הסנגוריה הציבורית תדרוש תשלום מנאשמים המיוצגים על ידה

משרד המשפטים יגבה מעתה 300 עד 1,200 שקלים על ייצוג בעבירות פליליות, שניתן עד כה בחינם. המדינה תרוויח מהמהלך 10 מיליון שקלים בשנה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תקנות חדשות של משרד המשפטים שנכנסו החודש לתוקף ופורסמו רשמית אתמול (רביעי) קובעות כי נאשמים המיוצגים בסנגוריה הציבורית יחויבו לשלם בעבור ייצוג משפטי. האגרות, שינועו בין 300 ל-1,200 שקלים, עתידות להכניס לקופת המדינה כעשרה מיליון שקלים בשנה.

ההחלטה על גביית האגרות התקבלה על ידי הנהלת משרד המשפטים בשיתוף הסנגוריה הציבורית ומשרד האוצר. שר המשפטים התקין את התקנות, באישור ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת.

התקנות קובעות כי האגרה תיקבע בהתאם לסוג התיק ולערכאה שבה הוא נידון. נאשם בבית משפט מחוזי או מערער לבית המשפט העליון ישלם 1,200 שקלים ואילו נאשם שתיקו נדון בכל בית משפט אחר או שערער למחוזי ייאלץ לשלם מעתה 300 שקלים.

"הרעיון היה שחלק גדול מלקוחות הסנגוריה הציבורית ישתתפו ולו באופן סמלי בעלות השירות, לצד פטורים רחבים למי שידו אינה משגת לשלם את האגרה", אמר אתמול גורם בסנגוריה ל"הארץ". הגורם טען שהצעד נועד להקנות ערך לשירות המשפטי שניתן עד כה בחינם, וכי כך נהוג גם בחלק מארצות הברית. הסנגוריה מייצגת נאשמים בכ-60% מהתיקים הפליליים בבתי משפט השלום ובכ-50% מהתיקים במחוזיים.

הסנגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר, אמר כי התקנות החדשות לא אמורות לפגוע בזכות לייצוג וכי אין התניה בין חובת התשלום לבין מתן השירות על ידי הסנגוריה. לדבריו, נאשמים ומערערים שלא ישלמו את האגרה ימשיכו להיות מיוצגים והדיונים בבתי המשפט יתקיימו במועדם. עם זאת, החובות בשל אי-תשלום אגרה יועברו לגבייה על-ידי המרכז לגביית אגרות וקנסות.

התקנות קובעות אפשרות למתן פטור מתשלום, הפחתה או פריסה שלו, בעבור אזרחים שייקבע כי אינם יכולים לשאת בהוצאה זו. בין היתר לא ייגבו כספים מנאשמים המשתכרים פחות משכר מינימום, מנאשמים בתיקי פשיטת רגל ומשוטרים וחיילים בשירות פעיל.

לעת עתה, החובה לתשלום אגרה נקבעה כהוראת שעה לשנתיים. היא חלה על תיקים פליליים ועל ערעורים פליליים, ולא על הליכים אחרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ