הצעת חוק של משרד המשפטים: מאסר למהגרים אפריקאים שיעבירו כספים לחו"ל

החוק המוצע "נועד לסייע בהתמודדות עם תופעת ההסתננות". לפיו, מהגר שיעביר כסף יישלח לשישה חודשי מאסר. העונש למסייע - שנה מאסר

תומר זרחין
טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין
טלילה נשר

משרד המשפטים הפיץ הערב (ראשון) תזכיר חוק המבקש להתמודד עם התמריץ הכלכלי לתופעת ההסתננות לישראל, וזאת באמצעות איסור העברת כספים של מהגרי עבודה ומבקשי מקלט מאפריקה לחו"ל, על-ידי המהגר עצמו או באמצעות אחרים עבורו. לפי החוק המוצע, העונש על העברת הכספים על-ידי המהגר עצמו יהיה שישה חודשי מאסר, או קנס בסך 29,200 שקלים. העונש המוצע למי שיסייע לו יהיה חמור יותר ויעמוד על שנת מאסר, או קנס בסך 29,200 ש"ח, או קנס הגדול פי שניים מגובה הסכום שיוציא המסייע מישראל או שיתכוון להוציא - לפי הסכום הגבוה יותר.

"החוק המוצע נועד לסייע בהתמודדות עם תופעת ההסתננות באמצעות קביעת איסור פלילי על העברת כספים של מסתנן אל מחוץ לישראל", נכתב בדברי ההסבר לתזכיר ביחס למטרתו והצורך בו. "מטרת התיקון לחוק היא להביא להקטנת הכדאיות הכלכלית שבהסתננות, ועל ידי כך לצמצם את התמריץ להסתננות לישראל, וכן לעודד מסתננים לצאת מישראל".

על פי נתוני הבנק העולמי והבנק לפיתוח אפריקה, היקף העברת כספים של מהגרי עבודה ומבקשי מקלט מאפריקה חזרה ליבשת הגיע בשנת 2010 לכ-40 מיליארד דולר. ההערכה היא כי בפועל הועברו בערוצים בלתי רשמיים סכומים הכפולים מכך. הנתונים מצביעים על עליה משמעותית בהיקף העברת הכספים בשנים האחרונות. לצורך השוואה, ב-2005 העבירו מהגרים מאפריקה למדינותיהם כ-20 מיליארד דולר.

מכולת של מהגרים בשוק התקווהצילום: אלון רון

על פי דברי ההסבר לתזכיר החוק, ההערכה - המבוססת בין היתר על ממצאי התשאולים שעורכת רשות האוכלוסין והגירה למהגרים מיד עם כניסתם לישראל - היא, שחלק גדול מהם הם מהגרי עבודה שמגיעים לישראל כדי לעבוד ולהעביר כספים לקרוביהם שנשארו במדינות המוצא. לכן, מוסבר בתזכיר החוק, הקטנת התמריץ הכלכלי להגירה היא כלי יעיל ומשמעותי בהתמודדות עם מה שמכונה "תופעת ההסתננות".

בתזכיר נכתב כי האיסור המוצע על העברת הכספים מאזן בין זכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה מפני תופעה הולכת וגוברת של הסתננות, לבין חובתה לכבד את זכויות האדם של מי שנמצא בשטחה. האיזון נעשה באמצעות איסור זמני על הוצאת הכסף מגבולות המדינה (אין הגבלה על פעולות בכסף שנעשות בארץ). בעת היציאה מהארץ יהיה רשאי המסתנן לקחת עמו את הכסף שהרוויח בעבודתו כאן. האיסור לא יחול על מי שהוכר כפליט, או במקרים הומניטאריים מיוחדים על פי אישור. עוד מוצע, שלא להחיל את הגדרת "מסתנן" לעניין העבירה על מי שהחזיק באשרה ורשיון לישיבה בישראל על פי החוק.

כדי למנוע מצב של שימוש במהגרים שליחים, שמוציאים מחוץ לגבולות ישראל כספים של מהגרי עבודה אחרים, הוצע לאסור על מהגר להוציא מהארץ סכום השווה למכפלת חצי משכר המינימום במספר חודשי שהייתו בישראל. אם המהגר יבקש להוציא סכום הגבוה מכך, יצטרך להוכיח כי קיבל אותו במסגרת עבודתו.

"הסכום שנקבע מבטא את ההערכה ולפיה על-פי רוב, הכנסת מסתנן מעבודה היא בגובה שכר המינימום, וסכום החיסכון החודשי שלו הוא מחצית מסכום זה. על כן הוא נקבע כנקודת מוצא לסכום המותר בהוצאה מישראל ללא נטל נוסף. עם זאת, מסתנן שיוכיח כי כספים מעבר לסכום האמור הם שכרו מעבודה בישראל, יוכל להוציא כספים בסכום גבוה יותר. לעניין זה נטל ההוכחה אינו מכביד יתר על המידה על המסתנן, כך למשל, ככלל, די יהיה בהצגת אישור מטעם המעסיק על הכנסות מעבר לשכר המינימום", נכתב בתזכיר החוק.

חנויות מהגרים בנווה שאנן בתל אביבצילום: הדר כהן

עו"ד אסף וייצן, ממוקד הסיוע לעובדים זרים, מסר בתגובה: "הלוואי שהממשלה הייתה משקיעה עשירית מהיצירתיות שהיא מגלה בדיכוי מבקשי המקלט במתן מענה לבעיות האמיתיות שניצבות בפני החברה הישראלית. אסופת סנקציות פליליות ופגיעה בזכות הקניין של אלו, זכות אשר הממשלה מגינה עליה בחירוף נפש כאשר מדובר בבעלי ההון, אינה תחליף למדיניות. הפיכתו לפושע של אדם - כן, גם אדם שחור - המבקש לסייע לבני משפחתו, פוגעת בכבודו באופן אנוש ומשפילה כל אזרח בישראל, שזוהי ממשלתו. הרוב המוחלט של 'המסתננים' נמצאים בישראל באישור הממשלה, כשברור לכל שהם מגיעים ממדינות אליהן לא ניתן לגרשם, בעיקר אריתריאה וצפון סודאן. ההתעמרות בקבוצת אוכלוסייה זו והפגיעה הבלתי חוקתית בזכותם לקניין מנוגדת לדין הבינלאומי ולחוקי היסוד בישראל. נראה כי משרד המשפטים שכח כי 'חוקים גרועים גוררים עִמם חוקים גרועים עוד יותר'".

עו"ד יונתן ברמן, ראש הקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, אמר הערב כי "תזכיר החוק חוזר על הטענה השקרית, לפיה רוב אוכלוסיית השוהים שלא כדין הם מהגרים כלכליים ולא פליטים. זאת בעוד שבמקביל רשויות המדינה מכירות בכך שחל איסור על גירושם של אזרחי צפון סודן ואריתריאה, המהווים 90% ממבקשי המקלט, בשל הסכנה הנשקפת לחייהם במדינות מוצאם. ההגבלה על זכותם של מבקשי מקלט לעשות שימוש בכספים השייכים להם כדין מהווה פגיעה בלתי חוקתית בזכות הקניין ובזכות לשוויון, והיא תהווה כתם נוסף מבין הכתמים השחורים המצטברים בספר החוקים של מדינת ישראל ביחס למבקשי מקלט".

הערב נערך במשרד ראש הממשלה דיון מיוחד בעניין ההגירה הבלתי חוקית מאפריקה. נציגי משרד הביטחון עדכנו על ההתקדמות בבניית מתקן השהייה הקבוע למהגרים בדרום, ואמרו כי עד סוף השנה הוא יוכל לקלוט כ-12,000 בני אדם. עוד מסרו כי בניית הגדר בגבול מצרים תושלם עד אוקטובר, מלבד התוואי באזור אילת שיושלם בתחילת 2013. נתניהו אמר בדיון כי "המטרה היא להפוך את התמונה, ולנקוט את כל הפעולות שיביאו לכך שמספר המהגרים הבלתי חוקיים שיוצאים מישראל יהיה גדול מאלה הנכנסים אליה". לדבריו, "יש לזרז את כל הפעולות בהקשר הזה".

נציגי משרד החוץ עדכנו עוד כי במגעים שהתקיימו בשבוע שעבר עם נציבות האו"ם לפליטים בז'נווה הובהר כי אין אפשרות להחזיר מהגרים מאריתריאה בחזרה לארצם וזאת בשל סכנה לחייהם. לדבריהם, אף אחת מהמדינות הרבות שבהן נמצאים מהגרים אריתריאים אינה מחזירה אותם לארצם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ