ביקורת על מעצר מנהלי של מהגרים בגלל חשד לפלילים

משפטנים תוקפים את המדיניות החדשה של רשות ההגירה והמשטרה: "זה לא פחות מציד בני אדם". משרד המשפטים מתגונן: "הם מהווים סכנה לציבור"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

משפטנים מותחים ביקורת על , לפיו המשטרה תוכל להעביר לרשותה מהגרים מאפריקה שנעצרו בחשד לעבירות פליליות, שתחליט אם לעצרם במעצר מינהלי, ללא משפט.

לדברי הפרופ' אורן גזל איל, מומחה למשפט פלילי מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, הרעיון לקחת סמכות שנועדה לאפשר למדינה להתמודד עם בעיית מבקשי המקלט ולעשות בה שימוש למטרה אחרת, פלילית, בעייתי. "כשאדם מבצע עבירה פלילית", אומר גזל איל, "יש הליך שבמסגרתו נקבע אם הוא ביצע את העבירה, ונקבעות הגבלות על מעצרו עד לבירור אשמתו. הרעיון הוא שאנו לא רוצים לתת למדינה הכוח לקבוע אשם ועונש בלי שופט. בהוראות החדשות עוקפים את זה באמצעות תעדוף: יש חוק שמאפשר לעצור כמעט כל מסתנן לתקופה של עד שלוש שנים, ואז אומרים אנו לא עוצרים כל מסתנן אלא מי שאנו חושבים שהיה מעורב בפלילים". לדבריו, "יוצא שמשתמשים בחוק למניעת הסתננות כדי להשיג מטרות של המשפט הפלילי, וכדי לעקוף המגבלות של חוק סדר הדין הפלילי, ולכן הגישה הזאת בעייתית".

מתקן מעצר של מסתנניםצילום: בכר דודו

עו"ד רחלה אראל, ראש הסדנה לזכויות אסירים ועצורים, בחטיבה למשפט פלילי וקרימינולוגיה שבמרכז האקדמי למשפט ולעסקים, הגדירה אתמול את ההחלטה "הזויה". לדבריה, "משטרת ישראל מחויבת לפעול לפי ההליך הפלילי המעגן את הזכות להליך הוגן. כל אדם, שנעצר בישראל בחשד למעשה פלילי נהנה אף מהגנת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. במקרה הטוב, ניתן לומר שפרקטיקת העברת עצורים פליליים למעצר מינהלי הינה הפרה גסה של עקרונותיה המשפטיים והחוקתיים של מדינת ישראל ובמקרה הרע בלא פחות מציד אדם".

ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים מסרו כי מדובר באנשים שמעשיהם סיכנו את שלום הציבור. למסתנן שכזה יוצא צו גירוש והוא יוחזק על פי דין במשמורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ