מהולילנד לטלנסקי

בין שני עדים

תחת מעטה צווי פרסום, נכנסו אל חיינו מגייס תרומות אמריקאי ואיש עסקים רב מעללים. השוואת עדויות השניים מגלה קווי דמיון באשר להתנהלות רה"מ לשעבר

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

שני עדים נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נכנסו אל חיינו תחת מעטה של צווי איסור פרסום, בהפרש של שנתיים, וסיפרו לחוקריהם כיצד העבירו לו סכומי עתק כשכיהן כראש העיר ירושלים וכשר התמ"ת: הראשון הביא להפלת אולמרט מכס ראש הממשלה, השני הביא, לראשונה בתולדות המדינה, לאישום בשוחד נגד מי שעמד בראשות הממשלה בישראל.

העד הראשון התגלה כמוריס טלנסקי, איש עסקים ומגייס תרומות יהודי אמריקאי. טלנסקי העיד ב-2008 כי במשך כ-15 שנה ריפד במאות אלפי דולרים את דרכו של אולמרט מראשות העיר לראשות הממשלה; שסייע לאולמרט במימון מערכות בחירות, שדרג לו כרטיסי טיסה, מימן לו שהות במלונות יוקרה, והעביר לו דרך קבע מעטפות מזומנים.

סיפורו של העד השני עלה על כל דמיון. ש"ד, איש עסקים רב מעללים, ניגש למשטרה ב-2010 ובתמורה לחתימה על הסכם למתן עדות מדינה סיפר על מיליוני שקלים שעברו דרכו כשוחד לאולמרט ולבכירים בעיריית ירושלים ובמינהל מקרקעי ישראל, לפרויק הולילנד בירושלים. סיפורו נגע לאותן השנים שבהן דן טלנסקי.

תגובת אולמרט לשתי העדויות המפלילות היתה זהה: הכחשה והכפשה. הוא כינה את סיפורו של טלנסקי "הזוי" ואת עדותו "שקרית". לגבי עד המדינה ש"ד טען אולמרט ש"מדובר בעוד שקרן שכאשר הוא אומר שהשמש זורחת בחוץ צריך לרוץ מהר לארון ולקחת מטרייה ומעיל".

השבוע הגיעו פרשות טלנסקי והולילנד לצומת מעניין. האישום בפרשת טלנסקי יוכרע הבוקר בבית המשפט המחוזי בירושלים, יחד עם האישומים בפרשות ראשונטורס ומרכז ההשקעות. עדות עד המדינה ש"ד תישמע בבית המשפט המחוזי בתל אביב. מי ששמע את עדויות השניים יכול היה למצוא כמה קווי דמיון ביניהן.

אולמרט. יכול לחייךצילום: מיכל פתאל

החיבוקים והסיגרים

בעדותו סיפר טלנסקי כי התוודע לאולמרט במלחמת המפרץ כשגייס כספים לרכישת מסיכות גז לישראל. אולמרט הפך בהמשך ראש עיר נערץ, והקשר ביניהם התהדק. כשהיה טלנסקי מבקר את משפחתו בישראל נהג ליצור קשר עם לשכת אולמרט בעירייה. ראש הלשכה, שולה זקן, היתה מזמינה אותו לבקר, ובביקוריו היה מביא מעטפות עם אלפי דולרים. "הייתי מגיע למשרד, שולה היתה אומרת לו שאני פה, ודיברנו תמיד שיחות קצרות, בערך 15 דקות", סיפר טלנסקי. כשנשאל מה היה יחסו של אולמרט אליו, השיב בגאווה גלויה: "הוא אהב אותי! תמיד כששולה אמרה לו שאני נמצא הוא היה יוצא לקראתי, מחבק אותי". כשנשאל מה ידע על האופן שבו עשה שימוש בכסף שהביא, השיב: "הוא אהב סיגרים יקרים, עטים, שעונים".

עד המדינה ש"ד, לעומת זאת, אמר בעדותו ש"קשה לומר שזו היתה מערכת של ידידות כי אני מעולם לא הייתי ידיד קרוב של אולמרט (...) זו היתה מערכת שתמיד היתה לי דלת פתוחה אצלו, תמיד התחבקנו והתנשקנו, בשביל מה שזה שווה או לא שווה. תמיד כשהתבקשתי, והתבקשתי הרבה פעמים בשנים אלה, כיסיתי באמצעות כספים שקיבלתי מהולילנד חובות של אולמרט למערכות הבחירות שהיו לו. גם השתתפתי וגם הייתי שולח לו לחג מתנות, קונה לו סיגרים לבקשתו וכדומה".

שולה מבקשת: כסף לבחירות

שני העדים סיפרו שסייעו במימון מערכות הבחירות של אולמרט לראשות העיר ובפריימריס לראשות הליכוד, וכיסו בדיעבד חובות עתק שהותיר מהתמודדויות אלו. לטלנסקי מיוחס כיסוי חוב של כ-300 אלף דולר מהתמודדותו של אולמרט על ראשות העיר ב-1998. ש"ד סיפר שכיסה לאולמרט חובות בחירות בסך של כ-1.5 מיליון שקלים.

ברוב המקרים, השניים למדו על הצורך של אולמרט בכספים מבקשות של זקן. שני העדים סיפרו כי מאחר שהחוק מגביל את סכום התרומה האפשרי לאדם, פיצלו לבקשת זקן את תרומתם בכמה צ'קים של בני משפחתם. טלנסקי העביר צ'קים של אשתו, בנו ואחיו - 7,500 דולר כל אחד. ש"ד העביר צ'קים של בני משפחתו בסך 5,000 שקלים כל אחד.

אולמרט מבקש: כסף לאחיו

הבקשות לעזרה כספית לא התמצו במימון קמפיינים. באחד הדיונים במשפט בירושלים התברר שטלנסקי נחקר בחשד שהעביר 30 אלף דולר לאחיו של ראש הממשלה לשעבר, יוסי אולמרט, שהסתבך בחובות לשוק האפור. חקירת המשטרה גילתה העברת סכום זה בנובמבר 2004 מחשבונו של טלנסקי לחשבון האח. טלנסקי הכחיש, אך כשעומת עם מסמך ההעברה אמר: "אני לא מכיר את יוסי, אבל אם אהוד אולמרט ביקש ממני טובה אני מניח שהוא היה מחזיר לי".

עד המדינה סיפר סיפור מפורט יותר: "במחצית השנייה של שנת 2000 ביקש מר אולמרט שאני אבוא ללשכה. מר אולמרט אמר לי שיש לו בקשה אישית גדולה, שאחיו הסתבך בחובות כבדים עם העולם התחתון, שהוא לא יכול לעזור (...) ואז הוא ביקש מאתנו שנעזור לאחיו ונזרים לו 500 אלף שקל להוציא אותו מהחובות".

לדברי ש"ד, "הוא אמר לי שהוא בעצמו יוותר על כל בקשה אישית עבורו, ושהוא יעזור לנו בקידום שינוי הייעוד של החלק הצפוני (של תוכנית הולילנד, ע"א)". לטענת ש"ד, הכסף הועבר לאח בצ'קים דחויים בפגישה בבית קפה בתל אביב.

טלנסקי בבית המשפטצילום: אוריה תדמור/ג'יני

הפניית העורף והעלבון

טלנסקי נשאל אם אולמרט החזירו לו אי פעם כספים, ותשובתו היתה חד משמעית ורועמת: "לא!". לדבריו, היתה הזדמנות שביקש בחזרה כסף מבנו של אולמרט בניו יורק: "פגשתי אותו, הוא עבד בניקולודיאון. אמרתי לו שאביו מבקש ממני כספים ושאינני אמיד. הוא אמר לי שידבר אתו, ומעולם לא שמעתי ממנו על כך", סיפר בבכי.

הוא סיפר כי אחרי שנות החברות הארוכה נעלב כשאולמרט לא הזמין אותו לברית המילה של נכדו בארה"ב, ואחר כך כשהפסיק לדבר אתו כשנבחר לראשות הממשלה.

גם עד המדינה סיפר שחש מרומה כשגילה זמן קצר אחרי ששילם לאח יוסי, בתקווה שאולמרט יפעיל את השפעתו בעירייה, שאולמרט עמד לעזוב למשרד התמ"ת. "אני הרגשתי מרומה (...) כי לא העליתי על הדעת שזה יהיה, לא העליתי על הדעת. תיארתי לעצמי שהוא ידע על זה מזמן, וזה שהוא לא אמר לי על זה מלה, זה מאוד הכעיס אותי",סיפר.

כמו טלנסקי, גם ש"ד סיפר כי כשנזקק לכספו בחזרה נתקל בהפניית עורף מצד אולמרט. 

האם ש"ד למד היטב את עדותו של טלנסקי, בידיעה ששקר שמסופר פעמיים הופך לאמת? או שמא לפנינו גילוי אותנטי על אולמרט ולשכתו מפי שני אנשים שפעלו אתה באותה תקופה? בחקירתו הנגדית של טלנסקי הביאו סנגורי אולמרט שלל ראיות לסתירות ואי דיוקים בעדותו; עד המדינה מעיד על עצמו שוב ושוב שהוא רמאי ושקרן, אך מתעקש שתוכן עדותו אמת. הבוקר נשמע מה חשב על כך בית המשפט המחוזי בירושלים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ