30 חודשי מאסר נגזרו על השוטרים שהפקירו שב"ח למות

ביהמ"ש הגדיר את התנהגות השניים, שהורשעו בגרימת מותו ברשלנות של עומר אבו-ג'ריבאן ב-2008, "מכוערת ומעוררת חלחלה"; השניים טענו בעבר כי אינם האחראים הבלעדים

חיים לוינסון
עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון
עוז רוזנברג

בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר (שני) 30 חודשי מאסר בפועל על ברוך פרץ ואסף יקותיאלי, השוטרים לשעבר שהורשעו בגרימת מותו ברשלנות של עומר אבו-ג'ריבאן, השוהה הבלתי חוקי שהופקר למוות ביוני 2008. השניים הותירו אותו בצד הדרך ללא אוכל ושתיה כשהוא מחובר לקטטר, יחף ומתקשה ללכת. סנגוריהם טענו כי מדובר בהחלטה לא פרופורציונאלית, הגדירו אותה כ"הזויה" והודיעו כי יערערו על כך. את ביצוע גזר הדין השופט דחה לאמצע אוגוסט כדי לאפשר לשניים לעשות את הסידורים הדרושים.

בדבריו כינה השופט חיים לי-רן את התנהגותם של הנאשמים "מכוערת ומעוררת חלחלה". עוד הוסיף: "מתקשה אני להבין כיצד אף שהיו ערים לחלוטין למצבו הפיזי והנפשי של העצור, טחו עיניהם לראות מלהבין ומלהפנים את מצוקתו של בן אנוש שנברא בצלם. הם הותירו את אבו-ג'ריבאן כך סתם במצבו באישון לילה בכביש חשוך מבלי שידעו הם עצמם היכן הורידוהו, וללא שצוייד לפחות בשתייה, משל היה כלי שאין חפץ בו". השופט מצא חומרה מיוחדת בעובדה שהשניים היו אחראים לבריאותו של אבו-ג'ריבאן מתוקף תפקידם.

האירוע, שנחשף ב"הארץ", התרחש בלילה שבין ה-12 ל-13 ביוני 2008. אבו ג'ריבאן, מסתנן מעזה, גנב שבועיים קודם לכן מכונית והתהפך עימה בכביש 6. כתוצאה מהתאונה הוא סבל מפגיעה נוירולוגית, שבר בבריח ושבר באגן. הוא אושפז לשבועיים בבית החולים שיבא. בבית החולים הוחלט שאין צורך לנתחו באגן, אך למרות שנזקק לסיוע סיעודי צמוד, לא היה מסוגל ללכת, סבל מדלקת ריאות ומבלבול, הוחלט להעבירו למשטרה.

המנוח נלקח בשלב זה לתחנת רחובות, אז התברר שאין מקום עבורו בשירות בתי הסוהר. לאחר שרשרת של כשלים, הורה מפקד התחנה נצ"מ (סנ"צ אז) יוסי בכר, להחזירו לשטחים מבלי שנערך לו שימוע כנדרש על פי נוהלי המשטרה. הקצין התורן בתחנה, פקד ברוך פרץ, העביר את ההוראה לשוטר אסף יקותיאלי.

יקותיאלי, יחד עם שוטרת שח"מ (שירות חובה במשטרה) ליבת כאווי ועודד פיצ'ו, שוטר מתנדב, הסיעו את המנוח בכביש 443 לעבר ירושלים. סמוך למחנה עופר, הורידו אותו מכלי הרכב, הרימו אותו בכוח והניחו אותו מעבר למעקה הבטיחות, כשהוא לבוש בפיג'מת בית החולים, הקטטר משתלשל מגופו, ללא נעליים, ללא מים או אוכל. אבו ג'ריבאן התייבש, וכעבור יומיים נמצאה גופתו.

"ההכרה בקדושת החיים ניטשטשה אצל חלק מהמופקדים על ביטחון אחרים"

לדברי השופט, "ברור היה לפרץ וליקותיאלי כי אין מדובר באדם בריא בלשון המעטה". לגבי הטלת האחריות של השניים על שרשרת הפיקוד המשטרתית, אמר כי "הם היו היחידים שראו את מצבו של העצור ועל אף מה שראו נהגו בו כפי שנהגו". עם זאת הוא אמר ש"גורמי הפיקוד אינם יכולים לרחוץ בנקיון כפיהם", למרות שלא מצא אותם "נושאים באחריות להתרחשות האסון".

השופט אמר כי העונש נועד גם ליצור הרתעה "ולחדד את ההכרה הנגזרת מעקרון קדושת החיים ומזכותו של אדם לכבוד". הוא מתח ביקורת על המשטרה בכלל ואומר שההכרה הזו "ניטשטשה קמעה בזמן האחרון אצל חלק מהמופקדים על ביטחונם ושלומם של אחרים". עוד אמר "כוחו של השוטר ושל משטרה במדינה דמוקרטית אינו טמון לא באלה, לא באקדח הטייזר ולא בכלי נשק אחר שברשותו", אלא ברמתו המוסרית.

ברוך פרץ בבית המשפט, היוםצילום: שירן גרנות

"אין בליבי ספק שאילו היה כל אחד מהנאשמים מביט אל תוכו פנימה ושואל עצמו אם מוכן היה לקבל כי כך ינהגו שוטרים בקרוב משפחתו שלו, היה הוא פוסל מכל וכל ובזעם ניכר ודאי, התנהגות כזו".

"זהו יום שחור למערכת המשפט. אני המום", אמר עו"ד צדוק חוגי, סנגורו של ברוך פרץ. לדבריו, העונש אינו מידתי לעבירת גרימת מוות ברשלנות. "העונש הזוי חס כל פרופורציה, דמיוני. אנשים שדורסים למוות בכוונה תחילה נשפטו לחצי שנת עבודות שירות".

עם זאת, השופט לי-רן בהחלטתו הבדיל בין נהג שגרם למוות ברשלנות למקרה זה ואמר ש"בעוד שבתאונת דרכים קטלנית שנגרמה ברשלנות יכול למצוא עצמו מעורב כל אוחז הגה שלא הקפיד די על כללי נסיעה זהירה, הרי שבמקרה דנן אסור לו לאדם למצוא עצמו כלל". עו"ד זכריה שינקולבסקי, המייצג את אסף יקותיאלי הודיע כי יגיש ערעור: "מדובר בהכרעת דין שגויה וגזר דין קיצוני בחומרתו"

עו"ד בתיה קוליץ, נציגת המחלקה לחקירות שוטרים, בירכה על ההכרעה ואמרה כי "גזר הדין מבטא את עוצמת הפגיעה בערך המוגן של חיי אדם".

השוטרים ביקשו שלא להטיל עליהם עונש מאסר: "חיינו נהרסו"

בחודש שעבר, בשלב הטיעונים לעונש בתיק, ביקש פרץ מהשופט שלא לשלוח אותו לכלא, והוסיף כי לדעתו לא כשל. "באתי לעולם משליחות: מחצית מחיי נתתי למדינה, ואמשיך לתת", אמר. "מאז המקרה הזה החיים שלי נהרסו ברמה האישית. ממש נהרסו... חטפתי מחלה... אני סובל מזה ואני סופג, ואני עדיין מאמין שהכל, הכל בידי שמיים. אני מרגיש פגוע ונבגד. לא יכול להיות מצב שמעלי פיקוד, והמפקד יוסי בכר יושב אצלי בבית ואומר לאשתי אין לכם מה לדאוג. אני אחראי. אני נתתי את הפקודה. שערה מראשך לא תיפול". על אחריותו האישית במקרה אמר פרץ: "היו לי מקרים בעבר שבעקבותיהם הודיתי שטעיתי או כשלתי. במקרה הזה לא טעיתי ולא כשלתי בכלל. האמנתי שהצדק יעשה".

יקותיאלי, השוטר שהשליך את אבו ג'ריבאן בצד הדרך, הביע צער על המקרה. "לצערי הרב התגלגלתי לאירוע הזה, לא העליתי על דעתי שזה מה שיקרה", אמר. "באמת ובתמים רציתי לפתור את המצב שנקלענו אליו. התוצאה היא ואכזרית: מותו של אדם. אין בעצם מה להגיד. אני מצטער, זה דבר שאני כל יום חווה, אני מתבייש בתוצאה, זה ברור לי. הראו לי את הדלת במשטרה".

יקותיאלי הסביר את מצבו הנפשי ואמר: "אני כמו בספינה טובעת. אני מנסה להגן על האשה שלי, על הילדים שלי, על הפרנסה שלי. לא עבר יום אחד שבו לא חשבתי על הנפטר, על המשפחה שלו, על מה שקרה להם. אני מבקש שתנהג במידת החסד ולא במידת הדין. אני מאוד מאוד מתנצל ומצר".

במאי החליט השופט שלא להעמיד לדין פלילי את שאר המעורבים באירוע. הוא מתח ביקורת על תפקודו המקצועי של מפקד התחנה ניצב משנה יוסי בכר, אך קבע כי אין במעשיו לבסס העמדתו לדין פלילי. עוד נקבע כי תפקודם של מפקד מרחב השפלה בזמן האירוע תנ"צ שמעון שומרוני, וקצין הסיור בתחנה פקד אבי מולר, היה תקין.

הגיבו לכתבה באמצעות מערכת התגובות של פייסבוק:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ