדינת ישראל היא האושוויץ הרוחני של עדות המזרח", "יהודים התעוררו משטר הרשע הציוני מסכן אותנו", "אם היטלר לא היה, הציונים היו ממציאים אותו", "ציונים רודפים! אתם הכרזתם מלחמה על היטלר בשם העם היהודי, אתם הבאתם את השואה". על חלק מהכתובות, שרוססו באדום ובשחור, הופיעה החתימה: "היהדות החרדית העולמית".

בעקבות חקירת המקרה ביד ושם עלה חשד כי מדובר באותם מבצעים שריססו כתובות נאצה בגבעת התחמושת באפריל. בין היתר נכתב אז "נהרגו בעוון ההתגרות באומות". "גינטר גראס חזק ואמץ", ו-"משטר הרשע הציוני עוד יקרוס". שבוע לפני כן, רוססו כתובות דומות על שתי אנדרטאות בבקעת הירדן. בין היתר רוסס "נהרגו בעוון מרידה באומות" ו-"די לכיבוש". מיד לאחר ריסוס הכתובות עלה החשד כי מדובר באותם המבצעים הן בשל הדמיון בן הכתובות והן בשל סוג הכתב ואופי הביצוע.

יו"ר יד ושם אבנר שלו הגיב למעצר השלושה ואמר: "אנו מעריכים את עבודת המשטרה שפעלה במהירות וביעילות. מדובר באנשים קיצוניים, חרדים אנטי-ציונים, שנמצאים בשולי החברה ואינם מעידים על הרוב שמכבד את זיכרון השואה. אין ספור התגובות שקיבלנו מהארץ ומהעולם, שהביעו הסתייגות ושאט נפש, מעידות כי המעשה המעוות פגע ברבים ואני מקווה שבית המשפט ימצה את הדין עם העבריינים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ