שני צעירים פלסטינים הודו בגרימת הדליקה בירושלים

השניים הודו שהשליכו בקבוק תבערה אל עבר השיחים בקיבוץ מעלה החמישה לפני כשבועיים, וגרמו לשריפה. במשטרה אומרים כי הרקע למעשה הוא לאומני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שני צעירים פלסטינים הודו כי גרמו לשריפת הענק במבואות ירושלים לפני כשבועיים. היום (שני) הותר לפרסום כי בחקירתם הודו השניים – מעאד טאה כבן 18 וא' בן 16 – בהשלכת בקבוק תבערה אל עבר שיחים שבקיבוץ מעלה החמישה וטאה אף שחזר את המעשה. במשטרה אומרים כי הרקע למעשה הוא לאומני. בשבוע שעבר נעצרו השניים, תושבי הכפר קטאנה הנמצא מעבר לגדר ההפרדה בסמוך לקיבוץ.

במשטרה אומרים כי השניים היו מעורבים בעבר בהפרות סדר, לרבות ידויי אבנים, אולם לא בהצתות. בית המשפט הצבאי במחנה עופר האריך את מעצרו של א' עד יום שישי השבוע ואת מעצרו של טאה עד יום שלישי בשבוע הבא. עורך דינו של א', אבו אחמד מונדר, אמר היום ל"הארץ" כי מרשו כופר בהאשמות נגדו.

יצוין כי עוד ביום הדליקה, זמן קצר לאחר שכובתה, מצאו החוקרים את שרידיו של בקבוק התבערה בין השיחים שנשרפו. בשירותי הכיבוי מעריכים כי הלהבה שנוצרה מהתפוצצות הבקבוק אחזה בעצים ובשילוב הרוחות והיובש ששררו באזור באותו יום, התפשטה במהירות. במקביל לדליקה במעלה החמישה התלקחה שריפה נוספת בקרבת מקום, סמוך לסיבוב מוצא. במשטרה מעריכים כי הגורם לדליקה הזו – שאף היא התפשטה במהירות לאורך צלע ההר – הוא רשלנות ולא זדון.

עם התפרצות הדליקות סגרה המשטרה את כביש ירושלים-תל אביב באזור סיבוב מוצא למשך שעות ארוכות. ואילו שירותי הכיבוי נאלצו להזעיק צוותים ממקומות רבים בארץ – חלקם מבית הספר לכיבוי אש בראשון לציון אך גם ממקומות רחוקים יותר ובהם נתניה ואף חיפה.

השריפה במבואות ירושלים, לפני כשבועייםצילום: אמיל סלמן

כתוצאה מהשריפה כולו כ-300 דונמים של חורש טבעי. שלושה נהגים נפגעו קל משאיפת עשן וכבאי אחד נפגע בינוני.

בצהריים: שריפה השתוללה סמוך למג'רסה

שריפה גדולה השתוללה היום באיזור בקעת בית ציידא (הבטיחה), סמוך לשמורת הטבע מג'רסה (נחל דליות) שבצפון מזרח הכנרת. הדליקה פרצה סמוך לשעה 11:00 לפני הצהריים בסבך צמחייה והחלה להתפשט לכיוון השמורה, שנחשבת לגדולה בארץ של נופי מים מתוקים. מחשש שהרוחות יתחזקו ויגרמו לאש להתפשט, המקיפה את שפך נחל המג'רסה פונו המטיילים שהיו באותה עת בשמורה.

למקום הגיעו כ-10 צוותי כיבוי מאיזור רמת הגולן, טבריה והגליל המערבי והכבאים, בסיוע עשרות פקחי רשות הטבע והגנים, פעלו בשטח בסיוע מטוסי כיבוי. סמוך לשעה 16:00 הצוותים השתלטו על הלהבות, אולם בשל הרוחות החזקות שליבו את האש היא פרצה מחדש וכובתה שוב כעבור כשעה. הלהבות נבלמו כ-20 מטרים משער הכניסה לשמורה.

לדברי איתן נסים מרשות הטבע והגנים "גם באיזור שמחוץ לגבולות המוכרזים של השמורה יש ערכי טבע חשובים שנפגעו ובהם סבך של צמחייה - קנים, עצים ועוד, כמו גם חיות רבות שעבורם בקעת בית ציידא היא בית הגידול שלהם. בין השאר מדובר במכרסמים, חזירי בר ועוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ