העליון קבע: מכשיר הינשוף לבדיקת אלכוהול אמין

הרכב שופטים בראשות המשנה לנשיא, השופט אליעזר ריבלין, דחה את ערעורם של 13 נהגים שהורשעו בנהיגה בשכרות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בית המשפט העליון קבע היום (חמישי) כי כיול מכשיר הינשוף למדידת רמת האלכוהול בקרב נהגים הוא אמין ואין לפסול את תוצאות הבדיקות שביצעה משטרת התעבורה. בכך דחה בית המשפט העליון את ערעורם של 13 נהגים שהורשעו בנהיגה בשכרות וביקשו לתקוף בבית המשפט העליון את תקינות כיול מכשיר הינשוף לבדיקת אלכוהול בקרב נהגים.

הבדיקה מתבצעת בנשיפת הנבדק לתוך המכשיר ומדידת שיעור האלכוהול באוויר שננשף. בעבר הכריעו בתי משפט שונים ביחס לתקינותו של המכשיר והיא אושרה במסגרת פסקי דין. המערערים תקפו את כיול המכשיר, שנועד להבטיח כי התוצאות המופיעות במכשיר אכן משקפות את ריכוז האלכוהול האמיתי המצוי באוויר שננשף.

הכיול נעשה מתוך השוואה לריכוז האלכוהול המצוי בבלון גז המשמש אב מידה. כיול המכשירים מבוצע במעבדת המשטרה אחת לכמה חודשים ובלוני גז אחרים משמשים לאימות שוטף של נכונות התוצאות המתקבלות במכשיר. לטענת המערערים, כיוון שהבלונים המשמשים לכיול ולאימות מיוצרים במפעל באנגליה, הם מגיעים עם תיעוד ובו פירוט ריכוז האלכוהול המצוי בכל אחד מהבלונים. לטענת הנהגים שהורשעו, התיעוד הזה אינו אלא עדות שמיעה - משמע הסתמכות על הצהרת היצרן האנגלי ללא בדיקה בארץ - ולכן אי אפשר להוכיח באמצעותו את אמיתות הנטען בו.

מבצע אכיפה של משטרת התנועה לתפיסת נהגים שיכורים בצומת בית דגן צילום: תומר אפלבאום

המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט בדימוס אליעזר ריבלין, והשופטים סלים ג'ובראן ועוזי פוגלמן קבעו היום כי המכשירים ששימשו להערכת רמות האלכוהול בדמם של 13 המערערים נבדקו, כוילו על פי מכל הכיול, ולאחר מכן נמדדו בצורה שוטפת בהשוואה לבלון האימות. ריבלין הוסיף כי על אמינות תהליך הייצור של מכלי הגז מעידים אישורי התקן שהצגתם אושרה בהרשאה מפורשת של בית המשפט המחוזי. ריבלין ציין את העדויות שנשמעו בהליכים קודמים בבתי המשפט שלא הפריכו את אמינות הבדיקה במכשיר הנשיפה.

בנוסף ציין כי לא הופרכה חוות דעת שהוגשה מטעם התביעה לעניין אמינות הייצור של מכלי הכיול, וכי על כל אלה הצטרפו ראיות נוספות המחזקות את הנחת התקינות של מכלי הגז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ