תושב באר שבע שישתכר בציבור – ייקנס ויעמוד לדין

ראש העיר דנילוביץ' יזם את החוק כדי להיאבק באלימות, וזכה לאישור משרד המשפטים. על קטינים ייאסר לשתות בציבור בכל שעות היממה

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

בפעם הראשונה בישראל, כל תושב העיר באר שבע שייתפס שותה אלכוהול בפארקים ובמקומות ציבוריים, יקבל קנס כספי ועיריית באר שבע תגיש נגדו כתב אישום לבית המשפט.

על פי חוק עזר עירוני שחוקקה העירייה, ומטרתו להיאבק בתופעת שתיית האלכוהול, בקרב קטינים וגם בקרב בוגרים: "לא יצרוך אדם משקה משכר במקום ציבורי בין השעות 21:00 ל-06:00, אלא אם כן ניתן היתר בכתב מאת ראש העירייה והכול במקום, בתנאים ובזמנים שנקבעו בהיתר. מבלי לגרוע מן האמור בסעיף קטן (ב), לא יצרוך קטין משקה משכר במקום ציבורי, בכל שעות היממה, שלא בנוכחות האחראי על הקטין ובהסכמתו או שלא בחוג משפחתו".

כבר לפני חמש שנים, בתפקידו הקודם כסגן ראש העיר באר שבע, פנה רוביק דנילוביץ לשרי החינוך, המשפטים וביטחון הפנים כדי לקדם את החוק. כשהבין כי ישנם מספר מתנגדים בכנסת, הוא החליט לחוקק חוק עזר עירוני, באישור משרד המשפטים ומשרד לביטחון הפנים. לדבריו, החוק היה מחויב המציאות עקב המחזות הקשים שלהם אנו עדים בגלל שימוש באלכוהול.

שותים אלכוהול בפארק, כשברקע יחידת הסיור העירוניתצילום: אליהו הרשקוביץ

"מדובר בחוק עזר עירוני תקדימי, שמטרתו להיאבק בתופעה חמורה שהשתרשה בחברה הישראלית. לצערי, אני מנסה כבר למעלה מחמש שנים לקדם הצעת חוק בכנסת, שתאסור על קטינים לשתות משקאות אלכוהוליים, ללא הצלחה. אנו עדים בכל סוף שבוע למקרים מזעזעים כמו רצח, אונס, תאונות דרכים, קטטות וונדליזם, כל זאת כתוצאה משתיית אלכוהול של ילדים ובני נוער ואני החלטתי לקחת אחריות ולעשות מעשה", אמר ראש דנילוביץ', שלא חסך בביקורת גם כלפי חברי הכנסת.

"כולי תקווה שחברים בכנסת ישראל יתעשתו, יחוקקו חוק שאוסר על קטינים לשתות אלכוהול, מתוך מטרה להגן עליהם, והוא ישלים את החוק שאוסר עליהם לרכוש משקאות משכרים".

באפריל השנה נכנס לתוקפו החוק לשפיכת אלכוהול, המקנה לשוטרים זכות לשפוך אלכוהול לכל אזרח ששותה בגנים ציבוריים ובפארקים. גם בחוק שחוקקה הכנסת, יש אותם הגבלת שעות ומקומות, אך החידוש בחוק העזר בבאר שבע הוא הקנס וכתב האישום.

"על פי חוק העיריות, רשאית עיריית באר שבע להגיש כתב אישום לכל מי שמפר את חוקי העזר. לדוגמה, חוקי תכנון ובנייה, גם במקרה הזה, נגיש כתב אישום לבית המשפט והדבר יהווה עבירה פלילית", אמר עו"ד חיים טורקל, היועץ המשפטי של העירייה.

עוד עולה מחוק העזר העירוני - שרק בסמכותו של ראש העיר באר שבע להתיר הכנסת משקאות אלכוהוליים במועדים מיוחדים, דוגמת יום העצמאות ובחגים אחרים, בהתאם לקריטריונים ברורים שייקבעו

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ