5,000 שקל פיצוי למשפחת ערבי שנדקר למוות על ידי יהודי

בית המשפט גזר 8 שנות מאסר על א', בן 17 שהרג את חוסם רוואדי על רקע לאומני. השופט קבע פיצויים זעומים למשפחה שיועברו ב-5 תשלומים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר 8 שנות מאסר על א', בן 17 וחצי שהרג על רקע לאומני את חוסם רוואדי, תושב מזרח ירושלים, לפני כשנה וחצי. השופט קבע תשלום פיצויים זעומים למשפחת הנרצח – 5,000 שקלים, "שישולמו בחמישה תשלומים שווים ורצופים החל מיום 1 באוגוסט 2012", לפי גזר הדין.

בפברואר 2011 בילה א' עם שלושה מחבריו, תושבי איתמר, בית אל וירושלים במרכז הבירה. הארבעה היו בני 16-17 בזמן המקרה. אחד מחבריו של א' שמע את רוואדי משוחח בערבית עם חברו, מוראד ג'ולאני, והחל לקרוא לעברם קריאות גזעניות. במקום התפתחה קטטה, במהלכה דקר א' את המנוח בתער גלבים.

בית המשפט המחוזי בירושלים

על פי גזר הדין, א' לא שמע את הקריאות שהביאו לקטטה, אך לא היסס להצטרף אליה. השופט צבי סגל כתב בהחלטתו כי "תוך כדי בילוי ולאחר שצרך משקה אלכוהולי, הצטרף הנאשם לקטטה שהחלה על-ידי חבר, מבלי לדעת את סיבותיה או את המניע שעמד מאחוריה, הפליא את מכותיו במנוח בצוותא עם יתר בני החבורה. הנאשם לא הסתפק בכך אלא הוסיף חטא על פשע עת שלף מכיסו תער וחָתַך חֲתָך עמוק בפני המנוח. בניגוד לכל רגש אנושי, גם בכך עדיין לא תם האירוע ובני החבורה, ובכללם הנאשם, המשיכו להלום במנוח שותת הדם משך דקות ארוכות עד שקרס והתמוטט בפניהם".

בליל הרצח שבו שניים מחבריו של א' לזירת האירוע כדי להעלים ראיות. השניים מצאו את התער וגם את משקפיו של ג'ואלני ולקחו אותם מהזירה. שוטרים שהגיעו למקום תפסו את שני הנאשמים, הם ניסו להשליך את התער ואת המשקפיים מתחת לניידת המשטרה כדי שלא ימצאו אותם.

במסגרת עסקת טיעון הורשעו שניים מהחבורה בתקיפה הגורמת חבלה ונגזרו עליהם שישה חודשי עבודות שירות בלבד. גם עם א' הגיעה הפרקליטות להסדר טיעון ומחקה חלק מכתב האישום. בתמורה, הוא הודה בעבירה של הריגה.

השופט סגל כתב בהחלטתו כי "העבירה בה הורשע הנאשם – קיפוד חיי אדם – הינה בין החמורות בספר החוקים, ולא בכדי תג המחיר הצמוד לה קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר". עם זאת ציין השופט כי שירות המבחן התרשם באופן חיובי מהצעיר, "הנאשם הודה במיוחס לו, הביע חרטה ואמפתיה למנוח ולמשפחתו, קיבל אחריות על שביצע וניכר כי הצליח להפנים את חומרת העבירה ואת תרומתו לתוצאותיה הקטלניות (...) במילותיו האחרונות לבית המשפט ביקש הנאשם סליחה מבני משפחת המנוח ומבני משפחתו על הכאב הרב שנגרם בעטיה של התנהגותו". עוד צוין בהחלטה כי הנאשם ביקש מבית המשפט "שינהג עמו במידת הרחמים".

השופט סגל בחר להקל בעונשו של א' "בשל נסיבות חייו הקשות" וגזר עליו 8 שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי וסכום זעום של 5,000 שקלים כפיצוי למשפחת ראוודי. את הפיצויים ישלם א' ב-5 תשלומים.

בתיקים דומים נגזרו בעבר עונשים כבדים הרבה יותר על הרוצח. ב-2009 נרצח אריק קרפ על חוף הים בתל אביב על ידי צעירים ערבים. תוקפיו הורשעו גם הם בהריגה, אך עליהם נגזרו 26 שנות מאסר והם חויבו לפצות את משפחת הקורבן בסכום של 300 אלף שקלים.

אבי הנרצח, חוסיין רואדי, הביע צער על פסיקת בית המשפט. "זה לא שווה כלום שהוא ישב שמונה שנים לעומת מה שהוא עשה", אמר ל"הארץ", "הוא יצא בסוף לחיים שלו ואני סובל כל החיים שלי. אבל ככה זה בתי משפט, אני לא יכול לעשות כלום. הוא רצח את הבן שלי רק בגלל שהוא ערבי, כולם אמרו לי שזה רצח על רקע לאומני, אבל הפרקליטות חשבה על משהו אחר וירדה מרצח להריגה", הוסיף האב.

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו שניסה לסייע למשפחת הקורבן, הגיב גם הוא לגזר הדין ואמר כי "אם התוקף היה ערבי והנרצח יהודי הוא כבר מזמן היה נשפט למאסר עולם. רק במערכת המשפט הישראלית חייו של ערבי לא שווים יותר מ- 5000 שקלים. על הפרקליטות לערער על העונש". 

בפרקליטות טענו כי יש הבדלים ניכרים בין רצח קרפ לבין רצח רוואדי. לטענת הפרקליטות, "חומר הראיות מצביע על כך שבניגוד להריגתו של קרפ, הריגתו של רוואדי נמשכה שניות ספורות ולא ניתן היה להוכיח כי לא' היתה כוונה להרוג, או שאפילו יכול היה לצפות כי הנפת הסכין תסתיים במוות. הסכין", הסבירו בפרקליטות, "עשויה ברובה מפלסטיק וקשה לומר שהתוצאה היחידה של השימוש שנעשה בה יכול היה להביא למותו של רוואדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ