זיכוי אולמרט |

להרגיע את מחול השדים

הדרישה להדיח את משה לדור היא פופוליסטית ואלימה. יכול מאוד להיות שגורמי אכיפת החוק עשו טעויות חמורות, אבל קנוניה להפלת ממשלה לא היתה כאן

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

את אהוד אולמרט צריך לברך היום. טוב שהאדם שכיהן כראש ממשלת ישראל זוכה מההאשמות הכבדות שיוחסו לו בפרשת טלנסקי ובפרשת ראשונטורס. טוב שהאדם שכיהן כראש ממשלת ישראל לא ילך לכלא. טוב שאהוד אולמרט יוכל להיאבק עכשיו על חפותו בפרשת הולילנד ובפרשת המינויים כאשר הוא אינו חש נרדף. במדינת חוק, החוק הוא מלך. במדינת חוק, התהליך של אכיפת חוק הוא עמוד השדרה של החברה החופשית. כאשר יש חשד מבוסס להפרת חוק על ידי בעל שררה – חובה לחקור את החשד וחובה לנהל את החקירה בהגינות ובמידתיות. טוב שהיה תהליך של אכיפת חוק בעניין ראש הממשלה לשעבר וטוב שבשלב זה התהליך הוציא אותו (כמעט) זכאי.

אבל את שלטון החוק אסור לשבור. הדרישה הנשמעת מאז שעות הבוקר להדיח את פרקליט המדינה משה לדור היא דרישה פופוליסטית ואלימה. הניסיון לבצע לינץ' בפרקליטות המדינה הוא ניסיון מסוכן. יכול מאוד להיות שגורמי אכיפת החוק עשו טעויות חמורות בפרשת אולמרט. יכול מאוד להיות שהיה מי שלחץ מהר מדי וחזק מדי על ההדק. אבל קנוניה להפלת הממשלה לא היתה כאן. פוטש של הפרקליטות לא היה כאן. גם פרשת דרייפוס לא היתה. לאט לאט, חברים. אולמרט הוא אדם רב כישרונות ורב קסם אך הוא אינו נזירה תמה שהילכה לתומה ביער עד שנפלה בידיהם של שודדים וליסטים מרחוב צלאח א-דין.

סיפור אולמרט הוא סיפור עצוב. האיש מכ"ט בנובמבר הוא ללא ספק איש אמיץ, מוכשר וחזק. אבל האיש מכ"ט בנובמבר הלך כל חייו על הסף. במערכת הבחירות של 2006 התקשורת הישראלית היתה חייבת להציג בפני הציבור את מעלותיו של אולמרט ואת חסרונותיו, את יכולותיו ואת שערוריותיו. אם אחרי תהליך שקוף שכזה הציבור היה מחליט שהוא בוחר ביורשו של אריאל שרון – צריך היה לכבד את הבחירה הזאת. אבל כיוון שבשנת 2006 התקשורת הישראלית היתה משועבדת לקדימה, הדיון הזה לא נערך במועדו. הוא התפרץ אל הזירה הציבורית רק אחרי שאולמרט עלה לשלטון והסתבך במלחמת לבנון. כך נקלענו לטירוף מערכות שבו ראש הממשלה חש בצדק שהוא לא יכול למשול בעוד שיריביו סבורים בצדק שהוא מנסה לדכא את התהליך של חשיפת האמת ואכיפת החוק.

לדור במסיבת העיתונאיםצילום: אמיל סלמן

שלוש שנים יקרות בוזבזו על בעד-אולמרט-נגד-אולמרט. שלוש שנים יקרות בוזבזו על מחול שדים יצרי, אישי ואכזרי. גם כותב שורות אלה נסחף אל תוך מחול השדים. במקום לבנות את המדינה מחדש אחרי מלחמה טראומטית, תומכי אולמרט ומתנגדי אולמרט הכו אלה את אלה במשך שנים עד זוב דם ועד אובדן הכרה. במקום לבסס נורמות שלטוניות ראויות, התבוססנו בתהליכים פליליים ותקשורתיים מתלהמים. במובן זה כולנו חטאנו. כולנו נושאים באחריות.

עדיין מוקדם לפסוק מה יהיה עתידו של ראש הממשלה השנים עשר. לפנינו עדיין שאלת הקלון בפרשת מרכז ההשקעות ולפנינו הכרעות הדין בפרשות האחרות. אבל כבר כעת ברור מה הלקח שאותו נכון להפיק משנות-אולמרט כדי להבטיח את עתיד כולנו: להרגיע. לפייס. לא לרדוף. להיות ענייניים ולא מוטים, להבחין בין עיקר לטפל. לשמור על משילות הממשלה ולשמור על עצמאות המשפט ולחזור לשפיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ