פרקליט המדינה מגיב לזיכוי: לא אתפטר - כתב האישום היה חובתנו

פרקליט המדינה הגיב לזיכוי אולמרט: "כתב האישום היה חייב להיות מוגש, אין לראות את הזיכוי ככשל". ב-2008 רמז כי יתפטר מתפקידו אם אולמרט יזוכה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פרקליט המדינה, משה לדור, קיים הערב (שלישי) מסיבת עיתונאים מיוחדת בלשכתו בעקבות הכרעת הדין שניתנה הבוקר במשפטו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. לדור הגן על עצם הגשת כתב האישום נגד אולמרט. לדבריו, "זו גם חובתנו הציבורית. לו הייתי מחליטים לגנוז פרשיות אלה, שבהן עסקנו, היינו מועלים בתפקידנו. כתב האישום היה חייב להיות מוגש".

לדור תקף את הקוראים להתפטרותו, ואמר כי קריאות שכאלה פוגעות בפעילותה התקינה של מערכת המשפט. לדבריו, פרקליט בשירות הציבורי אינו יכול לפעול מחשש כי יפוטר אם כתב אישום שהוא מגיש יסתיים בזיכוי. "עצם הטענה לפיה זיכוי חלקי או מלא יוביל לגביית מחיר אישי מפרקליט, הפעם ממני, מסוכנת מאוד לתפקודה של התביעה הכללית", הוסיף לדור. "מדינה שבה הפרקליטות חוששת להגיש כתבי אישום נגד אנשי ציבור בגלל החשש למה שיקרה לפרקליט בסיום המשפט אינה מדינה".

"ההגנה לא טענה שלא הובאו ראיות לכאורה שאין להשיב על האשמה", הסביר פרקליט המדינה. "בית המשפט לא ביקר את כתב האישום וההתנהלות על התביעה. עיון ראשוני בהכרעת הדין מלמד כי כדי להגיע למסקנות היה על בית המשפט לקיים את התהליך עד לסופו".

עוד אמר לדור כי "מערכת המשפט והפרקליטות מילאו תפקידם. הן החקירה והן שמיעת העדות המוקדמות היו כורח. הן קיבלו אישור במחוזי ובעליון כאחד. הפרקליטות היתה זו שביקשה לקיים עדות מוקדמת... אמרנו שם כי המשך כהונתו של אולמרט היא עניין פוליטי וציבורי".

פרקליט המדינה משה לדורצילום: דניאל בר-און/ ג'יני

לדבריו, "אסור לראות זיכוי בטלנסקי וראשונטורס כשל כשלעצמו, ולבטח בהכרעת הדין בנושאים אלה. מותר לנו להימצא במצב שבו בית המשפט חושב אחרת מאיתנו בסוף ההליך. לשיטתנו, הדברים האלה נכונים לגבי כל אזרח וגם לגבי ראש הממשלה. אין דין המחויב לגבי ראש הממשלה ולא לגבי אדם אחר. אין אצלנו, כמו במרבית המדינות, חוק נגד ראש הממשלה. זו תמציתו של השוויון".

לדור אף התייחס למייל הפנימי ששלח ב-2008 לכל הפרקליטים בפרקליטות בו פירט מדוע החליט להופיע באופן אישי בעדות המוקדמת של מוריס טלנסקי, ורמז לאחריות אישית שייקח אם המהלך ייכשל. "מבקרנו מזכירים היום את הודעתי לפרקליטים במייל מלפני מספר שנים... ואולם, המחוזי בהרכב קטן והעליון אישרו את המהלך, הוא לא היה מובן מאליו. לא בכל תיק אנו פוגשים זאת, ולא פוגשים בכיר כמו ראש ממשלה מכהן.

"אנחנו פעלנו בדרך שלפי השקפתנו היתה מחויבת המציאות. היינו מחויבים לפעול כך ולא אחרת. אילו פעלנו אחרת, הייתי להערכתי מתייצב בפניכם במסיבת עיתונאים דומה ומנסה לתרץ את הפסדנו בעתירה לבג"ץ, וכך שנמנענו מהגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן".

הכרעת הדין במשפט התקבלה בהפתעה מוחלטת בפרקליטות המדינה לאור העובדה שמדובר בתיק שבו היו מעורבים בכירי התביעה הכללית - בהם לדור והיועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, אשר התייצבו בחזית אל מול אולמרט ביחס לאישומים נגדו כפי שעלו מכתב האישום.

בעקבות הזיכוי הבוקר של אולמרט באישומים המרכזיים נגדו, נשמעים קולות במערכת הציבורית והמשפטית לבדק-בית בפרקליטות ואולי אף לנשיאה אישית באחריות מצד גורמים במערכת האכיפה, שהיו מעורבים בהחלטה להגיש כתב אישום נגד אולמרט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ