פרשת הולילנד |

מסמך: עד המדינה ואולמרט היו בקשר גם כשהיה רה"מ

המשפט מתמקד בתקופה בה כיהן אולמרט כראש העיר י-ם ושר התמ"ת, אך ברכה ששלח לעד, בה כתב "כתמיד, ריגשת אותי", מראה כי יחסיהם נמשכו

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

האישומים הנוגעים לאהוד אולמרט במשפט הולילנד, ששלב ההוכחות בו נפתח בתחילת השבוע, מתמקדים בתקופה בה כיהן כראש העיר ירושלים וכשר התמ"ת. אולם, מסמך שהוצג אתמול (שלישי) בתחילת הדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שם מתנהל המשפט, מראה כי הקשר בין אולמרט לבין עד המדינה ש"ד נמשך גם בימי כהונתו כראש הממשלה.

זהו מסמך רשמי, שנשלח בספטמבר 2007 לש"ד מלשכתו של אולמרט - שכיהן אז כראש ממשלה. אולמרט כתב בתגובה לברכה ששלח לו ש"ד לראש השנה: "ש' היקר, שלום וברכה, שמחתי לקבל את ברכתך לשנה החדשה. שלוחה ברכה לשנה טובה, שנת הצלחה בריאות ואושר לך ולכל היקרים לך". בכתב ידו הוסיף אולמרט: "ש', כתמיד, ריגשת אותי מאוד, מקווה שהכל בסדר במשפחה. שלך, אהוד".

התובעת, עו"ד ליאת בן ארי, שאלה את עד המדינה לפשר המסמך והוא סיפר: "באותה עת שלחתי לו לקראת ראש השנה מתנה, וזה מכתב התודה שלו – שכפי שבית המשפט רואה, זה לא המכתב הסטנדרטי שיצא מהמשרד, אלא מכתב שהוא הוסיף את הכל בכתב ידו על הקשרים בינינו".

בן ארי שאלה: "מדוע רשום עליו 'כתמיד'?". עד המדינה השיב: "זה צריך לשאול את מר אולמרט".

מכתב הברכה. לחצו להגדלה

עד המדינה סיפר גם על ארבעה צ'קים בסך 50 אלף שקלים שהעביר לאולמרט דרך מנהלת לשכתו, שולה זקן, בתקופה בה מונה לשר התמ"ת. לדבריו, "גברת זקן התקשרה אלי וביקשה ממני אם אני יכול להעביר לה כסף, וזה היה אחרי הבחירות לכנסת למיטב זכרוני (...) היא התקשרה וביקשה את הכסף בעקבות הגירעונות".

בהמשך סיפר ש"ד על יחסי השוחד שלכאורה נרקמו בינו לבין ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, ולמהנדס העיר אורי שטרית. לגבי שטרית סיפר ש"ד כי השתמש בעוזרו, מאיר רבין, כדי לקשר בין שטרית לסגן יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים דאז, דני דנקנר, במטרה שיסייע במחיקת החוב של שטרית לבנק. בעקבות הפגישה בין השניים, מחק דנקנר סך של כ-2 מיליון שקלים מהחוב. לפי כתב האישום, לדנקנר היה אינטרס לסייע לרבין משום שבאותה עת השתמש בשירותיו כדי לשחד את מנהל מינהל מקרקעי ישראל, יעקב אפרתי, כדי להביא לשינוי ייעוד הקרקעות של חברת "תעשיות מלח לישראל", שדנקנר עמד בראש הדירקטוריון שלה.

לגבי לופוליאנסקי, סיפר ש"ד כי זקן הציגה ביניהם כשלופוליאנסקי היה מ"מ ראש העיר ועמד בראשות ועדת המשנה לתכנון ובנייה. בפגישתם סיפר לופוליאנסקי כי הוא אוסף תרומות לעמותת "יד שרה" – אותה הקימה משפחתו לזכר אמו. "בהתחלה אמרתי לו שאנחנו כמובן נשמח בכל צורה לעזור", סיפר ש"ד, אך בשלב זה לופוליאנסקי עדיין הסתייג מפרויקט הולילנד. ש"ד הפגיש בינו לבין אדריכלי הפרויקט ולדבריו, "כעבור עוד פגישה הוא השתכנע".

עד המדינה סיפר כי לאורך התקופה הועברו ל"יד שרה" בין 2 ל-2.5 מיליון שקלים, וטען כי באחת ההזדמנויות לופוליאנסקי התלונן כי "לא מעבירים לו את הכסף כראוי". הוא אמר על לופוליאנסקי כי "היתה לו מעורבות גדולה מאוד (...) הוא זירז את הדיון בהתנגדויות ודחייתן וכמובן את האישור הסופי של התב"ע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ