פרשת הולילנד, עדכונים שוטפים מביהמ"ש |

עד המדינה: ידענו שנשיג את מה שנרצה רק באמצעות שוחד

הסתיים יום הדיונים הראשון בשלב ההוכחות בפרשה, בה נאשמים בין היתר אולמרט, לופוליאנסקי ודני דנקנר. "היקף חסר תקדים של קשרים מושחתים"

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

15:13: אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר מוקדם יותר כי "טענותיו של עד המדינה כנגד אולמרט הן אסופה של סיפורי אלף לילה ולילה ממוחו הקודח של עד מדינה מפוקפק ושקרן. במקום להכניס אדם זה מאחורי סורג ובריח, עשתה עימו הפרקליטות יד אחת,קנתה את עדותו במיליונים... וממשיכה אפילו היום בזמן שהוא מעיד, להסתיר מהציבור את זהותו".

14:50: הסתיים יום הדיונים הראשון בשלב ההוכחות בפרשת הולילנד עקב מצבו הבריאותי של עד המדינה. עדותו תתחדש מחר.

עוד לפני תחילת הדיון, ביקשה התביעה לערוך דיון של 3 שעות, ואז לצאת להפסקה של שעה כדי לאפשר לעד המדינה טיפול בבלון חמצן, ורק לאחר מכן להמשיך לשלוש שעות נוספות. בית המשפט לא אישר את הבקשה, ולבסוף נאלץ העד להפסיק את עדותו לפני הזמן שנקבע כיוון שלא חש בטוב.

14:42: פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, ביקש מבית המשפט לחשוף את הנספח הסודי להסכם עם עד המדינה, כדי לקבל מידע נוסף על ההטבות הכלכליות שהמדינה הבטיחה לו. הפרקליטות הודיעה כי הדבר היחיד שלא נחשף הוא גובה דמי המחייה שהוחלט להעניק לו. לבסוף הוחלט שההגנה תגיש את הבקשה בכתב לצורך דיון מוסדר בה.

14:38: עדותו של עד המדינה הסתיימה להיום עקב סיבות בריאותיות, ותימשך מחר בבוקר. בית המשפט דן כעת בבקשות טכניות של הצדדים

14:27: לבקשת ההגנה, השופט רוזן אישר שחרור של הנאשמים מהדיונים, לפי הסכמה מראש עם הפרקליטות. נאשם המבקש להשתחרר מהדיון יסכם על כך עם התביעה ובהסכמה משותפת יוכל להיעדר מהדיון.

13:14: ש: בוא תספר לבית המשפט מה היו הנסיבות בהן החלטת לחשוף את תשלומי השוחד בפני קלנר.

ת: זה היה בתחילת שנת 2003 כשביקשו האדונים גלאון וספרן להגדיל את מספר יחידות הדיור... ואז נפגשתי עם אביגדור קלנר ואמרתי לו שהדבר תלוי במהנדס העיר, מר אורי שטרית, וניתן יהיה לבצע את הדבר אם אנחנו נשלם תמורה כספית עבור זה...

השופט רוזן: הכרת את שטרית?

ת: כן הכרתי אותו מהעירייה

השופט רוזן: הייתם בקשרי ידידות? איך אתה יודע שזה יכול ללכת, מה... אני לא מבין...

ת: נפגשנו עם גלאון וספרן וגם עם אביגדור קלנר ... אמרתי גם לו את הדבר, כולם היו בשוק. מר גלאון אמר שברומניה הוא רגיל לפחות כשהוא משלם שוחד משלמים לפי דרגות. ידוע כמה שר מקבל, כמה מנכ"ל מקבל.

השופט רוזן: פה בלגאן

ת: אמרתי שאבדוק ואגיד להם בכמה ניתן לקבל את האישור הזה. אחרי בדיקה נחתם הסכם.‬

ש: מה היתה תגובתו של אמנון ספרן

ת: אמנון ספרן היה הכי מופתע מכולם. הוא היה בשוק אם אפשר לומר את זה. לקח לו הרבה זמן לעכל את זה בסוף הוא הסכים. לא יודע אם ברצונו או לא אבל הוא הסכים.

רוזן: מה, הוא הסכים בכפייה?

ת: אני לא הייתי אז אבל אפשר להגיד, הוא הסכים לדבר. רק אמר לי שהוא עושה את זה בלית ברירה או משהו כזה.‬

12:00: התחדשו הדיונים באולם בית המשפט המחוזי בתל אביב

11:25: הנוכחים במשפט יצאו להפסקה, שתיגמר עוד כחצי שעה

9:52: ש: מה היתה מעורבותו של הלל צ'רני בביצוע תשלומי השוחד?

ת: מעורבותו היתה אבסולוטית. הוא זה שאישר את כל התשלומים, הוא זה שנתן את כל הכסף, הוא זה שהעביר 9 מיליון שקלים כשוחד בשנים 94-99.‬

9:40: שאלה: תתאר את הנסיבות שבהן שוחחת עם צ'רני על תשלומי השוחד.

ת: הפגישה הזו התקיימה בשנת 1994 במחצית הראשונה של השנה. היא התקיימה בסביבות הולילנד בירושלים. היו נוכחים בה צ'רני ואני. הוא היה בשוק מההצעה שהצעתי לו, ובסוף, אחרי שקיבל ממני הסברים הוא הסכים לדבר.

ש: ומה סיכמתם ביניכם?

ת: סיכמנו בינינו באותה ישיבה שאני לא אוכל ולא רשאי להוציא אגורה בלי קבלת הסכמתו מראש, על כל דבר אני אפנה אליו ואקבל את הסכמתו".

9:12: החלה עדותו של עד המדינה ש', שתיווך בין היזמים לבין נבחרי הציבור. ש' הודה בעדותו כי הוא טיפל בהגשת הבקשות למוסדות התכנון ועמד בקשר עם עובדי הציבור. "בסופו של יום .. בגלל פעילויות עברייניות שאני עשיתי בידיעת ובאישור הלל (צ'רני, בעל הקרקע, ע"א) ובמימונו הצלחנו להשיג שבמקום 25 אלף מטר, יאושרו סה"כ 311 אלף מטר‬ (כלומר שייעוד הקרקע ישונה למגורים, ע"א).

"מכיוון שבדרך ישרה וביושר לא ניתן יהיה להשיג את מספר המטרים שלדעתי ניתן להשיג... אלא אם נצליח להגיע לשיתוף פעולה עם נציגי ציבור שיהיו מוכנים לשתף איתנו פעולה, כנגד תשלומי שוחד בצורה זו או אחרת. תיאמנו מפגש ארוך מאוד (עד המדינה וצ'רני, ע"א). אולי יותר מאחד, אני לא זוכר, אבל אחד ארוך מאוד כשאני רמזתי שאני מוכן לקבל על עצמי להיות הפרונט, אני מוכן לקבל על עצמי את האחריות לכל הדברים, ושברור לו במה זה כרוך, ברור לו שזה כרוך בעבירות. ברור שזה כרוך בתשלומים ובסופו של יום הלל נתן את הסכמתו לכך.

"את התוכנית הצגתי בשנת 94' גם לפני יו"ר הוועדה המקומית דאז שזה היה לופוליאנסקי, גם לפני ראש העיר דאז שזה היה מר אהוד אולמרט. הם היו האנשים המרכזיים, בידיעה שהיו צריכים לתת את הבלסינג שלהם שבלעדיו לא היתה יכולה לקום התוכנית".

שאלת הפרקליטות לש': מי היה אמור לשאת בתשלומי השוחד?

תשובה: הלל צ'רני

שאלה: בשם מי סוכם שאתה תפעל?

תשובה: סוכם שאני אפעל כנציג של הולילנד כאשר בכל מקום היה ברור גם בעירייה והן בכל מקום אחר שאני מייצג את הולילנד בכל נושא הבנייה.‬

8:55: נפתח שלב ההוכחות במשפט. התובעת, עו"ד ליאת בן ארי מפרליקטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה): "את כתב האישום ניתן לתמצת בשלושה משפטים: האחד - מספר יזמים ובעלי אינטרסים היו מעוניינים בפרויקטים עתירי מימדים. השני - על מנת לקדם את הפרויקטים רקמו היזמים עם עד המדינה תוכנית עבריינית לפיה רכשו את שיתוף הפעולה של עובדי הציבור הבכירים והרבים באמצעות כספי שוחד. כספים וטובות הנאה כלכליות נלקחו על ידי עובדי הציבור בדרכים שונות. השלישי - בתמורה לטובות ההנאה פעלו עובדי הציבור והשיבו לנותני השוחד כגמולם. סיפור השוחד מהווה מסכת מקיפה ומתמשכת של אירועי שוחד פשוטים בהם כספים מועברים מיזמי הנדל"ן לעובדי הציבור באמצעות עד המדינה.

"אל מול סבך הבירוקרטיה מהם חששו הנאשמים, הוטל על עד המדינה לזהות את אותם צמתים וגורמים משמעותיים שניתן היה לגייס את תמיכתם. הגורם שהוצב מלכתחילה כחיץ בין נותני השוחד למקבליו הוא זה שהתייצב בפני רשויות האכיפה ופרס את הסיפור".

היום ייפתח בבית המשפט המחוזי בתל אביב שלב ההוכחות במשפט הולילנד - אחד ממשפטי השוחד החמורים בתולדות המדינה. שלב זה יתחיל בעדותו של עד המדינה ש', ששמו נאסר לפרסום. עדותו של ש' במשטרה ב-2009 הביאה לחשיפת שלוש פרשיות שוחד של מיליוני שקלים ששולמו תמורת קידום פרויקטי נדל"ן. פרשיות אלו תוארו על ידי הפרקליטות כחסרות תקדים בחומרתן. כתוצאה מעדותו הוגש אישום נגד 16 נאשמים, בהם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט בתפקידיו כשר התמ"ת וכראש העיר ירושלים, ראש העיר שאחריו, אורי לופוליאנסקי, ראש לשכתו של אולמרט לשעבר, שולה זקן, ויו"ר דירקטוריון בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר.

עם הגשת כתב האישום טענה פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), עו"ד אלה רובינק, כי "כתב האישום מגולל מסכת מסועפת, מורכבת וחסרת תקדים בהיקפה של קשרים מושחתים ואסורים, בין שורה של יזמים, נותני השוחד, לבין שורה ארוכה של נבחרי ועובדי ציבור, לוקחי השוחד", וכי "לכתב האישום ולהכרעות אשר ייקבעו בו עשויות להיות השלכות ציבוריות ומשפטיות משמעותיות ומרחיקות לכת".  

שלוש הפרשות הכלולות בכתב האישום הן "פרשת הולילנד", הנוגעת לשינוי ייעוד הקרקע לפרויקט הבנייה הגדול על רכס הולילנד בירושלים, "פרשת חוות הזרע" הנוגעת לקרקעות בחוות שלם, חוות מבחור וחוות יבור, ו"פרשת תעשיות מלח" הנוגעת לקרקעות חברת תעשיות מלח שבבעלות משפחת דנקנר בעתלית ובאילת.

על פי האישום הנוגע להולילנד, החל מאמצע שנות ה-90 ובמשך יותר מעשור פעל הנאשם הלל צ'רני, בעליו של מתחם הולילנד, לשינוי ייעוד הקרקע במתחם ממלונאות למגורים לשם הקמת שכונת מגורים עתירת זכויות בנייה. לפי האישום, במשך השנים 1994-2007 העבירו צ'רני וש' שוחד של מיליוני שקלים בשיתוף פעולה עם מאיר רבין, עוזרו האישי של ש'. לאחר שהצליח להביא לשינוי בייעוד הקרקע מכר צ'רני חלק ממנה לחברת "הולילנד פארק" שבהנהלת הנאשמים אביגדור קלנר, אמנון ספרן ושמעון גלאון והפך לבעלים משותפים בקרקע עם החברה.

לטענת הפרקליטות, "במהלך תקופה זו, בפעילות שיטתית, מתמשכת, תוך ביצועה של התוכנית העבריינית, נתנו מעת לעת היזמים, ש' והנאשם רבין טובות הנאה כספיות בשווי מיליוני שקלים לשורה ארוכה של נבחרי ועובדי ציבור בעיריית ירושלים, על מנת להטותם למשוא פנים למען קידום פרויקט הולילנד". בין עובדי הציבור שעמן התפתחה מערכת יחסים של תן וקח מנתה הפרקליטות את אולמרט, לופוליאנסקי, זקן, מהנדס העיר ירושלים אורי שטרית, וסגן ראש העיר אליעזר שמחיוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ