משרד המשפטים מתנגד למתן חנינה לזאב רוזנשטיין

במשרד העבירו לנשיא פרס חוות דעת שלילית, לפיה "הלוויתן של עולם הפשע" עדיין מהווה סכנה לציבור. פריקליטתו טוענת: לאחרונה מצבו הרפואי הוחמר

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מערכת אכיפת החוק מתנגדת נחרצות למתן חנינה לעבריין זאב רוזנשטיין, למרות מצבו הרפואי. בימים האחרונים העביר משרד המשפטים לנשיא המדינה, שמעון פרס, את עמדת ראשי מערכת אכיפת החוק, המתנגדים לשחרורו של רוזנשטיין, כשהנימוקים המרכזיים לסירוב הם העובדה כי אם ישוחרר תישקף סכנה ממשית לשלום הציבור, לאור העובדה שהיה ועודנו יעד לחיסול בעולם התחתון וכי מתן חנינה לראש ארגון הפשע, תהווה פגיעה במערכת האכיפה כולה - לאור המאמצים יוצאי הדופן שהושקעו בהבאתו של לדין.

בחודש שעבר ביקשה פרקליטתו של רוזנשטיין, עורכת הדין יפעת וינקלר, לעצור את בחינת הבקשה, לאור החמרה במצבו הרפואי של רוזנשטיין, ובימים האחרונים היא העבירה לבית הנשיא את החומר הרפואי. יחד עם זאת, על פי ההערכות, לאור ההמלצה השלילית של משרד המשפטים ושל שר המשפטים, יעקב נאמן, ולאור ייחודיות התיק, ידחה פרס את הבקשה.

באוקטובר בשנה שעברה חשף "הארץ" כי רוזנשטיין, שהיה שנים רבות היעד מספר 1 של משטרת ישראל, ביקש חנינה מהנשיא פרס. רוזנשטיין מרצה שתי תקופות מאסר מצטברות של 17 שנה. הוא הורשע במעורבות בפרשיית רצח, ניסיון חיסול יריביו וסחר במיליון כדורי אקסטזי בארה"ב. הוא מבסס את בקשתו בעיקר על מצבו הרפואי ועל הסבל שחווה בזמן שהיה נתון במעצר בארה"ב, אליה הוסגר בשל מעורבותו בסחר ענק בהיקפו באקסטזי.

זאב רוזנשטיין בדיון בעניינו בביהמ"ש העליון ארכיוןצילום: מיכל פתאל

בבקשה שהגיש אז הוא תיאר כיצד תנאי מעצרו בארה"ב היו קשים, וכי סבל מניתוק מהסביבה הקרובה לו, וגם מיחס קשה של רשויות הכלא האמריקאי ומתנאים פיזיים שהרעו את מצבו הרפואי. את הסיבות לכך שהסכים לחתום על הסדר טיעון עם הרשויות האמריקאיות נימק רוזנשטיין בבקשה, בכך שלמרות שהכחיש את כל המיוחס לו, עשה שיקול של כדאיות והסכים להודות בעבירות שלא ביצע.

רוזנשטיין היה יעד מבוקש לחיסול. ניסיון החיסול החמור ביותר אירע בדצמבר 2003, ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, ונהרגו בו שלושה עוברי אורח וכ-20 נוספים נפצעו. האירוע הוגדר הפיגוע הפלילי החמור בתולדות המדינה. כמה חודשים קודם לכן, ניצל רוזנשטיין מחיסול ונפצע קל כשמטען שהונח על המדרכה באזור גני התערוכה הישנים בתל אביב התפוצץ. תשעה בני אדם נפצעו נוספים נפצעו באירוע.

ב-2006 הוסגר רוזנשטיין לארה"ב, לאחר שהואשם בסחר של מיליון כדורי אקסטזי. לאחר ששב לישראל הודה בהסדר טיעון שהזמין שני קולומביאנים לפגוע ביריביו, האחים נסים ויעקב אלפרון. לבסוף ביטל את הזמנת החיסול. תקופת המאסר בת שלוש השנים שנגזרה עליו חפפה את המאסר שנגזר עליו בארה"ב.

בפברואר השנה הרשיע בית המשפט המחוזי בנצרת את רוזנשטיין בקשירת קשר לביצוע פשע, במסגרת הסדר טיעון בין הפרקליטות לפרקליטיו של רוזנשטיין, בפרשת הרצח המשולש בחוף הכנרת ב-2001. על פי כתב האישום המקורי, רוזנשטיין הזמין את רצח רפי ויצמן, שנאשם בעבר כי ניסה לרצוח אותו. הרוצחים ירו למוות גם בדוד בן-מרגי ובשרון מוסאי, שעמדו לצדו של ויצמן.

פרקליטו של רוזנשטיין יפעת וינקלר אמרה בצהריים ל"הארץ" כי היא מקווה שבקשתו תידון באופן ענייני, באנושיות והגינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ