תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, יצא היום (רביעי) להגנת פרקליט המדינה משה לדור, והפרקליטים שהיו מעורבים בתיקו של אהוד אולמרט, והזהיר כי במתקפות האישיות נגד אנשי הפרקליטות טמונה סכנה לעצמאות התביעה והפרקליטות. וינשטיין נמנע מלהתייחס לפסיקה בפרוטרוט משום שנמנה בעבר עם פרקליטיו של אולמרט.

וינשטיין שלח היום לפרקליטים הודעת דואר אלקטרוני, שנכתב בה כי "לא טחו עינינו מראות את הסכנה שבמתקפה אישית משולחת-רסן כנגד פרקליטים העושים את מלאכתם במקצועיות, ביושרה ובלא מורא. כזהו פרקליט המדינה משה לדור וכאלה הם הפרקליטים האחרים שעשו במלאכה בתיק זה. במתקפות אישיות שכאלה טמונה סכנה לעצמאות התביעה הכללית, עיקרון שבלעדיו אין תקומה לשלטון החוק. כך אסור שיקרה".

"כשם שלא נשמח בהרשעות, מתקפות אישיות על פרקליטים בעקבות זיכוי, מלא או חלקי, של אישי ציבור לא ירפו ידינו במאבק התמידי על דמותה של ישראל כמדינת חוק". כתב וינשטיין. "ראוי לשוב למושכלות יסוד, לפיהן דין אחד לפשוטי העם ולשועי הארץ".

"המבחן הראייתי בכל הנוגע להחלטה האם להעמיד לדין אחד הוא לכל – מבחן הסיכוי הסביר להרשעה. לא בקריצת עין נכתבו הדברים בפסיקת בית המשפט. לא מן השפה ולחוץ. הפסיקה אף הורתנו כי ביישומו של מבחן ראייתי זה יש לנהוג בזהירות יתירה כאשר הכתוב מדבר בראש ממשלה, עקב ההשלכות הציבוריות שתהיינה לכתב האישום. כך נהגה התביעה הכללית במקרה הזה, וכך תנהג בעתיד אם תזדמן הסוגיה לפתחנו. ביום זה, כבכל הימים, ראוי כי כל אחד מאיתנו יישא את ראשו בגאווה משום שהוא משתייך לפרקליטות שהיא טובה, ראויה והגונה".

לדור במסיבת העיתונאיםצילום: אמיל סלמן
אולמרט לאחר הכרעת הדין, אתמולצילום: שירן גרנות

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, התייחס גם הוא להכרעת הדין של אולמרט. במהלך הכנס השנתי המרכזי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין, אמר דנינו כי ״הכרעת הדין המפורטת של ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט , שניתנה אתמול וגם ההליך המשפטי כולו, לטעמי, מהווים עדות נוספת לחוסנה של מערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט במדינת ישראל הדמוקרטית. אם יש משהו שהוא בולט זה שהכרעת הדין מדברת בעד עצמה גם בפרק המזכה וגם בפרק המרשיע, ואני בטוח שפרקליטת לומדת את המשמעויות. אני מציע להימנע מקריאות והשתלחויות מיותרות שעלולות לקעקע את הפרקליטות והעומד בראשה. משה לדור הוא פרקליט מדינה מסור, שלזכותו קריירה מרשימה של שמירה על שלטון החוק בישראל, ואני בטוח שמערכת החוק תפיק לקחים ותמשיך להוביל מאבק עיקש וזה הדבר החשוב ביותר למדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ