ראש העיר עפולה נחקר בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים

בעקבות חקירה סמויה חושדת המשטרה כי אבי אלקבץ קיבל טובות הנאה מקבלנים בתמורה לעבודות. ראש העיר הורחק ל-30 יום מתחומי עירו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש עיריית עפולה, אבי אלקבץ, נחקר היום במשך שעות ארוכות בחשד לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. לאחר שבחודשים האחרונים ניהלה היחידה הארצית לחקירות הונאה – להב 433 חקירה סמויה, פשטו היום חוקריה על משרדי העירייה, אספו מסמכים והביאו את ראש העיר לתשאול בתחנת משטרת זבולון. לאחר החקירה הובא אלקבץ בפני שופט בית משפט השלום בחיפה, שהחליט לשחררו בתנאים מגבילים: על אלקבץ נאסר להיכנס לעפולה למשך 30 וכן נאסר עליו ליצור קשר עם בכירים אחרים בעירייה – שנחקרו אף הם אך שוחררו.

על פי החשד, קיבל אלקבץ (48) טובות הנאה מקבלנים בעיר וקיבלו בתמורה עבודות קבלן שונות בעיר. פרקליטו, עו"ד עודד גזית אמר אתמול כי "המשטרה לא ביקשה אפילו מעצר בית וזה מדבר בעד עצמו. אנחנו מקווים שהחקירה תהיה מהירה ואינטנסיבית ומאמינים שזה ייגמר בלא כלום".

אלקבץ מכהן כראש עיריית עפולה משנת 2005 ולפני כן שימש בתפקיד מנכ"ל העירייה. קודם לכניסתו לפוליטיקה המוניציפלית עסק ביזמות פרטית ונדל"ן. מהדיון בבית המשפט עולה כי החשדות שלפיהם קיבל טובות הנאה מיוחסים הן לתקופת כהונתו כראש עיר והן לתקופה שקדמה לה, בה שימש מנכ"ל.

אלקבץ, המשתייך למפלגת קדימה נבחר לראשות העיר מטעם רשימה עצמאית. חבר הקואליציה העירונית ראובן יוקלר (ליכוד) אמר כי "זהו יום קשה לעפולה ולתושביה. אנו מקווים כי החשדות יופרכו ויתברר כי מדובר בחלום שחור, עם זאת אני משוכנע שמוסדות החוק יפעלו במהירות ובנחישות להסיר את העננה מעל ראשה של עפולה ובכך ינקו את שמה הטוב של העיר". אולם לדברי תושב העיר, סיסאי בן פסח, הנמנה עם גוף הנקרא "ועד הפעולה להצלת עפולה", "טוב יעשה אלקבץ אם ישעה את עצמו לאלתר מניהול העיר".

לפני כחודש פורסם תחקיר בערוץ 10 ובו עלו טענות למעשי שחיתות, לכאורה, בעיריית עפולה. בין השאר שודרה הקלטה של קבלן מהעיר שדיבר על מתן שוחד לאלקבץ וכן עלו טענות בנוגע להליך קבלת ההחלטות בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, גם בימי ראש העירייה הקודם, עו"ד יצחק מירון שהיה בתפקיד עד 2005.

החקירה נגד אלקבץ מצטרפת לשורה של תיקים שנפתחו נגד ראשי ערים מכהנים שממתינים כעת להכרעת הפרקליטות. בין השאר פרקליטות מיסוי וכלכלה (ת"א) אמורה להכריע אם להגיש כתב אישום נגד ראש עיריית בת ים, שלמה לחיאני – בקבלת שוחד והלבנת הון – וכן אמורה להכריע בתיק שנפתח לפני כארבע שנים וחצי נגד ראש עיריית רמת השרון, יצחק רוכברגר. נגד ראש עיריית טבריה, זוהר עובד, הוגשו כבר שני כתבי אישום: בראשון, רישום כוזב במסמכי תאגיד והגבלת הכנסות. בשני, קשירת קשר לביצוע עבירת פשע, חדירה לחומר מחשב, פגיעה בפרטיות. כתב אישום הוגש לפני 13 חודשים. המשפט טרם החל בשל דחיות חוזרות ונשנות.

תיקים נוספים שעומדים ותלויים הם נגד ראש עיריית פתח תקווה יצחק אוחיון, ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו, ראש עיריית חדרה חיים אביטן. נוספה על כך הגשת כתב אישום בתיק נגד ראש עיריית רמת גן צבי בר, שהחלטה להגשתו התקבלה על ידי פרקליטות המדינה לפני למעלה משנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ