עד המדינה: דנקנר מחק חוב במיליונים של מהנדס העיר ירושלים

לטענת העד, הוא כיסה את החוב הנותר של שטרית לבנק הפועלים, ואף העביר לחברת האדריכלים שלו מאות אלפי שקלים כנגד חשבוניות פיקטיביות

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

הבוקר התחדשה עדותו של עד המדינה ש"ד בפרשת הולילנד. בפתח עדותו סיפר העד על היחסים שנרקמו בינו לבין מהנדס העיר ירושלים, אורי שטרית, לאחר שאהוד אולמרט ביקש ממנו לסייע לו בכיסוי חובות אליו נקלע בעקבות מות אחיו. עד המדינה סיפר כי העביר לשטרית 130 אלף שקלים, וכי בעקבות זאת שינה שטרית את עמדתו לגבי פרויקט הולילנד, והחליט לתמוך בתוכנית הבנייה.

עוד סיפר עד המדינה כי לשטרית היה חוב לבנק הספנות שנרכש באותה עת על ידי בנק הפועלים. לכן השתמש בעוזרו מאיר רבין, הנאשם אף הוא במשפט, כדי לבקש מיו"ר בנק הפועלים אז, דני דנקנר, להקטין את חובו לבנק. דנקנר נאשם אף הוא במשפט.

לדנקנר היה אינטרס לסייע לרבין, כיוון שהאחרון פעל עבורו מול מינהל מקרקעי ישראל. לכן הפחית דנקנר את החוב של שטרית מ-3 מיליון שקלים ל-1.1 מיליון שקלים. עד המדינה סיפר כי שטרית ביקש ממנו לסייע גם בכיסוי החוב שנותר. התובעת הציגה צ'קים בסך כ-400 אלף שקלים שעד המדינה נתן לו לאחר מכן.

עד המדינה סיפר שב-2008 נקלע לקשיים כספיים וביקש משטרית לסייע לו בהלוואה של 50 אלף שקלים. לטענתו, שטרית השיב שיוכל לתת לו 35 אלף שקלים בלבד.‬‫ עד המדינה אמר: "כבודו, ברצוני להעיר רק דבר אחד, אני הייתי אז על הקרשים. יכול להיות שאני רמאי, שקרן והכל, אבל דבר אחד לא חשבתי בחיי, שאני אידיוט.

"איך זה שהאידיוט הזה (על עצמו) מבקש רק 50 אלף שקל ולא ביקש חזרה את 'ההלוואה'?", אמר העד. "ואיך זה שהאדון שמניד מולי בראש (על שטרית, ע"א) אומר אתה רוצה 'הלוואה' קח את הכסף אני מחזיר לך. אם כל הצדיקים היו יודעים לקבל כסף איפה הם היו אז? למה הם לא החזירו לי כשמצבי היה נואש?".

עד המדינה סיפר כי בשלב זה הוא כבר פנה למשטרה, והחוקרים ביקשו ממנו לתעד כל תקשורת עם המעורבים. בבית המשפט הוצגו שיחות טלפון שנערכו בין שטרית לעד המדינה והודעות שהשאיר לו במשיבון.

העד סיפר כי "הייתי מאוד נואש. מי שהיה קונה לנו את הלחם או מביא לנו את הדברים הביתה היו בנותיי. אני נשארתי באותה עת בלי אגורה, אפילו לא יכולתי לצאת מהבית. ולכן ברגע שהמשטרה הודיעה לי שמבחינתה אני יכול לנהוג כראות עיניי בתנאי שאני מתעד את הדברים, אם הייתי מקבל אז מהשטן אני מניח שגם כן הייתי לוקח. הייתי במצב שבחיי לא הייתי קודם לכן".

לטענו, שטרית העביר לו את הסכום המבוקש, והעד אף טרח לתקן את הסכום כי היה גבוה ב-50 שקלים מהסכום שביקש. למרות זאת, לבית המשפט הסביר כי "באותה עת חשבתי שהסכום הזה הוא צחוק כי מר שטרית שכח שמעבר לצ'קים שנתתי לבנק הפועלים, הזרמתי גם לחברת שטרית אדריכלים כנגד חשבוניות פיקטיביות עוד סכום של מאות אלפי שקלים". בדיון הוצגו צ'קים בסך 883,500 שקלים שעברו בין החברות של עד המדינה לחברת האדריכלות של שטרית.

לאחר הפסקה בדיון, עבר העד לספר על היכרותו עם ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי. בזמן שאולמרט כיהן כראש העיר, עמד לופוליאנסקי בראשות ועדת המשנה לתכנון ובנייה. לדבריו, שולה זקן הציגה ביניהם, ובפגישתם סיפר לו לופוליאנסקי כי הוא אוסף תרומות לעמותת יד שרה, מפעל חייו שהוקם על ידי משפחתו לזכר אמו.

אולמרט ולצדו עד המדינהצילום: יריב כץ / ידיעות אחרונות

"בהתחלה אמרתי לו שאנחנו כמובן נשמח בכל צורה לעזור, אנחנו רואים בנושא של יד שרה דבר חשוב ביותר", סיפר העד. לדבריו, לופוליאנסקי הביע הסתייגות מפרויקט הולילנד שסדרי הגודל שלו חריגים בנוף ירושלים. הוא ביקש להפגישו עם אדריכלי הפרויקט, ולדבריו, לאחר הפגישה עמם "הוא השתכנע". עד המדינה סיפר כי לאורך התקופה הועברו ליד שרה במסגרת כספי השוחד 2.5-2 מיליון שקלים, וכי לופוליאנסקי "זירז את הדיון בהתנגדויות (לתוכנית הבנייה בדיון הוועדה) ובדחייתן, וכמובן את האישור הסופי של התב"ע".

כמו שני גנבי סוסים

אתמול טען עד המדינה בעדותו כי כמעט חמישה מיליון שקלים הועברו כשוחד לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, מהם כ-1.5 מיליון שקלים לצורך כיסוי חובות ממערכות בחירות. החובות אליהם התייחס בעדותו הן משתי מערכות בחירות של אולמרט לראשות העיר ירושלים ומהמרוץ לראשות הליכוד ב-1999.

היום השני לעדות עד המדינה בבית המשפט המחוזי בתל אביב סיפק הצצה מרתקת למערכת היחסים המורכבת של "תן וקח" שנרקמה לכאורה בין ש"ד לאולמרט ולמנהלת לשכתו, שולה זקן. העד פירט באריכות על התנהלותם הפתלתלה של השניים בגביית כספים עבור עצמם ועבור אחרים מאז הכירו בשנות ה-90.

"אמרתי לו שאני מייצג את חברת הולילנד וכל דבר שאנחנו יכולים לבוא לקראתו, לעזור לו, לעזור לעירייה, אנחנו נשמח לעשות", סיפר. "אני הבנתי שיש על מה לדבר", הוסיף בחיוך. כשהתבקש לבאר את דבריו הסביר: "הבנתי שאם נמצא איתו שפה משותפת בהמשך הדרך, איך הוא יוכל לעזור לנו בצורה זאת או אחרת בתמורה".

ש"ד סיפר כיצד נגבו ממנו כספי החובות של הבחירות במטרה להסוותם ככספים כשרים: "התבקשתי להעביר צ'קים של 5,000 שקל כל אחד לכיסוי מסע הבחירות כדי שאלה יהיו צ'קים שניתן יהיה להציג למבקר המדינה בעת בדיקת הכספים. זו רשימה של צ'קים שאספתי ממני וממכרים שלי, וגם מהמשפחה שלי, שהעברתי לה ( שולה זקן - ע"א) צ'קים של 5,000 שקל כל אחד".

כשנשאל אם אולמרט ידע על העברת הכספים בדרך זו השיב כי ידע, ואף הודה לו על כך אישית יותר מפעם אחת. "היחסים שלנו היו כמו של שני גנבי סוסים", הסביר, "ואני מודה שאני אחד הגנבים (...) זה היה מפגש אינטרסים, כל אחד עם האינטרסים שלו, כל אחד עם המטרות שלו, ולכן לא היינו צריכים לדבר הרבה מאוד כדי להבין אחד את השני". לדבריו, "כל אחד מאתנו עשה שלח לחמך על פני המים, אם הוא ביקש כספים הוא קיבל, גם מגורם אחר".

ש"ד סיפר כי את זקן הכיר בהזדמנות שבה התוודע לאולמרט: "אולמרט הציג אותה לפני, אמר לי שהיא יד ימינו, ואחרי זה גם אמר שכל מה שאני צריך אני יכול לפנות אליה". לטענתו, בינו לבין זקן לא היו קשר אישי. הוא סיפר כי ידע שנקלעה לחובות כספיים בעקבות רכישת בית בשכונת מלחה בירושלים וכי פנתה אליו לעזרה כספית. "הזרמתי לה 350 אלף שקל בצ'קים", סיפר והוסיף כי עזר לה ברכישת תכשיטים ורהיטים. לדבריו, ביקר בביתה של זקן פעמיים. "היא ביקשה שאתרום כספים לבחירות", סיפר, "באותה עת נתרם סך של 220 אלף שקל".

בדיון סיפר העד כי אולמרט ביקש ממנו להעביר גם לאחיו, יוסי אולמרט, 500 אלף שקלים, לאחר שהסתבך בחובות לעולם התחתון, ולהעביר למהנדס העירייה אורי שטרית סכום דומה בשל חובות שהותיר אחריו אחיו שמת.

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, מסר בתגובה: "מדובר בעד שקרן שכאשר הוא אומר שהשמש זורחת צריך לרוץ לקחת מטריה ומעיל. לצערנו אי אפשר להתחיל בחקירה נגדית של עד, ולכן ניאלץ כולנו להמתין עד שבחקירה הנגדית ייחשפו שקריו של עד המדינה ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ