אולמרט: לא היתה שחיתות ולא מעטפות כסף, יש שופטים בירושלים

רה"מ לשעבר שזוכה היום בפרשות טלנסקי וראשונטורס הדגיש כי יפיק לקחים מהרשעתו בתיק מרכז ההשקעות. פרקליטיו הודיעו: לא נערער

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

אהוד אולמרט שזוכה הבוקר (שלישי) בפרשות טלנסקי וראשונטורס והורשע בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות, אמר היום (שלישי) ביציאה מבית המשפט המחוזי בירושלים כי "בתום למעלה מארבע שנים מסתיים ההליך המשפטי בהחלטה. אני רוצה להזכיר לכם שלפני ארבע שנים כיכבו בכל כלי התקשורת במדינה הפרסומים על מעטפות הכסף: לא היו מעטפות כסף, אין מעטפות כסף. בית המשפט הכריע בסוגייה המשמעותית ביותר – לא היה ולא נברא, נא להוריד את זה מסדר היום".

אולמרט הדגיש כי על אף הרשעתו בפרשת מרכז ההשקעות, הרי ש"ההחלטה על טלנסקי וראשונטורס הן ליבת כתב האישום שהוגשה נגדי. דובר כי האדמה תרעד ובסופו של יום איאלץ להתפטר. בית המשפט זיכה אותי, לא הולכתי שולל מוסד אחד: לא את יד ושם ולא את עלה ולא אף מוסד צדקה".

ראש הממשלה לשעבר המשיך ואמר כי "לא היה מעולם אף איש ציבור ישראלי שגייס למען הארגונים האלה כמו שאני עשיתי. לא היתה שחיתות, לא היתה קבלת כספים, לא היה שום דבר מהדברים שניסו לייחס לי".

בהתייחסו לסעיף בו הורשע, אמר אולמרט כי "בית המשפט קבע כי בעניין בית ההשקעות הפרתי אמונים. אני מכבד את ההחלטה ואני מתחייב להפיק לקחים". עם זאת, אולמרט, כמו פרקליטיו שדיברו לפניו, הדגיש כי "בית המשפט קבע שהיתה אי תקינות פרוצדורלית, לא היתה שחיתות - היתה אי תקינות וזו הערה שאקח לתשומת לבי".

תקציר הכרעת הדין במשפט אולמרט

אולמרט סיים את דבריו בכך שהודה לבית המשפט "על המכובדות בה הוא ניהל את התהליך הזה בארבע השנים. הרגשתי שאני יושב במקום שמכבד את מדינת ישראל. האנשים מולם ישבתי היו קשובים לשמוע ולשקול באופן ענייני. אני רוצה לצטט את דברי ראש הממשלה מנחם בגין שכיבדתי והערכתי מאוד שאמר "יש שופטים בירושלים". לשאלות הכתבים השיב אולמרט "אני הולך עכשיו להיפגש עם רעייתי ועם ילדיו... אני מבטיח לכם שזו לא הפעם האחרונה שבה אני מתייחס לרצף האירועים הללו".

נציג הפרקליטות: לא ציפינו לתוצאה הזאת

פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, הדגיש ביציאה מאולם המשפט את ההרשעה של אולמרט בפרשת מרכז ההשקעות. "לא ציפינו לתוצאה הזו, אך אין להקל ראש בכך שאדם כל כך בכיר בחיים הציבוריים שלנו הורשע במה שהוא הורשע. הוא ישב והחליט בעניינים שבהם מר אורי מסר היה מעורב, וההתנהלות היתה בלתי תקינה. בית המשפט קובע שעובד ציבור בכיר או זוטר לא יכול לקבל החלטות ולא יכול לעסוק בעניינים שנוגעים למעורביו כשהוא נמצא בניגוד עניינים כל כך ברור. אלו נורמות התנהלות בסיסיות שהופרו פעם אחר פעם במהלך כהונתו של אולמרט כשר התמ"ת".

בהתייחסו לזיכויים, אמר אברבנאל כי "בפרשת ראשונטורס חשבנו שבידינו ראיות מוצקות כי להוכיח את ידיעתו של מר אולמרט על הגביות השונות הללו. בית המשפט קבע אחרת. בפרשת טלנסקי הוא קבע כי אולמרט קיבל חלק מהכספים שמיוחסים לו. הסכומים האלה נוצלו בד בבד סמוך לימים בהם הוא הוציא מכתבים למר תשובה ומר אדלסון. הפרקליטות צריכה לבוא ולהגיד את הדברים שהיא מאמינה בהם. אנחנו לא במדינת משטרה, בית משפט מפעיל את שיקול הדעת שלו וקובע מה שהוא קובע".

אברבנאל הוסיף כי "אולמרט הועמד לדין ונשפט ככל אזרח. הפרקליטות הגישה כתב אישום ראוי על פי מיטב הדעת לא יותר ולא פחות. איש לא עשה לאולמרט הנחות אבל גם איש לא החמיר איתו. מי שמנסה להפוך את העניין לאישי פשוט שוגה. היתה כאן זהירות בשקילת הדברים, ויש כאן מצב של בית משפט שחושב אחרת מהפרקליטות וזה לא דבר נדיר".

במערכת המשפטית והפוליטית מיהרו להגיב על זיכויו של ראש הממשלה לשעבר, בפרשות טלנסקי וראשונטורס והרשעתו בפרשת מרכז ההשקעות. פרקליטיו של אולמרט, אלי זוהר, נבות תל צור ונווית נגב, הביעו הערכה גדולה לשופטים ותקפו את הפרקליטות, שיקוליה ודרך ניהולה את ההליך המשפטי. "חשבנו שהיתה להיטות יתר של הפרקליטות", אמר עו"ד נבות תל צור. "אני לא יכול להשתחרר מהדברים שאמרה קונדוליסה רייס בערב שבו החלה פרשת טלנסקי ועל המשמעות המאוד קשה על החיים בישראל שקרתה כתוצאה מזה... פרקליט המדינה אמר שהוא לוקח אחריות אישית על ההחלטה לעשות חקירה מוקדמת. החקירה המוקדמת הביאה לפרישתו של ראש ממשלה. אני חש שהעניין הזה חייב להיגמר, ולהיגמר היום", אמר עו"ד אלי זוהר.

זוהר הוסיף כי "זה יום גדול בראש ובראשונה למשפט הישראלי. אותם שופטים שקבעו שצריכה להיות עדות מוקדמת של טלנסקי זיכו את אולמרט מכל עבירה שקשורה בטלנסקי. אותם שופטים שדנו יום ולילה בעבירות של ראשונטורס זיכו את אולמרט בכל אחת ואחת מהעבירות שמיוחסת לאולמרט בראשונטורס". זוהר הדגיש עוד כי בפרשת מרכז ההשקעות בה הורשע אולמרט בהפרת אמונים, הוא לא רואה סיבה לערער.

מיכה פטמן, עו"ד של שולה זקן שהורשעה בפרשת ראשונטורס תקף גם הוא את הפרקליטות. "היום חוויתם מהפכה בתולדות שלטון החוק בישראל", אמר, "הפרקליטות ספגה מהלומה קשה ואם היועהמ"ש היה מקים את גוף הביקורת עליו הוא מדבר כל כך הרבה, היום הוא היה צריך להתחיל לעבוד". לדבריו, "ביהמ"ש אמר את דברו באופן צלול: לא היתה תוכנית מרמה, כוונת מרמה או רצון לפגוע בארגון או בגוף משפטי". הוא הדגיש כי "אי עדותה של שולה זקן במשפט לא היתה צעד טקטי אלא צעד של חוסר אמון בגורמי החקירה".

אמנון דנקנר: פרקליט המדינה צריך להתאבד

מקורבו של אולמרט, רוני בר-און, תיאר את תגובתו להכרעת הדין כ"אושר שאני לא יכול לתאר במילים. אני מכיר את הראיות בתיק. הייתי בבית המשפט אלפי שעות עם אולמרט. אני אומר לך שזה זמן לעשות חשבון נפש של המערכת הפוליטית שחלקו מתגלה היום במלוא כיעורו. הדיחו ראש ממשלה מכהן מצוין. איש שהיה קרוב להישגים שישראל זקוקה להם ולא תגיע להם כתוצאה מהתערבות זרה".

בר-און התייחס למשפט הולילנד שמתקיים במקביל. "אני אומר לך שהעד מאחורי משפט הולילנד הוא כלום לעומת העדים - שהם כלום - במשפטי טלנסקי וראשונטורס".

חבר נוסף של אולמרט, אמנון דנקנר, היה בוטה יותר לאחר הכרעת הדין. "לפי דעתי אחרי פסק הדין, יש אומרים שפרקליט המדינה (משה לדור) צריך להתפטר – לדעתי הוא צריך להתאבד".

חבר הכנסת זבולון אורלב, שהיה יו"ר הוועדה לביקורת המדינה בתקופה שבה פורסמו דוחות מבקר המדינה בפרשיות אולמרט הגיב על הכרעת הדין ואמר כי "זהו יום חג למושחתים במערכת השלטונית. אף שבית הדין הרשיע את אולמרט בפרשת מרכז ההשקעות, הזיכוי מחמת הספק ויתר הפרשיות יש בהם מסר של איתות ועידוד למושחתים בממשלה, בכנסת וברשויות המקומיות כי הם תמיד יוכלו ליהנות מהספק והסיכוי הגבוה שלהם להימלט מהכרעות דין מרשיעות הוא גבוה והפשע משתלם".

ח"כ יואל חסון (קדימה) הגדיר את הכרעת הדין כ"יום הכיפורים של פרקליטות המדינה". לדבריו, "על פרקליט המדינה לשקול את המשך דרכו. הציבור הישראלי מבין הבוקר כי הדיחו כאן ראש ממשלה מכהן על כלום ושום דבר ואני מקווה כי זיכויו הבוקר יסלול את חזרתו למערכת הפוליטית שדמותו חסרה בה בשנים האחרונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ