הערכה: ההכרעה בתיק ליברמן צפויה להידחות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

הכרעת הדין בתיק אולמרט עשויה להשפיע על קבלת ההחלטות בתיק נגד שר החוץ אביגדור ליברמן. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, הודה אתמול כי ההכרעה באשר להגשת כתב אישום נגד ליברמן תישקל בין השאר לאור הכרעת הדין המזכה של אולמרט.

נזרי דחה את הסברה לפיה התביעה הכללית תחשוש להגיש כתב אישום נגד ליברמן בשל פחד מזיכוי וממתקפה על הפרקליטות, ואמר כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, יקבל את ההחלטה בתיק ליברמן על פי מצב הראיות בתיק, ללא חשש מביקורת על ההחלטה ככל שתהיה.

נזרי התייחס בדבריו למשפט אולמרט ואמר כי "הכרעת הדין לא קלה ולא פשוטה מבחינתנו. לא צריך לטשטש את העובדה הזו. מאידך, צריך לזכור שיש גם הרשעה, גם את זה אסור לטשטש... אנחנו לא קבלני הרשעות. מי שקורא את הכרעת הדין לא מתרשם שבית המשפט חשב שהאישומים נגד אולמרט היו מופרכים".

במשרד היועץ המשפטי לממשלה תכננו לסיים את הדיונים בתיק ליברמן בתוך כמה שבועות, כך שעד סוף אוגוסט או תחילת ספטמבר יוכלו להודיע אם יוגש נגד שר החוץ כתב אישום ובאילו אישומים.

ליברמן. ספק רב אם וינשטיין יכריע עד ספטמברצילום: מיכל פתאל

אך לאור העובדה כי על הפרקליטות יהיה לבחון עתה את הכוונה להעמיד לדין ליברמן גם בהתחשב בהכרעת הדין של בית המשפט המחוזי בתיק אולמרט, הערכה היא כי ההכרעה בתיק צפויה להידחות. על פי הערכות שנשמעו אתמול, ספק רב אם וינשטיין יוכל לעמוד ביעד שהציב בפני הצוות העוסק במלאכה - עד לתחילת ספטמבר.

משפטנים בכירים התבטאו השבוע כי להכרעת הדין בתיק אולמרט צפוי להיות "אפקט מצנן" בתיק ליברמן. זאת לאור הביקורת העזה בזירה המשפטית והציבורית שספגה הפרקליטות, ובראשה פרקליט המדינה משה לדור, מהזיכוי של אולמרט ממרבית האישומים נגדו.

כפי שפורסם באחרונה ב"הארץ", גורמים משפטיים בכירים מתוך משרד המשפטים, שמלווים מקרוב את תיק ליברמן, מתחו בחודשים האחרונים בשיחות פנימיות ביקורת נוקבת על ההתמהמהות בקבלת החלטות בתיק על ידי וינשטיין, והגדירו אותה כ"גרירת רגליים". לטענת הגורמים, היה על וינשטיין להכריע בתיק כבר לפני כמה חודשים, מיד לאחר השימועים שהתקיימו בתיק, במסגרתם העלו פרקליטיו של ליברמן את גרסתם לאישומים הצפויים של התביעה הכללית. לדבריו הגורמים, על וינשטיין להכריע בהקדם, וכל עיכוב נוסף בקבלת החלטות פוגע בתיק, ובתביעה הכללית בכללותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ