ח"כ מהשמאל מגלה: אין לנו בעיה עם מתן הקלות ליגאל עמיר

מרבית הח"כים מהשמאל סירבו להגיב להוצאת עמיר מבידוד: "לא רוצים להצטייר כתומכים ברוצח רבין". בניגוד להם, יחימוביץ אמרה כי הצעד מותיר טעם מר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מרבית חברי הכנסת מהשמאל סירבו להגיב על הפרסום הבוקר ב"הארץ", לפיו שירות בתי הסוהר אישר לרוצח רבין, יגאל עמיר, לעבור לראשונה מאז שהחל לרצות את עונשו מאגף הפרדה לאגף רגיל עם אסירים נוספים. שלא לייחוס, אחד מהח"כים הללו הסביר כי לו ולעמיתיו אין בעיה עם מתן ההקלות לעמיר. "המשך בידודו הוא התעללות מיותרת באסיר שממילא מרצה את עונשו", אמר, "אבל אנחנו לא רוצים להצטייר בציבור כמי שתומכים בהקלות לעמיר".

מנגד, אמרה יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' כי "הוצאת עמיר מהבידוד והבאתו בקהל האסירים האחרים מותירה טעם מר. עמיר אינו אסיר רגיל, והפשע שביצע לא היה מעשה רצח פלילי אלא ירי בלב ליבה של הדמוקרטיה וניסיון לסכל מהלך מדיני של ממשלה נבחרת באמצעות רצח ראש ממשלה נבחר. הקלה בתנאיו אינה בגדר הפגנת אנושיות לאסיר רגיל, אלא, למרבה הצער, טשטוש נוסף של אירוע נורא שצריך להיזכר באופן נוקב וחד בהיסטוריה של מדינת ישראל".

האם היה נכון להוציא את עמיר מבידוד? דברו על זה בפייסבוק

יגאל עמיר בדיון בבית המשפט המחוזי בנצרת ב-2010צילום: תומר נויברג

גם יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, מתח ביקורת על ההחלטה ואמר כי "על השב"ס לבחון מחדש את החלטתו להוציא את יגאל עמיר מבידוד. רוצח ראש הממשלה מעולם לא הביע חרטה ומנצל כל הזדמנות על מנת להפיץ את תורת השנאה ולהתפאר במעשיו, לכן הוצאתו מבידוד עלולה לפגוע בביטחון המדינה ויש לבטלה לאלתר. יגאל עמיר איננו כמו שאר האסירים, הוא הטרוריסט היהודי המסוכן ביותר הכלוא היום בישראל וכך יש לנהוג בו".

מזכ"ל מרצ, דרור מורג, מסר כי "מדובר בהחלטה שגויה ומקוממת שנועדה להעביר מסר סלחני כלפי רוצח ראש הממשלה, שמעולם לא הביע חרטה על מעשיו. עמיר הוא רוצח נתעב ומסוכן שלא ראוי להקלה בעונש". עוד הוסיף מורג כי "עמיר עשוי לנצל את מפגשיו עם האסירים האחרים כדי להמשיך ולהפיץ את משנתו הרצחנית".

עמיר מרצה זה 17 שנים את עונשו בהפרדה מלאה משאר האסירים. עד 2006 הוחזק עמיר בתאו כשהוא מצולם במשך 24 שעות ביממה ובהשגחה צמודה, מבלי לאפשר לו לדבר עם איש. המצלמות הוצאו מתאו, אך הוא המשיך לשהות בהפרדה, תוך שהוא זכאי לשיחות טלפון וביקורים. העילה המרכזית למאסרו בתנאי הפרדה היתה הטענה שנשקפת סכנה מצדו של עמיר, שלא הביע עד כה חרטה על מעשיו, וכן שקיים חשש לחייו.

ההפרדה של עמיר נבדקת ומאושרת כל חצי שנה על ידי ועדת ההפרדות של שירות בתי הסוהר. במקרה שלו, ההחלטה להאריכה כל פעם הסתמכה על חוות דעת של השב"כ והמשטרה שדרשו את המשך הפרדתו משאר האסירים. ואולם לקראת ועדת ההפרדה שהתכנסה בימים האחרונים, לא הגיעה לשב"ס אף דרישה מגורמי הביטחון להמשיך בנוהל הקיים.

בשירות בתי הסוהר הבהירו שההחלטה להעביר את עמיר לאגף רגיל ולשלבו עם האסירים האחרים התקבלה לאחר שבית המשפט קבע כי יש לבחון את המשך הפרדתו של עמיר. כעת מנסים בשב"ס למצוא את הדרך ליישם את ההחלטה, ונעשים מאמצים לחפש עבור עמיר אסירים שאין חשש שיפגעו בו. בנוסף, על שב"ס לדאוג שעמיר לא יוכל להפיץ את משנתו לאסירים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ