איתרה את האדם שתקף אותה מינית, אך נדחתה ע"י המשטרה

צעירה שנסעה באוטובוס לבני ברק הותקפה ע"י נוסע אחר. היא הגיעה לתחנת המשטרה עם שמו ותמונתו, אך נשלחה חזרה בוכה לביתה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

צעירה שנסעה בשבוע שעבר בקו 400 של חברת "דן" מירושלים לבני ברק והותקפה מינית בנסיעה טוענת כי בתחנת המשטרה ברמת גן סירבו לקבל את תלונתה בשל "עומס עבודה". הצעירה המתינה לחוקר מספר שעות והתבקשה להגיע לתחנה ביום אחר כדי להגיש את התלונה, על אף שידעה את שם החשוד ואף החזיקה בתמונתו.

הצעירה עלתה לישראל לפני שנתיים מארצות הברית. ביום שלישי שעבר בשעה 22:00 היא עלתה לאוטובוס, ולצדה התיישב אדם בעל מבטא בריטי, שהציג עצמו בשם ג'יימס וסיפר כי הוא מתגורר במנצ'סטר שבבריטניה. היא ניסתה להתעלם ממנו, אך הוא סיפר כי זה ארבעה חודשים הוא שוהה ברשות הפלסטינית, וכי בעבר ישב בכלא האוקראיני בעקבות פשעים שביצע. הצעירה ניסתה למצוא מקום חלופי לשבת בו, וסמוך לבני ברק ניגשה לנהג ושאלה היכן עליה לרדת, כתירוץ להחליף את מקומה.

כשג'יימס הבחין שהיא לא חוזרת לשבת לידו הוא קם ממקומו, התיישב לידה במושב הפנוי בו מצאה ואמר כי ברצונו לגעת בה. כשניסתה לקום שוב ממקומה דחף אותה והחל לגעת בחזה שלה. "הכל אירע סמוך לחצות, בתחנה שלפני התחנה האחרונה של הקו", סיפרה הצעירה ל"הארץ", "ברגע שהוא דחף אותי ונגע לי בחזה פעמיים צעקתי לו להפסיק. הנהג הדליק את האורות באוטובוס ואמר לי שהגענו לתחנה שביקשתי. ירדתי מהאוטובוס בבהלה ורצתי הבית מחשש שג'יימס יעקוב אחריי".

כשהגיעה הצעירה לביתו של בן זוגה שיתפה אותו באירוע, והשניים ניסו לאתר את זהותו של החשוד באינטרנט. הם גילו להפתעתם כי הפרטים שמסר בנסיעה היו נכונים ואף הצליחו לאתר את תמונתו של האיש. ביום רביעי בבוקר התקשרה הצעירה לתחנת המשטרה ברמת גן, ונמסר לה שעליה להגיע למקום ולהגיש תלונה. בשעות הערב הגיעו הצעירה ובן זוגה לתחנה והתבקשו להמתין. "כעבור 40 דקות יצא אלינו שוטר, אמר שיש עצורים רבים, שהם לא יכולים לקבל את התלונה שלי ושנחזור ביום אחר", סיפרה.

על פי נוהלי המשטרה, אדם שמגיע לתחנות כדי להגיש תלונה אמור לקבל מענה ראשוני תוך 20 דקות. אם מדובר במקרים דחופים כמו תקיפות מיניות או ניסיונות רצח, יש לתת עדיפות לאותם מתלוננים, בייחוד על פני הטיפול בעצורים שהובאו לתחנה. "אחרי שעה שהיינו ביקשו ממני ומהחבר שלי להמתין בחוץ", הוסיפה, "איש לא רצה להתייחס או לשמוע אפילו על מה התלונה. אחרי כשעתיים בערך השוטר יצא אלינו שוב ואמר שאין לי מה להמתין ושלא יקבלו אותי היום. ישבתי על הרצפה והתחלתי לבכות. היתה שם אשה שבאה להגיש תלונה על גניבה של כרטיס אשראי וניסתה לעודד אותי". לדבריה, השוטר שהבחין באשה מנסה לנחם אותה נהג בה בזלזול. "הוא אמר לי 'הנה, יש מישהי שתרגיע אותך'", סיפרה.

כעבור שעתיים נוספות, באישון לילה, נכנסה הצעירה לתחנה וביקשה שוב לברר מדוע אינה יכולה להגיש תלונה. השוטר השיב לה שיש עוד שלושה עצורים שיש לטפל בהם, והציע לה לבוא ביום אחר. "החלטתי להמתין כי לא ידעתי אם יהיו לי כוחות להתלונן על התקיפה המינית שעברתי", סיפרה, "ידעתי שאם אעזוב את המקום יהיה לי קשה להגיע פעם נוספת, כי זו טראומה שרציתי לסיים איתה".

בעוד הצעירה ובן זוגה המתינו לתורם הגיעו לתחנה עצורים, שקיבלו עדיפות על פני האזרחים שבאו להגיש תלונות. "אחרי כמה שעות כבר בכיתי וצעקתי להם שאני נמצאת בתחנה כמה שעות ושאף אחד לא רוצה לשמוע אותי", אמרה, "צעקתי לעברם קללה כלשהי ועזבתי את המקום מושפלת. התחלתי לחשוב איך יכול להיות שאשה שעברה תקיפה מינית לא מקבלת תשומת לב של שוטרים".

בדרכה הביתה מהתחנה הבחינה הצעירה בניידת ליד ביתו של בן זוגה. היא ניגשה לשוטרים, הציגה את תמונת החשוד וסיפר כי תקף אותה מינית. "הם הסתכלו על התמונה ואמרו לי שאני חייבת ללכת לתחנת המשטרה להגיש תלונה" אמרה, "לא ידעתי אם לצחוק או לבכות".

"הארץ" פנה אתמול לבקשת תגובה ממשטרת מחוז תל אביב הובא הסיפור לידי הפיקוד הבכיר במחוז. מפקד מרחב דן, ניצב משנה אלברט אוחיון, הורה לזמן את הצעירה למסור עדות אתמול בשעה הנוחה עבורה, בפני קצין בתחנה. הצעירה הגיעה אמש לתחנה וגוללה את הסיפור בפני חוקרי המשטרה. מדוברות המשטרה נמסר בתגובה כי "מיד עם קבלת המידע במשטרה נוצר קשר עם נפגעת העבירה, ותואמה הגעתה למתן עדות במשטרה עוד היום. מבדיקה עולה כי המתלוננת לא דיווחה על האירוע מיד לאחר התרחשותו והגיעה לתחנה 24 שעות לאחר המקרה. באותה עת היה ריבוי עצורים בתחנה, והמתלוננת התבקשה להמתין או להגיע ביום שלמחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ