עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ביום הרביעי לעדותו במשפט פרשת הולילנד בבית המשפט המחוזי בתל אביב התמקד עד המדינה ש"ד בתשלומי השוחד שלכאורה העביר לראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי. העד סיפר כי לבקשת לופוליאנסקי העביר תרומות לעמותת יד שרה, שהקימה משפחת לופוליאנסקי לזכר אמו, לצורך בניית בית כנסת, לרכישת ארון קודש עתיק ולרכישת ציוד לעמותה. ש"ד סיפר כי באמצעות הכסף ביקש לקדם את אישור תוכניות הבנייה של פרויקט הולילנד.

"בסוף מאי 2000 ערך לי מר לופוליאנסקי סיור בבית יד שרה בירושלים", סיפר, "באותה הזדמנות הוא דיבר אתי על זה שהוא מאוד מעוניין שיהיה גם בית כנסת במקום ושלא לקחו בחשבון תקציב לבית כנסת. אחרי יום או יומיים, אחרי שדיברתי עם מר צ'רני (הלל צ'רני, הבעלים של מתחם הולילנד הנאשם במשפט, ע"א), קיבלתי אישור והודעתי לו שאנחנו נסכים להקים בית כנסת ביד שרה.

"מר לופוליאנסקי דיבר אתי ואמר לי שבבית הכנסת שייבנה הוא היה מאוד מעוניין שיהיה ארון קודש מיוחד במינו", סיפר העד. לדבריו, בעקבות בקשתו התמודד על רכישת ארון קודש מהמאה ה-18 במכירה פומבית. "מאחר שאמרתי שבשיחות בינינו הרגשתי שהוא רוצה משהו מיוחד במינו, ובדיוק אז היתה מכירה פומבית של 'תירוש' וראינו את ארון הקודש, שלחתי אז למר לופוליאנסקי תמונה של ארון הקודש ורכשתי אותו מתוך ידיעה שהוא יושם במקום שיוקם ביד שרה". הארון עלה כ-77 אלף שקלים.

התובעת, עו"ד ליאת בן ארי, שאלה את העד אם תרם דבר נוסף לבית הכנסת מלבד ארון הקודש, וזה השיב: "הריהוט של בית הכנסת, הווילונות של בית הכנסת, זה חלק מאותה מסגרת של מעשי שוחד".

כשנשאל לגבי הסיבה שלשמה ניתנה סדרה של צ'קים בסך 15 אלף שקלים כל אחד, השיב: "באותה עת התחלנו כבר בהכנות וגישושים ביחס לצורך לשנות את הייעוד של מגרשים 1 ו-2 ממלונאות לדיור, גם שוחחנו על כך בשעתו עם מר אולמרט ולופוליאנסקי. זה היה מעין 'שלח לחמך' ביחס לתב"ע ז' שעמדה להיות מוגשת".

לעד הוצגו קבלות ומכתבי תודה מיד שרה, שעליהם נרשם שהתרומה ניתנה לרכישת ציוד רפואי. "לי לא היה אכפת מה כותבים בקבלות", הסביר, "לא עניין אותי בכלל". על סדרת צ'קים אחרת שהוצגה לו אמר: "זה היה לטובת עזרתו בפיתוח תב"ע ו', לאישור סופי של תב"ע ה' ו-ו' ביחס לגמר הסכמי הפיתוח וביחס להיתרי ההשבחה".

"נוסף על כספי התרומות שנתת למר לופוליאנסקי ליד שרה, מתי אם בכלל נתת לו כספים נוספים שלא בדרך של תרומות?", שאלה התובעת. "הזדמנות אחת היתה כשמר לופוליאנסקי התחרה על תפקיד ראש העיר. אז תרמנו לו 120 אלף שקל במזומן ביום הבחירות בשביל שיהיה לו בשביל אנשי השטח".

"מי היה מעורב באירוע הזה?", שאלה התובעת, "באירוע הזה היה מעורב מר רבין (מאיר רבין, עוזרו של ש"ד, הנאשם במשפט). היתה לנו פגישה עם מר לופוליאנסקי בבית מלון דוד המלך בירושלים, ובאותה פגישה בין היתר הועלה הנושא של צרכים כספיים ביום הבחירות ואז החלטנו לתת לו 30 אלף דולר, שזה היה שווה ל-120 אלף שקל, ואת זה אמנם הוא קיבל אחר כך במזומן". לדבריו, "מר מאיר רבין הביא לו את זה במזומן. אני נתתי לו את זה מכספים שקיבלתי ממר צ'רני".

העד נשאל אם לופוליאנסקי החזיר את 120 אלף השקלים והשיב: "לא החזיר. זה לא היה מיועד להחזרה. הוא אף פעם לא התבקש להחזיר כי זה לא ניתן כהלוואה". בהזדמנות אחרת, סיפר העד, נתן לבנו של לופוליאנסקי 40 אלף שקלים עבור כולל שניהל.

על יחסו של צ'רני לכך אמר: "מר צ'רני ידע שאני נתתי כסף, הוא ביקש שבשלבים האלה הכסף יינתן כהלוואה, גם כפי שאמרתי לבן של לופוליאנסקי וגם למר שטרית (מהנדס העיר ירושלים, ע"א), זה באותה תקופה בדיוק. גם אחר כך יש הרבה מאוד התכתבויות עם צ'רני ביחס לסכומים האלה, שאני אמרתי לו שאלה לא היו הלוואות ושאני לא מתכוון לגבות". לדבריו, צ'רני "קיווה באיזה מקום שזה ייפסק (...) הוא המשיך לשחד גם אחר כך. הוא פשוט החליט שחלק מהשוחד יהיה בצורת הלוואות. הוא קיווה שההלוואות האלה יוחזרו, ואמרתי לו שזה כסף שלא יוחזר".

העד סיפר כי בשנת 2002 פנה אליו לופוליאנסקי בכעס והתלונן על כך שצ'רני לא העביר ליד שרה מיליון דולר שהבטיח להעביר. "מר לופוליאנסקי סיפר שנפגש עם צ'רני ואמו - צ'רני הסתיר את זה בשעתו – וכך נודע לי שבאותה פגישה הוא הבטיח מיליון דולר". לדברי העד, על סמך ההבטחה החלה יד שרה להזמין ציוד, אך אז התברר שצ'רני לא העביר את הכסף, או את חלקו, כפי שהבטיח.

בעקבות התלונה של לופוליאנסקי כתב ש"ד לצ'רני מכתב שהוקרא בבית המשפט: "נפגשתי שלשום עם א.ל (אורי לופוליאנסקי, ע"א) לבקשתו. הוא כועס עלינו ואתה מעמיד אותי במצב רע. הוא טוען שבפגישה שלך הבטחת דברים ליד שרה והדבר לא התקבל (...) הבטחתי שללא קשר למה שהבטחת לו אזרים לו כעת סכומים נוספים והבטחתי שגם תעמוד בהתחייבויותיך. ידוע לך כמה המצב היום רגיש, בייחוד לאור התנגדותו של שטרית, לצורך ברצון הטוב של א.ל. אודיע לך כמה אזרים ואבקש לדאוג אחר כך לתשלום המיוחד. כמו כן נא לטלפן לא.ל. ולפייס אותו".

העד סיפר כי באותה תקופה החלו בשיחות על הכנת תב"ע ו' שתכליתה שינוי ייעוד הקרקעות של הולילנד. "מה הביא את צ'רני להבטיח מיליון דולר ולא לעמוד בהבטחה, אני לא יודע", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ