תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

מבקר המדינה הנכנס, השופט יוסי שפירא, יושבע מחר בכנסת, אבל כבר עכשיו מסתמנת תסבוכת משפטית קשה שיוריש לו המבקר היוצא, מיכה לינדנשטראוס. בפרקליטות ובכנסת יצטרכו להכריע בימים הקרובים, מי ייצג את הכנסת ואת לינדנשטראוס בעתירה שהוגשה אתמול לבג"ץ נגד התיקון לחוק שמאפשר למבקר היוצא להשלים את כתיבת דו"חות הביקורת בשלושת החודשים הקרובים, לאחר סיום כהונתו.

הקושי נובע מכך שגם משרד המשפטים וגם הכנסת הביעו התנגדות חריפה לתיקון לחוק, וכעת הם יתקשו להגן עליו בבג"ץ. אתמול הגיש לבג"ץ עו"ד שלומי פרידמן, עתירה המבקשת לתקוף את התיקון לחוק מבקר המדינה, שעבר בהליך מזורז בחודש שעבר, ונועד לאפשר ללינדנשטראוס להשלים כתיבת דו"חות לאחר סיום כהונתו, בעיקר את הדו"חות מפרשת הרפז.

לטענת עו"ד פרידמן, כי בהחלת התיקון לחוק על לינדשטראוס יש בבחינת חקיקה פרסונאלית וספיציפית, שנועדה למבקר מסוים לצורך השלמת דו"ח מסוים, ולפיכך התיקון אינו ראוי, אינו סביר ואינו מידתי. העתירה שהוגשה מופנית נגד הכנסת ונגד לינדנשטראוס עצמו. אתמול הורה שופט בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, לכנסת ולמבקר היוצא להשיב לעתירה תוך שבועיים.

מבקר המדינה היוצא, מיכה לינדנשטראוסצילום: אוליבייה פיטוסי

אך גם היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, וגם משרד המשפטים, הביעו התנגדות חריפה במהלך הליכי החקיקה לתיקון לחוק. ינון תקף את היוזמה, אותה קידם יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ אורי אריאל. במכתב שכתב לאריאל הוא טען שעיתוי הגשת ההצעה יוצר "רושם של התערבות פוליטית בעבודת ביקורת המדינה". נציגת היועץ המשפטי לממשלה, הציגה חוות דעת ביקורתית נגד ההצעה, בוועדת השרים לחקיקה, בה אושרה ההצעה. "יש הבדל בין מוסד המבקר לבין שופט יחיד שכותב את פסק הדין בלשכתו", נאמר בחוות הדעת מטעם היועמ"ש. ההצעה לא עולה בקנה אחד עם חוק יסוד: מבקר המדינה, שקובע כי המבקר יכהן קדנציה אחת של שבע שנים".

גורמים משפטים העריכו אתמול כי במצב שנוצר, ינון יתקשה לייצג את הכנסת בבג"ץ וכך גם הפרקליטות, שככלל מייצגת את מבקר המדינה בעתירות נגדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ